To wiem na pewno

Tłumaczenie: Zdzisława Lewikowa
Wydawnictwo: Świat Książki
I know this much is true
Zdzisława Lewikowa

Wielowątkowa saga rodzinna - wielki światowy bestseller pełna prawdy o ludzkiej naturze opowieść o miłości i nienawiści, buncie i przeznaczeniu bogata panorama życia prowincjonalnej Ameryki na przestrzeni wielu dziesięcioleci. Czterdziestoletni Dominik Birdsley ma brata bliźniaka, który pewnego dnia odcina sobie dłoń. Tragedia skłania go do szukania przyczyn własnych niepowodzeń. Na obu ciąży dzieciństwo u boku sadystycznego ojczyma i zalęknionej matki. Zagłębiając się w dzieje swej rodziny, Dominik z przerażeniem odkrywa wiele mrocznych sekretów. Ale jest silniejszy od brata i za wszelką cenę postanawia nie dać się życiu...

źródło opisu: Świat Książki

źródło okładki: Świat Książki

teri | 2014-01-01
Przeczytana: 31 grudnia 2013

Nie pamietam,kiedyostatni raz czytalam tak dlugo ksiazke.Ale,Swieta,goscie,przyjazdy,odjazdy,swietowanie,sami wiecie...Poza tym,ksiazka ta liczy sobie prawie 900 stron i nie jest latwa lektura.Smutna i skomplikowana historia blizniakow jednojajowych,z ktorych jeden,Tomasz,jest schizofrenikiem.Opowiesc ta jest dluga,momentami meczaca,przegadana ale zarazem zaciekawila mnie i zafascynowala.La triste storia di due fratelli gemelli...........

romeo | 2017-10-01
Przeczytana: 01 października 2017

W tej książce jest wszystkiego po trochu. Powieść obyczajowa, saga rodzinna,thriller medyczny, kryminał,trochę sensacji i odrobina opowieści magicznej. Akcja rozgrywa się na kilku planach czasowych i jest pełna wydarzeń codziennych i niezwykłych, banalnych i okrutnych, przeciętnych i podniosłych zarazem. Wszystko to bardzo dobrze się czyta, przynosi wiele emocji.

Służą temu przejmujące losy bohaterów. Głównymi postaciami powieści są bracia bliźniacy Dominik i Tomasz Birdseyowie, pierwszy jest narratorem i to z jego punktu widzenia śledzimy całą historię, drugi cierpi na schizofrenie co dotkliwie naznacza ich wspólne życie. Jest ono utkane z faktów tak dramatycznych i przejmujących, że czytelnik musi być poruszony ich szczególnym losem.Jednocześnie, w połowie książki wraca historia ich dziadka włoskiego emigranta przybyłego do Ameryki na początku XX wieku, człowieka tyleż niezłomnego co okrutnego, zawziętego siciliano wraz z silnie zaszczepionym pojęciem honoru i omerta. W sumie to...

BagatElka | 2014-09-03

Książka gigant i to nie tylko ze względu na objętość ale i z uwagi na zawartość wątków.Kocham takie sagi i mam do nich słabość od dawna.
Kupiłam tego olbrzyma lata temu,gdy mój głód czytania był jeszcze umiarkowany i zamawiałam po jednej książce z katalogu "Świat książki"
Od tamtego czasu minęło sporo zim,przybyło sporo nowych książek na półkach ale ta rozpiera się dumnie i na zawsze ze mną pozostanie.
Przypomina mi czasy gdy stać mnie było na nową książkę tylko od czasy do czasu i każda,którą kupiłam i przeczytałam to było moje,małe prywatne święto.
Obecnie gdy ilość tych do przeczytania wzrasta każdego dnia i przytłacza , a samo czytanie stało się nałogiem , tylko chwilami czuję ten wyjątkowy,uroczysty nastrój.

Za dużo książek,za dużo opowieści,za dużo przeżytych lat.

korcia | 2012-04-20
Przeczytana: 19 kwietnia 2012

Chociaż książka jest dosyć gruba, to jednak nawet nie wiadomo, kiedy jesteśmy na ostatniej stronie i aż jest żal się z nią rozstać. Jest to bardzo ciekawa i wzruszająca książka. Poznajemy wielu barwnych bohaterów i ich wewnętrzne rozterki. Psychologicznie jest świetna. Polecam!

Olala | 2010-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2010

Niesamowita książka.Początkowo akcja toczy się powoli,niby sennie ale z biegiem czasu(i stron) zaczyna przyspieszać, a pod koniec książki wprost nie mogłam się od niej oderwać.
Zdarzenia opisane w książce stanowią kilka wątków:życie braci bliźniaków,ich wzajemne relacje, choroba psychiczna jednego z nich,historia życia dziadka bohaterów.Zdarzenia przeplatają się, lata mieszają,a my dostajemy odpowiedzi na pytania z którymi zmaga się bohater.Na część jednak,musimy odpowiedzieć sobie sami..

buschka | 2011-01-12

Wally Lamb stworzył coś wspaniałego. „To wiem na pewno” to książka, którą się przeżywa, a nie czyta. Książka, która wkracza w nasze życie z butami i każe nam zastanawiać się nad sensem własnego istnienia, nad swoją tożsamością. Autor przedstawia losy wielopokoleniowej rodziny włoskich emigrantów. Więc mamy tu: dziadka satrapę, nieznoszącego sprzeciwu tyrana, który oczywiście wszystko wie najlepiej, i któremu wszystko powinno się zawdzięczać, bo przecież on jest ten dobry i mądry, pan i władca; jego córkę, która w tajemniczych okolicznościach zachodzi w ciążę i rodzi dwóch synków, Dominika i Tomasza, całe życie jest poniewierana przez własnego ojca, ze względu na swoje kalectwo niedoceniana, cicha ostoja życia rodzinnego, a także osobista sekretarka ojca, który postanawia spisać losy własnej rodziny; obaj chłopcy odegrają w tej opowieści również niemałe role. Lamb przedstawia w swej powieści jeszcze całą rzeszę innych ludzi. Jego bohaterowie nie są rozmyci, to mocno nakreślone typy...

Karolina | 2013-03-15

Świetna, wielowątkowa saga rodzinna, gdzie przeszłość miesza się z teraźniejszością, a bolesne wspomnienia nie dają o sobie zapomnieć.
Powieść jest niezwykle wciągająca. Przedstawia kalejdoskop specyficznych postaci-główny bohater książki- Dominik- odwiecznie pokrzywdzony przez los, jego psychicznie chory brat Tomasz,narzeczona o specyficznych upodobaniach seksualnych, sadystyczny ojczym, neurotyczna matka, skąpy,rasistowski dziadek.. uff wybuchowa mieszanka. Książka wciąż czymś zaskakuje i gdy myślimy, że już nic dziwniejszego się nie wydarzy w życiu bohaterów... nagle trach - kolejne zaskakujące wydarzenie, kolejny ciekawy wątek.Zresztą nie ma co się dziwić, przy tak barwnych bohaterach to naturalna kolej rzeczy. Warto przeczytać historię rodziny Birdseyów. Zdecydowanie polecam.

Małgorzata48 | 2013-12-06

Gorąco polecam, bardzo dobrze napisan, wciagająca. poruszająca, z niezwykłym zakończeniem.

Ola | 2011-10-08
Przeczytana: 2002 rok

Zawsze fascynowały mnie relacje graniczące z magią i telepatią łączące bliźnięta. "To wiem na pewno" to daleka od sielanki historia walki jednego z braci o zdrowie, a nawet życie, a także o podtrzymanie tego magicznego związku, jaki powinien łączyc bliźnięta. Dominik - "zdrowy" brat, ten twardziel, którego nic nie złamało, chcąc pomóc swojemu bratu, musi ponownie zanurzyc się w bolesnych wspomnieniach. Analizuje dorastanie, trudne dzieciństwo i obnażając własną duszę, rozpaczliwie walcząc o brata, sam musi nauczyc się otwarcie rozmawiac o uczuciach. Czy wygra walkę o brata i o swoją duszę? Jeśli ktoś lubi emocje, to autor zafundował prawdziwą "jazdę bez trzymanki".

Milena | 2011-12-19

Wciąga jak świetny serial, rozkręca się powoli, denerwuje spolszczeniami, a jednak się przy niej trwa. I trudno się rozstać, trudno uwierzyć, że już nie będzie gościła w moim życiu. To jedna z tych książek, które się chce skończyć jednocześnie mając nadzieję, że paradoksalnie będziemy je czytać jeszcze długo. Wspaniałe 800 stron.