Podpisano: Mata Hari

Signed: Mata Hari
978-83-7508-092-6
Mata Hari
niebieska

Margaretha Zelle, znana bardziej jako Mata Hari, za życia czarowała swoją urodą, dziś na kartach niniejszej powieści czaruje nas głosem i hipnotyczną poetycką narracją. Jej opowieść wciąga już od pierwszej strony. Bohaterka dostaje wreszcie to, czego przez całe życie tak łaknęła: uwagę, która jest niczym powietrze dla każdego artysty. Zawieszona w czasie i przestrzeni powieść krąży wokół...

Zawieszona w czasie i przestrzeni powieść krąży wokół wczesnego dzieciństwa, małżeństwa z oficerem holenderskiej marynarki oraz wydarzeń, jakie miały miejsce na upalnej i pełnej zmysłowych rozkoszy Jawie. W zimnej więziennej celi Mata Hari opowiada o kąpielach w wodzie różanej, miejscowych kochankach, boginiach i syrenach, pełnej kwiatów indonezyjskiej dżungli, przywołując czarodziejski świat, który zapewniał jej oparcie nawet wtedy, gdy rozpadała się jej rodzina.
Czy Mata Hari była rzeczywiście podwójną agentką? Czy przyczyniła się do śmierci tysięcy żołnierzy na frontach I wojny światowej? Czy słusznie jej imię jest dziś kojarzone ze zdradą?
Może czas wysłuchać prawdziwej historii…

LunaSowa | 2014-02-11
Przeczytana: 10 sierpnia 2013

Kobieta do tej pory kojarzona tylko ze szpiegostwem. Dzięki jej listom pisanym z więzienia, a skierowanym do odebranej przez męża córki, stykamy się z wielkim cierpieniem i dramatem, zagubieniem się w otaczającym świecie, okrucieństwem męża, ucieczkę w marzenia, szukanie prawdziwego uczucia. I już nie potępiamy. Już współczujemy.

allison | 2011-04-19
Przeczytana: styczeń 2011

Przepiękny, poetycko i ciekawie pokazany portret kobiety zaszufladkowanej jako kobieta - szpieg.
Tu poznajemy Matę jako wrażliwą matkę, nieszczęśliwą żonę i kochankę, zagubioną kobietę, której życie nie zostawiło w pewnym momencie wyboru...I wreszcie dowiadujemy się, że - wbrew legendzie - wcale nie była szpiegiem.
Bardzo przejmujące są opisy pobytu bohaterki w więzieniu. Czytając je, czułam chłód i wilgoć celi,innym razem - zaduch i upał. Niezwykle plastyczne opisy, chociaż język jest bardziej oszczędny niż barokowy.

pftmodlisza | 2014-01-23

ksiązka bardzo ciekawa , wciągająca . Naprawdę warta przeczytania !

malena | 2012-07-31

Niecodzienna książka o niecodziennej kobiecie.

jo_asienka | 2011-07-28
Przeczytana: lipiec 2011

Książka bardzo interesująca. Chociaż prawdę mówiąc spodziewałam się "normalnej" biografii Maty Hary, a tu oprócz historii życia tej kobiety, poznajemy także jej sferę emocjonalną: przeżyć, odczuć, wrażeń i wspomnień sięgających już czasów dzieciństwa. W moim odczuciu książka przedstawia Matę, nie jako najsławniejszą kobietę-szpiega, ale jako człowieka z całym bagażem jego doświadczeń, które tak a nie inaczej wpływają na jego życie. Polecam, chociaż historyków raczej nie usatysfakcjonuje ;-)

MrDarius | 2013-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2013

Może być, ale taką postać warto jednak pozostawić na stronnicach za pomocą lepszych środków....

xolix | 2012-04-09
Przeczytana: 2012 rok

Bardzo dobrze się czyta, polecam zwłaszcza dla Pań.

frania007 | 2016-11-09
Przeczytana: 2011 rok