Czarna

Okładka książki Czarna Wojciech Kuczok
Nominacja w plebiscycie 2017
Okładka książki Czarna
Wojciech Kuczok Wydawnictwo: Od deski do deski Seria: Na F/Aktach literatura piękna
literatura piękna
Na F/Aktach
Od deski do deski
2017-05-10
2017-01-01
literatura polska manipulacja nienawiść nieszczęście obłęd obsesja poszukiwanie prawdy romans zabójstwo z premedytacją zemsta
Inne

Okładka książki Wierzymy  w  wolność Martyna Bunda, Sylwia Chutnik, Remigiusz Grzela, Inga Iwasiów, Wojciech Kuczok, Michał Olszewski, Wojciech Tochman, Ludwika Włodek
Ocena 7,0
Wierzymy w w... Martyna Bunda, Sylw...
Okładka książki Rzeczy dzieją się w Warszawie Błażej Brzostek, Aleksandra Cieślak, Wojciech Kuczok, Maciej Łubieński, Agata Passent, Monika Powalisz, Michał Walczak
Ocena 6,0
Rzeczy dzieją ... Błażej Brzostek, Al...
Okładka książki Twórczość nr 5 / 2019 Tomasz Bilski, Krzysztof Cieślik, Jerzy Kronhold, Wojciech Kuczok, Marek Łukaszewicz, Krzysztof Mrowcewicz, Anna Piwkowska, Redakcja miesięcznika Twórczość, Adam Wiedemann
Ocena 8,0
Twórczość nr 5... Tomasz Bilski, Krzy...

Oficjalne recenzje i

Czarna jest szara

216 39 18

Ta książka mnie zdenerwowała. Przedstawia społeczność małego miasteczka jako lud ciemny, posługujący się archaicznym, topornym językiem. Wszyscy bohaterowie są odpychającymi hipokrytami (nawet syn Jeremiego, o którym myślałam "ten mały gnojek", mimo dramatycznego losu tej postaci), i w zasadzie nie ma między nimi większych różnic. Matka Maryśki i Jeremiego to chyba nawet ta sama osoba.
Nie mam nic przeciwko erotyce w literaturze, ale tutaj opisy były w połowie "niegrzeczne", a w połowie żenujące i niepasujące do konwencji (w jednym zdaniu było "spuszczanie się" i "stosunek", albo "pornosy" i "prezerwatywa" - jakby autor nie chciał ostatecznie się zdecydować, czy jego bohater ma być chamem i prostakiem, czy może jednak nie przesadzać). Przez to nie czytało się tego z wypiekami na twarzy, tylko z zażenowaniem.
Sama historia miała duży potencjał, gdyby postacie były lepiej zbudowane, a nie na analogii kościółkowi-seksualnie wyzwoleni-wykorzystywani-wykorzystujący. Czułam się, jakbym czytała memy z nosaczami zamienione w książkę (na szczęście krótką). Nie polecam.

Czarna poraża. Warto przeczytać! https://tvl.tarnobrzeg.pl/2017/08/11/2017-08-11-biblioteka-ksiazke-poleca/?fbclid=IwAR1cTW41lbvdjdxDJqLRHmgiJ4IloGVdJ9semwcCvZSFjapmNUHOqF_ai2k

Bardzo dobra. Świetnie napisana, oparta luźno na faktach. Mocne psychologicznie postacie, dobrze się czyta.

Sięgnęłam po książkę po usłyszeniu o niej w podcaście "Piąte nie zabijaj". Być może nie znając oryginalnej historii i patrząc na książkę jak na fikcję, miałabym o niej lepsze zdanie. Nie bardzo rozumiem takie "korzystanie" z tragedii, która się naprawdę wydarzyła i ubarwianie jej swoimi pomysłami, domysłami i opisami. Jakby autorowi brakowało pomysłów na własny kryminał, więc skorzystał z "gotowca". Widzę tu wiele pochlebstw na temat języka w "Czarnej"- na mnie nie zrobił on wrażenia, a wręcz powiem, że dawno nie czytałam tak grafomańskich wynurzeń. Irytowało mnie silenie się na archaizmy i górnolotne konstrukcje, za chwilę wulgarne opisy seksu, czy używanie pojęć których się nie do końca rozumie (np. cellulitis). Współczuję osobom zaangażowanym w całą historię, bo wszyscy zostali tu przedstawieni w negatywnym świetle. Myślę, że przy tak świeżych sprawach lepiej byłoby trzymać się formy reportażu, by nikogo dodatkowo nie krzywdzić.

Mieliście już tak, że wpadacie na kawę do sąsiadki i pijecie ją w przedpokoju? J
a mam taką ulubioną sąsiadkę Karolajnę.
Wchodząc na sasiedzką kawę utknęłam.
Na przedpokoju u niej są taaaakie wielkie regały z książkami. I to innymi niż u mnie.
No może poza serią górską.
Karolajna pod tym regałem właśnie rzuciła mi hasłami. Tomasz Sekielski.
Od deski do deski.
Akta.
Fakty.
Wyobraźnia.
Rozdane akta.
Autorzy. S
preparowane historie.
Kto się oprze?
Sprawa pt Czarna była dramatyczna. Wymyślona historia smutna i trzymająca w napięciu. Gratuluję panie Wojciechu😀 Dobry kryminał.
Ps. Są takie gry RPG gdzie zaprosiłabym Pana Wojciecha😀. Książkę polecam i już szukam innych z tej serii.

a mam taką ulubioną sąsiadkę Karolajnę.
Wchodząc na sasiedzką kawę utknęłam.
No może poza serią górską.
Karolajna pod tym regałem właśnie rzuciła mi hasłami. Tomasz Sekielski.
Od deski do deski.
Akta....

Czarna to male miasteczko pod Bialymstokiem, w ktorym dzieje sie ta oparta na faktach historia. Jeremi, lokalny biznesmen (majacy zone i trojke dzieci) wdaje sie w romans z samotna nauczycielka.

Przede wszystkim zachwycila mnie warstwa jezykowa tej historii. Dobor slow, dobitne okreslenia, trafne opisy ludzi, zwiazkow, sytuacji. Wojciech Kuczok fantastycznie posluguje sie jezykiem polskim i ma talent do dostrzegania i opisywania codziennosci.
Autor doskonale oddal tez klimat malej miesciny, jak rowniez mentalnosc jej mieszkancow. Wniknal w psychike bohaterow/ek, pozwalajac czytelnikowi poznac ich sposob myslenia i pokazac rozbiezne postrzeganie drugiej osoby oraz wzajemne oczekiwania. Z jednej strony to jakby satyra na takie miasteczka, w ktorych wszyscy sie znaja i wiedza o sobie (prawie) wszystko, a z drugiej refleksja nad czlowiekiem i jego niespelnionymi pragnieniami.

Sluchalam w formie audiobooka, wzbogaconego o efekty dzwiekowe i w swietnej interpretacji Edyty Olszowki.
Czytajcie/sluchajcie, bo to bardzo dobra pozycja.

Mocna, mięsista i mroczna książka pisana bardzo dobrym językiem w świetniej, udźwiękowionej interpretacji Edyty Olszówki.

Bardzo bardzo tragiczna i smutna ta książka . Kto lubi takie klimaty to obowiązek przeczytać ją. Polecam jak nie wiem co .

Szukam słów by powiedzieć co mnie w tej powieści zachwyciło.
Na pewno język. Nie na darmo Wojciech Kuczok mówi, że język polski jest głównym bohaterem jego powieści. Tu dowodzi, że rzeczywiście potrafi się posługiwać językiem po mistrzowsku. Te wszystkie gry słów i inne figury stylistyczne...
Na pewno treść. To jak są oddane uczucia bohaterów i ich zachowania. To jak opisani są inni bohaterowie tej historii.
Tu też wielki ukłon w stronę autora.
Na koniec - rewelacyjna interpretacja Edyty Olszówki.
Wszystko to złożyło się na niesamowite przeżycie.
I tylko na koniec taka smutna refleksja, że jak zawsze w takich wypadkach - całe odium spadło na kobietę. A przecież było ich w tym romansie dwoje... a nawet troje. Tym tragiczniejsza to historia, że do szczętu prawdziwa.

Szukam słów by powiedzieć co mnie w tej powieści zachwyciło.
Na pewno treść. To jak są oddane uczucia bohaterów i ich zachowania. To jak...

Książka jest świetna - 8/10. Ale daję 9, bo audiobook jest REWELACYJNY. Jeżeli ktoś zastanawia się nad przeczytaniem tej książki - odsłuchajcie audiobooka!!! W wykonaniu Edyty Olszówki, z tą muzyką i innymi dźwiękami w tle... czułam się jakbym była w teatrze. Genialne. Jestem poruszona do głębi.

A pomijając te moje peany powyżej to chciałabym jeszcze zwrócić uwagę na język, jakim posługuje się autor. Taki... polski i ludzki. Przez co sama historia wydaje się ciekawsza, przynajmniej ja tak to odbieram.

Polecam!!!

EDIT: Przepraszam za tę ilość wykrzykników, jestem bardzo rozemocjonowana.

A pomijając te moje peany powyżej to chciałabym jeszcze zwrócić uwagę na...