Zapadnia. Człowiek i socjalizm

Okładka książki Zapadnia. Człowiek i socjalizm Anatolij Fiedosiejew
Okładka książki Zapadnia. Człowiek i socjalizm
Anatolij Fiedosiejew Wydawnictwo: PAFERE historia
historia
PAFERE
2016-01-01
2016-01-01
socjalizm praca równość wspomnienia

Ciekawe, proste i konkretne przedstawienia mechanizmów działania socjalizmu. Pokazuje jak same założenia socjalizmu są w praktyce nierealne do zrealizowania.

Super, każdy powinien przeczytać.

Super, każdy powinien przeczytać.

Książka w sposób genialny i prostym przedstawia całe zło systemu socjalistycznego. Autor który żył w ZSRS opisał wszystkie poważne problemy z którymi się stykał i na tej podstawie wyciągał trafne wnioski. Pozycja zdecydowanie warta przeczytania.
Ps
Książka jest dostepna za darmo w formie e-booka na stronie wydawnictwa PAFERE.

Ps
Książka jest dostepna za darmo w formie e-booka na stronie wydawnictwa PAFERE.

Choć książka jest dość krótka to dogłębnie wyjaśnia temat - dlaczego socjalizm nie ma prawa się udać. Autor na podstawie własnych doświadczeń, wynikających z życia w ZSRR i bycia jednym z elementów systemu, przedstawia absurdy gospodarki centralnie sterowanej. Na rzeczywistych przykładach pokazuje, w jaki sposób marnowane są wysiłki całego społeczeństwa. Z tą lekturą powinien się zapoznać każdy dorosły człowiek, który chce być świadomym obywatelem.

Kilka cytatów:

"Socjalizm jest bardzo atrakcyjny szczególnie dla niewykształconych i nieposiadających, ale jest zabójczy dla całego społeczeństwa, które go wprowadza"

"W socjalizm o wiele łatwiej wejść niż z niego wyjść. Wejście może się odbyć na drodze rewolucyjnej lub po cichu, w sposób niezauważalny. Zauważmy przy tym, że wejście w socjalizm odbywa się zawsze pod hasłami równości, sprawiedliwości i przy pełnym poparciu mas, ale żeby zrozumieć, że nic z tych haseł nie wyszło można dopiero wtedy gdy wpadnie się już w tę pułapkę i wtedy jest już za późno. "

"Eksperyment socjalistyczny został przeprowadzony na tak wielką skalę, w tak różnych warunkach i w tylu miejscach, że wierzyć w socjalizm mogą tylko ludzie niewykształceni, których niestety wciąż jest dużo. Jak wytłumaczyć ten powtarzalny brak efektów, powtarzalny brak tego wymarzonego przez wszystkich owocu?"

Anatolij Fiedosiejew na zaledwie 140 stronach trafia w samo sedno patologii systemu Związku Sowieckiego w jakim przyszło mu żyć.
Książka w dużej mierze skupia się na wyciąganiu logicznych wniosków opartych na obserwacjach jakie Fiedosiejew poczynił podczas swojego życia w ZSRS, jednak autor prowadzi swój wywód w sposób naukowy, korzystając ze statystyk oraz wiedzy z takich dziedzin jak chociażby ekonomia. Nie jest to więc jedynie opis sytuacji jakie zdarzyły się twórcy niniejszej książki, lecz faktyczna próba zrozumienia problemów z jakimi borykało się państwo sowieckie i odpowiedzenie na pytanie dlaczego właśnie tak się działo.
Dlaczego centralne planowanie jest tak trudne i przegrywa z systemem rynkowym? Czemu kołchozy były niewydajne? Jaki był powód fałszowania oficjalnych statystyk oraz ich mijania się z prawdą? Co powodowało, że służba zdrowia była tak ułomna? Dlaczego socjalizm powodował konserwatyzm i zacofanie? Czemu jedynie armia i przemysł wojenny były faktycznie rozwinięte? Po co władzy był tak duży aparat terroru? Co jest tak pociągającego w ideologii socjalizmu, że ludzie ulegają jego urokowi? Na te i inne pytania odpowiada Fiedosiejew.

Bardzo dobry, zwięzły i trafny wywód, dlaczego ustrój socjalistyczny zawsze przynosi takie same wyniki, niezależnie od miejsca czy czasu wprowadzenia. Autor omawia różne aspekty patologii funkcjonowania Związku Radzieckiego. Książka jak najbardziej aktualna w dzisiejszych czasach. Powinna być lekturą szkolną jako szczepionka intelektualna, chroniąca przed ukąszeniem heglowskim.

Trafne podsumowanie socjalizmu w wydaniu radzieckim do pierwszej połowy lat siedemdziesiątych. Mogłoby się wydawać, że w zasadzie wywody autora są dziś nieaktualne, zwłaszcza gdy spojrzymy na świetnie rozwijającą się ChRL. Wyraźnie jednak błędy popełnione przez ZSRR, które skrupulatnie wymienił Fiedosiejew, a które po niemałym szoku odrzucił Komitet Stały Biura Politycznego KC KPC (ach to zamiłowanie komunistów do nadętych nazw kolejnych stopni wtajemniczenia) na początku lat dziewięćdziesiątych, stały się dla chińskich decydentów źródłem obaw przed utratą władzy. Wprawdzie gospodarka, wciąż centralnie planowana, lecz z szeregiem rozwiązań kapitalistycznych i ogromem inwestycji, ma się jak dotąd dobrze (choć nie będzie to trwać wiecznie, z uwagi na kurczący się zasób taniej siły roboczej w postaci ludności wiejskiej, bańkę mieszkaniową, wzrost nieufności krajów zachodnich i idące za tym ograniczanie rynku zbytu chińskich produktów jak i wzrost cen tych ostatnich),o tyle politycznie chińscy decydenci błędów radzieckich kuzynów się nie wystrzegli. Pytanie czy i jak długo taki stan rzeczy będzie sie utrzymywał. ZSRR był jednak tworem wyrosłym na zgliszczach innej kultury, społeczeństwa. Pożerał swój własny ogon dla zaspokajania potrzeb komunistycznych książątek. ChRL próbuje zaś odbudować cesarską potęgę z namaszczeniem partyjnych mandarynów.

Wnioski Fiedosiejewa są niezwykle ujmujące. Trudno o bardziej wymowną syntezę zbrodniczych reżimów pod sztandarem socjalizmu. Nie oszczędza się tu nie tylko komunizmu ale też faszyzmu i nazizmu, jednocześnie je ze sobą zestawiając. Autor trafnie zauważa, iż to najmniej wykształceni są najbardziej podatni na pułapki tych systemów. Widzę w tym i wnioski dla nas, współczesnych, zwłaszcza gdy populiści od cnót niewieścich z Wiejskiej odgrywają teatrzyki przed swoimi wyborcami, obiecując gruszki na wierzbie bez wysiłków i kosztów.

Anatolij Fiedosiejew to urodzony w 1910 roku rosyjski konstruktor wojskowy, który w wieku 60 lat postanowił uciec z kraju. Fiedosiejew nie był entuzjastą socjalistycznego ustroju czego wyraz dał w prezentowanym dziele, będącym wywodem autora na temat funkcjonowania systemu i życia społecznego w ZSRS.

Książka warta przeczytania skłaniająca do refleksji nad przyszłością naszego kraju.

Książka w bardzo prosty sposób wyjaśnia funkcjonowanie socjalizmu, przedstawia zarówno jego zalety jak i wady.
Polecam dla osób interesujących się ustrojami rządzenia.

Polecam dla osób interesujących się ustrojami rządzenia.

• Ekonomia
  • Polityka