To wiem na pewno

Okładka książki To wiem na pewno Wally Lamb
Okładka książki To wiem na pewno
Wally Lamb Wydawnictwo: Świat Książki literatura piękna
I know this much is true
Świat Książki
2007-01-01
2007-01-01
Zdzisława Lewikowa
Zdzisława Lewikowa

Ilość dramatycznych zdarzeń w życiu bohatera niejednego by załamała: trudne dzieciństwo, schizofrenia brata blizniaka, nieudane małżeństwo. Wielowątkowa powieść (plus na dokładkę historia dziadka) mimo słabego tłumaczenia (te spolszczone imiona!) robi wrażenie.

Nuda

Nuda

Raz lepsza raz gorsza. Warta polecenia ale nie zachwyciła. Taka trochę: i żyli długo i szczęśliwie…

Bardzo dobra obyczajówka. Wciągająca, złożona, długaśna - idealna na jesienne wieczory. O tym co w życiu ważne i dlaczego nigdy nie jest za późno na przewartościowanie swojego życia. Może nierealistyczna, ale przecież niezwykłe historie często przytrafiają się zwykłym ludziom.

Aaa.... niestety tłumaczenie jest suabe.

Aaa.... niestety tłumaczenie jest suabe.

Bardzo wciągająca. Początkowo się dłuży,ale im dalej w las... Główny bohater niemal bez przerwy jest zły,na cały świat jak dziecko,któremu zabrano zabawkę. Pragnie miłości matki,nosi na swoich barkach bagaż przykrych doświadczeń,a pragnie chyba tego co większość: normalnego życia.Jednak poznając przekrój jego całego życia ciężko mu się dziwić. Wielowątkowa,wyjątkowa powieść. Przyczepić można się (a nawet) trzeba tłumaczenia. Dla mnie były to miło spędzone godziny z lekturą.

Książka bardzo ciekawa, wciągająca (choć nie od samego początku). Jednak tłumaczenie...tragedia - bardzo irytujące, dziwnie brzmiące zwroty. Trzeba się bardzo starać, żeby się nie "wkurzać" co chwila.

Książka momentami niezła, choć to serial wbija w ziemię i odbiera nadzieję. Ale tłumaczenie jest tak skandaliczne, że gdybym był na miejscu wydawcy, to wstydziłbym się wznowić tę powieść bez nowego przekładu.

Przyznam, że przez pierwsze kilkadziesiąt stron trochę się męczyłam. Może dlatego, że na początku bardzo nie lubiłam głównego bohatera. Wkurzało mnie też nadużywanie wykrzykników w dialogach. Aż w pewnym momencie zaskoczyło i już nie mogłam się oderwać. Czytając, przeżywałam wraz z bohaterami całą gamę emocji. Powieść jest złożona, ma niesamowitą głębię. Jestem pełna podziwu dla Autora, że potrafił skonstruować tak bogate, skomplikowane i dopracowane psychologicznie postaci i tak długą, obejmującą wiele lat, pełną tragedii historię rodzinną. Według mnie książka jest jak najbardziej warta przeczytania- zawiera w sobie duży ładunek emocjonalny, mądrość i piękno.

Zjawiskowa powieść, chociaż nie obyło się bez potknieć, i zupełnie niepotrzebnych zabiegów literackich. Doceniam za temat, dawno nie czytałem tak krwistego dramatu, naszpikowanego emocjami. Genialny portret pokaleczonej rodziny, dąrzącej do naprawienia swoich błędów i uchybień z przeszłości.

Urzekający obraz braterskiej więzi, poświęcenia i miłości bezwarunkowej. Treść książki to nic innego jak proza życia w cierniowym wydaniu. Walka głównego bohatera z przeciwnościami losu tworzy raczej posępną aurę, to budzi w czytelniku refleksję na temat absurdów ludzkiego życia, cierpienia, ale i wyzwolenia z tego jarzma.

Ta hiobowa przypowieść, reasumując daję na koniec nadzieje mimo, że przez większość czasu wskazywać może na bezsens ludzkiego cierpienia, i piętna z przeszłości które pozornie tylko wydaje się być nieodwracalne.
Frapująca to książka o ważnych rzeczach, mimo że nie wszystko w niej idelanie grało, to jednak pozwala pochylić się nad sensem ludzkiej egzystencji, pozostaje w głowie na długo.

Byłoby arcydzieło ale ta książka jest zwyczajnie przegadana. Poza tym irytujące wykrzykniki w prawie każej wypowiedzi bohatera. Czy on tak musi krzyczeć? Aha, jeszcze kwestia tłumaczenia, dorosły facet naprawdę nie mówi, że idzie się wysiusiać. Tak mówią dzieci w przedszkolu. Poza tym historia ciekawa.

• Literatura amerykańska
  • Przeczytane dawno temu