Maria Skłodowska-Curie. Geniusz i siła miłości

Okładka książki Maria Skłodowska-Curie. Geniusz i siła miłości Magdalena Niedźwiedzka
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Maria Skłodowska-Curie. Geniusz i siła miłości
Magdalena Niedźwiedzka Wydawnictwo: Prószyński i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
Prószyński i S-ka
2017-02-14
2017-02-14
Literatura polska Skłodowska-Curie

Zakończyłam dzisiaj sierpniowe wyzwanie CzytAkcja zorganizowane przez Joannę Cieszyńską z Bookieciarni w Tczewie. Dzięki tej akcji przeczytałam książkę Magdaleny Niedźwieckiej "Maria Skłodowska-Curie". Maria Skłodowska-Curie to kobieta zajmująca się fizyką doświadczalną i chemią fizyczną, odkrywczyni dwóch pierwiastków polonu i radu, podwójna noblistka, ale też zwyczajny człowiek, taki jak każdy z nas. Lubię czytać powieści biograficzne i bardzo byłam ciekawa tej historii. Dzięki Magdalenie Niedźwieckiej i jej zbeletryzowanej biografii poznałam Marię jako zakochaną kobietę, żonę Piotra i kochankę Pawła Langevina. Czasy, w których żyła nie były czasami korzystnymi dla kobiet. Nie było dla nich miejsca w świecie kultury i nauki. Kobieta miała być uległa, prowadzić dom i spełniać się jako matka i żona. Maria nie pasowała do tego wizerunku, była kobietą mądrą, silną i niezależną. Jednak dzięki romansowi z żonatym Langevinem uznano ją za winną rozpadu jego rodziny. Magdalena Niedźwiecka koncentruje się głównie na latach 1911-1913 i na życiu prywatnym noblistki. Jej sukcesy naukowe są tylko tłem powieści, a autorka skupia się głównie na jej historiach miłosnych. Wspomina też dzieciństwo i młodość Marii, ale jest tego niewiele. Jednak dzięki tej lekturze mogłam poznać Marię Skłodowską-Curie nie tylko jako silną kobietę, skupioną na nauce, ale też jako kobietę z ludzkimi słabościami. Książka napisana jest bardzo przystępnym i lekkim językiem, ale niestety temat jest bardzo spłycony. Pomimo tego, że fabuła książki oparta jest głównie na życiu uczuciowym Skłodowskiej to jednak warto ją przeczytać.

Zupełnie nie tego spodziewałam się po tej książce. Liczyłam na historię odkrycia pierwiastków, poznanie Marii, historię jej życia. A dostałam historię związków miłosnych i perypetię skandali, a w tle kwestię zdobycia nagrody Nobla.

W połowie też zastanawiałam się ile ta historia ma z prawdy, a ile jest zupełną fikcją.

Książka wpisuje się w kategorię powieści biograficznej. Choć główna akcja toczy się w latach 1911-1913, niektóre rozdziały rozjaśniają nam, co działo się w życiu noblistki wcześniej. Istotne są, ponieważ pozwalają nam zrozumieć niektóre jej zachowania.
Zaczynając czytać książkę odniosłam wrażenie, że nie polubiłabym osobiście Marii, wydawała się wyniosła i arogancka w kontaktach z innymi. Autorka do znudzenia w tekście powtarza jaka to nie była piękna i jak to wszyscy się za nią oglądali. W pewnym momencie te ciągłe wtrącenia aż mnie zniechęcały.

Głównym wątkiem w książce jest romans Marii z Paulem Langevinem. Do prasy wyciekają ich listy mające na celu oczernić i zniesławić Marie - wszystko za sprawą żony profesora z którym Maria się spotyka. Artykuły w prasie sprawiają, że życie bohaterki zmienia się diametralnie.

Życie Marii wydaje się ciągłą walką. Żyje w czasach kiedy kobiety były traktowane przedmiotowo. Ciągle jest jej wypominane, że nią jest, więc nic nie znaczy. Ciągle umniejszane jej osiągnięcia z racji bycia kobietą. Z drugiej strony zachwyt jej innością - geniuszem. Myślę, że kluczem do jej sukcesu była wygórowana ambicja i egoizm. Uparcie dążyła do wyznaczonego celu kosztem wszystkiego innego. Jej największą miłością była nauka. Jednak, gdyby nie kochający ją przyjaciele i rodzina, nie osiągnęłaby tego sukcesu. Miała solidne wsparcie u tych, których najmocniej raniła swoim egoizmem.

W książce pozytywnie zaskoczyły mnie znane osobistości - jakoś wcześniej nie powiązałam faktu, że z niejedną znaną osobą mogła się spotkać a nawet przyjaźnić jak np z Albertem Einsteinem. Niby człowiek uczył się o tych osobach a jakoś nie dodał dwa do dwóch.

Przez połowę książki czułam się już znudzona romansem dwóch uczonych jednak trwałam do końca i końcówka mnie pozytywnie zaskoczyła. Była to dobra lektura.

Kobieta geniusz to za mało powiedziane. W tamtych czasach walka o to, że kobieta jest również bardzo ważna i może być naukowcem. Dwie Nagrody Nobla, na jedną chcieli zabronić jej przyjechać. Książkę warto przeczytać pod każdym względem, ale poznacie życie zawodowe i prywatne tej wspaniałej kobiety. Polecam !!!

Jestem nieco zawiedziona książką. Zbyt dużo poświęcono w niej na romans głównej bohaterki z Paulem i rozterki targające bohaterów. Za mało biografii, za dużo romansu. Mimo to wielki szacunek dla p.Skłodowskiej-Curie za wielki geniusz umysłu i osiągnięcia.

Autorka ciągle coś powtarza, całe zwroty.. to męczące przy tak obszernej książce. Od pierwszych stron nie umiem pogodzić się z tą, ponoć, nietuzinkową urodą Skłodowskich.. Ogólniedostępne zdjęcia mówią same za siebie. No i sama Skłodowska pokazana jako rozmemłana ofiara losu bez charakteru.. Pierwsza i ostatnia książka tej autorki. Nie trafia do mnie.

Autorka za mocno skupiła się na romansie Marii z Paulem,co spowodowało że miałam wrażenie że czytam tani romans a nie powieść biograficzną słynnej noblistki. Jestem troszkę zawiedziona bo spodziewałam się dużo więcej po tej książce.

Lubię książki o wyrazistych postaciach. Lektura godna uwagi jeśli chodzi o ciekawe i wyraziste rozrysowanie życiorysu. Nie jest to pozycja o naukowosci polskiej noblisti. Dzięki tej powieści można się zainteresować poszukiwaniami innych materiałów. Skoro biografia Marii Skłodowskiej obowiązkowa jest w Japonii, to warto te tradycje wprowadzić w ojczyźnie kobiety naukowca

Lubię czytać książki o kobietach, które niosą pewną mądrość życiową. Cenię Marie Skłodowską-Curie za jej osiągnięcia, za upór w dążeniu do celu, ponieważ na pewno nie łatwo było jej się odnaleźć w męskim świecie, jako studentka, a potem jako naukowiec. Dwukrotka laureatka nagrody Nobla za badania nad promieniotwórczością oraz za odkrycie polonu i radu. Pierwsza profesor na Uniwersytecie w Sorbonie. Jedna z pierwszych kobiet, które zdobyły prawo jazdy.

Powieść M. Niedźwiedzkiej pokazuje Marię z innej nienaukowej strony. Autorka skupia się na emocjach, jakie towarzyszyły Marii, na różnych etapach życia. Skłodowska była tytanem pracy, dziś byśmy powiedzieli, że pracoholiczką. Zapominała o swoich podstawowych potrzebach, priorytetem była zawsze nauka. Jeśli coś robiła to całą sobą, wkładała w to serce i swój czas. Myślę, że przez to dążenie do ideału, czuła się nieszczęśliwa. Chciała zmienić świat, a przerastała ją szara codzienność. Akcja toczy się w Paryżu w latach 1911-1913, a ze wcześniejszymi wydarzeniami z Polski zapoznajemy się z retrospekcji.
W książce poznajemy również Alberta Einsteina. Po „Pani Einstein” miło było o nim znów przeczytać. Książka przeciętna, ale warto przeczytać. Film bardzo słaby, nie polecam.

Świetnie opisana historia Marii Skłodowskiej-Curie, nieprzeciętnej kobiety, która wymknęła się obowiązującym kanonom i weszła w świat zarezerwowany wówczas dla mężczyzn. To książka o życiu kobiety wyzwolonej, łamiącej konwenanse. Poznajemy jej rodzinny dom, i życie po wyjeździe z kraju znajdującego się pod zaborami oraz relacje z największymi ówczesnymi umysłami nauki. Znajdziecie tu wiele ciekawostek z życia uczonej i zawiść mężczyzn o sukcesy w końcu - niewiasty.
Nie miałam pojęcia, jaką śmierć poniósł mąż Marii.
Polecam tę książkę bardzo! Warto znać co nieco z życia tej dwukrotnej noblistki.

• Biografie
  • 2017

Magdalena Niedźwiedzka Maria Skłodowska-Curie. Geniusz i siła miłości Zobacz więcej