Ostatni bierze wszystko

Fabryka Słów
2017-03-24
2017-03-24
Andrzej Kossakowski

Podoba mi się jego sposób pisania - czyta się gładko, postacie są wyraziste a dialogi ładnie skonstruowane. Niestety bardzo zawiodłam sie na zakończeniu. Tak jakby Zambroch zapomniał o przemyśleniu zakończenia a termin oddania rękopisu dopadł go na wakacjach. Bzdurne to i bez polotu.

Opowieść z czasów gdy uniwersum Žambocha rządzili czarodzieje. Fajnie się tego słucha, ale czasami ciśnie się do głowy pytanie skąd on brał inspiracje, bo "Wesele" Wyspiańskiego pisane po absyncie miejscami się chowa. Znaleźć można wiele, rycerzy, magów, eksperymenty genetyczne, gadające żaby, szczury bojowe, i to wszystko w otoczce intryg i klimacie zagrożenia.

To moja druga książka M. Zamboch-a i podobnie jak w poprzedniej wydaje się, jakby tylko jedno zakończenie było niewystarczające dla autora.
Mamy do czynienia z wieloma wątkami, a zakończenie górnego nurtu opowieści nie jest wcale zakończeniem całej książki.

Niestety dla mnie stworzony przez autora świat jest nazbyt chaotyczny i chodź rozumiem jego założenia i mogłem sobie wyobrazić stworzone miasto oraz jego mieszkańców, tak panujące wszem i wobec bezprawie pozostało w mojej ocenie pozbawione sensu.

Pierwsza historia, dobra, mogła by być jedyna na cala książkę. Kolejna, druga, dość krótka, za to opowiada o świecie po wydarzeniach z pierwszej histori. Natomiast 3 opowieść na samym końcu mnie zniezczyla. Jak dla mnie polecam fanom Zambocha, czyta sie szybko, milo i przyjemnie.

Mnóstwo ciekawych pomysłów, dawno nie widziałem tylu świeżych elementów świata fantasy. I już kiedy świat zdążył mnie zainteresować... Co tu się wydarzyło? :D
Rozpocząłem czytanie książki fantasy z intrygą w tle a skończyłem jako zbiór opowiadań, z których pierwsze skończyło się drętwo i tak nagle, że ledwo się zorientowałem, drugie było średniawe a trzecie kompletnie oderwane od pozostałych.
Zdecydowanie pierwsza połowa tego tomu jest jego najmocniejszą stroną. W pozostałych dwóch opowiadaniach widać iskierkę pomysłu, która szybko gaśnie w akcji pisanej na kolanie.

To moje pierwsze spotkanie z tym autorem. Nie spodziewałam się, że w książce znajdują się 3 opowiadania. Pierwsze i najdłuższe genialne - ciekawy świat, niestandardowa akcja, bardzo mi się podobało. Byłam bardzo niemile zaskoczona, gdy pierwsze opowiadanie się skończyło, a pojawiło kolejne. Tym bardziej, że było ono słabe, a losy ich bohaterów mnie nie interesowały. Trzecie opowiadanie trochę ciekawsze, ale sam fakt, że wyłączyłam audiobooka 20 min przed końcem i dokończyłam 2 dni później powinien dobitnie świadczyć o poziomie opowiadania.

Trzy świetne opowiadania. Polecam wszystkim fanom fantastyki. Ostatnio coraz bardziej się przekonuje to tej krótkiej formy. Opowiadania mają wsobie to coś, świat i bohaterowie nie są w stanie się znudzić i bardzo często czuję niedosyt. Jest to zdecydowanie lepsze uczucie niż zburzenie danym uniwersum.

Pomijając historię Tekuarda, książka zawiera jeszcze dwie inne opowieści. Pierwsza - czyli łowy na Tekuarda - bardzo mi się podobała, podobnie jak druga. Trzecia - mam mieszane uczucia, wydaje się kompletnie nie powiązana z poprzednimi. Mimo to - polecam, ciężko się oderwać, świetna lektura.

Nie miałm do czynienia z twórczością Żambocha, bardzo mi się podobała główna historia, poboczne mniej, ale wszystko trzymało klimat. Muszę spróbować Cyklu o Koniaszu ;)

1943

Pierwsze opowiadanie super, pozostałe kiepskie.

Pierwsze opowiadanie super, pozostałe kiepskie.

• Mam

Dodaj cytat z książki Ostatni bierze wszystko