Przepaść między nami

Wydawnictwo: Muza

Wzruszająca, słodko-gorzka opowieść o losach kilku rodzin we współczesnym Bombaju ,,Los ludzki zapisany jest w gwiazdach już przed narodzinami jest takie miejsce, gdzie to zdanie nie jest powiedzeniem, a jedną z życiowych prawd to Indie Historia o tym, w jaki sposób losy bogatych i biednych splatają się ze sobą.

BagatElka | 2015-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2015

"A więc to tak wygląda zło,pomyślała.Przedtem sądziła,że zło objawia się na wielką skalę - w postaci wojen,obozów koncentracyjnych,komór gazowych,aneksji krajów.
Teraz uświadomiła sobie,że zło ma również zwykłą twarz,a sama jego banalność chroni je przed obnażeniem"

Na ten świąteczny czas wybrałam sobie ciężką i smutną lekturę.
Obudziła niechciane,gorzkie wspomnienia i wprawiła mnie w stan przygnębienia.
Związki międzyludzkie to temat głęboki,szeroki i trudny.Wiąże się z emocjami,które chwilami wyrywają się spod kontroli.
Związki rodzinne,małżeńskie,sąsiedzkie,społeczne - o nich wszystkich jest ta książki.I o przepaści pomiędzy bliskimi sobie osobami.
Czasami los zadrwi sobie z człowieka i sprawi,że większe porozumienie nawiązuje z obcą osobą niż z tą,kochaną.To najgorszy rodzaj samotności w związku.
Przepaść tak głęboko,której nic nie jest w stanie pokonać a pogłębiana jest ze złej woli i nienawiści przez osoby postronne.

" Feroz... - zaczęła,pragnąc mu wszystko...

Katarzynka | 2015-08-12
Przeczytana: 30 lipca 2015

Nam, ludziom z zachodniego świat(k)a wydaje się, że wszystko kręci się wokół nas, niby zdajemy sobie sprawę, że gdzieś tam są te biedniejsze kraje, że ludzie walczą każdego dnia o godny byt, ale w sumie, wraz z końcowymi napisami reportażu, który obejrzeliśmy w telewizji zapominamy o tej innej części świata i dalej podążamy za "szczęściem" - jakkolwiekby go nie zdefiniować.
Tymczasem, w dalekiej Azji, w Bombaju, żyje sobie Bhima i Sera, Bhima pracuje u Sery jako służąca, jednak łączy je dużo więcej niż zwykła więź pani i sługi. Wbrew pozorom mają ze sobą dużo wspólnego..
Książka nie należy do łatwych i przyjemnych, porusza wiele drażliwych tematów, o których każdy z nas wolałby zapomnieć.. Jednocześnie jest piękna i poruszająca, zmusi Cię, drogi Czytelniku do MYŚLENIA, do myślenia, że życie potrafi być okrutne i zaskakujące jednocześnie. We mnie ta książka zasiedziała się, jak katar po niewyleczonym przeziębieniu..

takisobiejac | 2011-01-31
Przeczytana: 2010 rok

Jedna z najlepszych książek jakie czytałem. Zgrabnie zbudowana historia kontaktów dwóch klas społecznych w Indiach - bogatych Parsów oraz ich biednych hinduskich służących.
Szczerze polecam!

Nemeni | 2011-05-12
Przeczytana: maj 2011

Powieść autorstwa Thrity Umrigar rozgrywa się we współczesnych Indiach, w Bombaju. Głównymi bohaterkami są dwie kobiety, które różni dosłownie wszystko. Bhima, kobieta rozczarowana tym, czego doświadczyła w swoim dotychczasowym życiu, niepiśmienna, mieszka w najbiedniejszej dzielnicy, w slumsach zwanych tutaj basti i pracuje jako służąca u Sery – drugiej bohaterki powieści, która pochodzi z bogatej kasty parsów, jest wykształcona i ma wszystko, aby być kobietą szczęśliwą, przynajmniej na tyle, na ile to możliwe w Indiach. Czyli rzeczywiście - obie kobiety dzieli tytułowa przepaść. Jednak w miarę odkrywania nowych faktów z ich życia i historii obydwu rodzin zaczyna okazywać się, że naprawdę łączy je więcej, niż można by przypuszczać. Że społeczeństwo kastowe, mimo, że poukładane jak warstwy na torcie nie gwarantuje, że życie ich nie wymiesza, a ten, który jest na górze nie może doświadczyć mroku i chłodu warstw dolnych…

Książka z pewnością zasługuje na uwagę ze względu na ciekawie...

atram_78 | 2011-09-04
Przeczytana: 17 sierpnia 2013

Piękna i bardzo smutna...

Yasmine | 2011-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2011

Jest to jedna z tych książek, o których nie zapomina się zaraz po przeczytaniu. Autorka kreując bohaterów, skupia się na emocjach, które nimi targają. Powieść z gatunku "gorzka, ale prawdziwa", ukazuje losy kobiet we współczesnym Bombaju. I nie ważne, czy jest się bogatą parsyjką, jak Sera i Dinaz, czy mieszka w slumsach, jak Bhima i Maja, los w podobny sposób doświadcza wszystkie. Książka, obok której nie sposób przejść obojętnie.

zaczytAnia | 2012-03-11
Na półkach: Przeczytane, Wyzwanie 2012
Przeczytana: 01 stycznia 2012

Powieść Thrity Umrigar "Przepaść między nami" chyba już zawsze będzie mi się kojarzyła z tym stwierdzeniem głównej bohaterki: "Kobiety tworzą, (...) a mężczyźni niszczą. Taki jest świat", chociaż nie jest ono prawdziwe i nawet w rzeczywistości wykreowanej przez Umrigar można znaleźć wyjątki – mężczyzn, którzy tworzą i kobiety, które niszczą.
Tytułowa przepaść dzieli przedstawicieli różnych kast, bogatych i biednych, pracodawców i pracowników, kobiety i mężczyzn, rodziców i dzieci, ludzi wykształconych i analfabetów...
Najszersza i najgłębsza oddziela szczęśliwych od nieszczęśliwych.
Jeśli nie boisz się do niej zajrzeć, to powieść Thrity Umrigar może Ci się nie tylko spodobać, ale nawet Cię zachwycić.

Więcej pod adresem:

akacjaa | 2011-05-24
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 23 maja 2011

Nie porwała mnie zbytnio. To taka smutna opowiastka o urokach życia w Bombaju w slumsach. W moim przypadku świetnie sprawdziła się jako lektura w komunikacji miejskiej.

Salma | 2016-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2016

Trzymałam tę książkę kilka lat na półce i z niewiadomych powodów nie miałam ochoty po nią sięgnąć. Nieustannie gromadzę jakieś bestsellery, książki ulubionych autorów, książki, o których głośno, książki polecane i do nich dobieram się w pierwszej kolejności. Ta książka autorstwa osoby o nieznanym mi nazwisku nie przykuwała mojej uwagi przez kilka lat. Aż w końcu jestem w miejscu i czasie, gdy wyławiam te dawno kupione książki w celu weryfikacji, czy powinny nadal pokutować na półce - puścić je dalej bez przeczytania? Nie, lepiej chociaż kilka stron przeczytać, żeby wiedzieć, czy warto ciągnąć tę przygodę. No to dobrze, przeczytałam kilka stron, a potem kilka następnych, i następnych, i kolejnych. Nie mogłam przestać, chociaż czas przeznaczany przez mnie na czytanie niestety jest bardzo ograniczony. Myślałam, że to będzie taka smętna opowieść - "narzekajka" o tym, jakie życie jest niesprawiedliwe, bo jeden urodził się w biednej i prostej rodzinie, inny zaś w bogatej i światowej....

asiasl | 2015-08-07

Opowieść jak obuchem w głowę...