Maria Skłodowska-Curie

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Ag2S

Maria Skłodowska-Curie jakiej nie znacie. Magdalena Niedźwiedzka tchnęła życie w koturnowy zwykle obraz nieprzeciętnej Polki, której zdarzało się iść za głosem serca wbrew konwenansom. Akcja powieści obejmuje lata 1911–1913; wcześniejsze losy wielkiej uczonej poznajemy z retrospekcji. Zaglądamy do rodzinnego domu Marii, obserwujemy jej relacje z bliskimi i kontakty z najtęższymi umysłami...

Akcja powieści obejmuje lata 1911–1913; wcześniejsze losy wielkiej uczonej poznajemy z retrospekcji. Zaglądamy do rodzinnego domu Marii, obserwujemy jej relacje z bliskimi i kontakty z najtęższymi umysłami przełomu XIX i XX wieku – Pierre’em Curie, Paulem Langevinem i Albertem Einsteinem. Autorka, znana z dbałości o obyczajowe i historyczne smaczki, i tym razem nie zawiedzie czytelnika, ukazała bowiem skomplikowaną osobowość dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla na tle barwnego Paryża w czasach belle époque i Warszawy pod zaborami.

Film z brawurową rolą Karoliny Gruszki w kinach od 3 marca 2017 roku.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Izabela Pycio | 2017-03-09
Przeczytana: 09 marca 2017

"Pewnego dnia dostrzegła, że każde z pragnień, które się spełniło, cieszyło ją bardzo krótko. Kilka dni później pojawiało się nowe i w zasadzie nigdy nie była szczęśliwa. Wciąż czekała... na coś, co sprawi, że zanurzy się w morzu radości i spełnienia."

Na podstawie powszechnie znanych losów i dokonań naukowych Marii Skłodowskiej-Curie, autorka przybliża w powieści biograficznej prywatne życie tej niezwykłej kobiety, ukazuje jej skomplikowaną i niejednoznaczną osobowość. Z jednej strony Maria to wyjątkowo wykształcona osoba, z ogromnymi osiągnięciami naukowymi, dwukrotna noblistka w różnych dziedzinach nauki, zarządzająca sorbońską katedrą fizyki i pracą w laboratorium chemicznym, zdolna do ogromnych poświęceń i szczerego oddania. A z drugiej strony mocno zraniona kobieta, upokorzona przez tego, którego kochała najbardziej, wątpiąca w swoją wartość, często cierpiąca w samotności i poddająca się atakom depresji. Pozwalająca, aby roznosił ją temperament lub wpadająca w niepokojącą...

Dominika Rygiel | 2017-02-13
Na półkach: 52 / 2017, Przeczytane
Przeczytana: 13 lutego 2017

Prekursorka badań nad radioterapią i leczeniem raka, odkrywczyni dwóch pierwiastków – polonu i radu. Laureatka dwóch nagród Nobla z dwóch odrębnych dziedzin naukowych – fizyki oraz chemii, pierwsza kobieta z tytułem profesora wykładająca na paryskiej Sorbonie. Te dwa zdania są wystarczające, by każdy z nas z marszu zdołał powiązać je z odpowiednim nazwiskiem. Maria Skłodowska-Curie, bo o niej mowa, to jedyna kobieta, która osiągnęła aż tyle na polu zawodowym. A co z życiem prywatnym? Czy było równie ekscytujące, istotne i ważne jak akademickie odkrycia? Nad tym problemem pochyliła się Magdalena Niedźwiecka, która w przystępnej biografii przybliżyła prywatne bolączki i miłosne rozterki Noblistki.

Maria Skłodowska-Curie to książka daleka od tradycyjnej, ściśle encyklopedycznej biografii. Jako, że jest jej fabularyzowaną wersją, czyta się ją niczym porywającą, kobiecą powieść. A ta konstrukcyjnie mnie zachwyciła. Nie znajdziemy tutaj linearności, wydarzenia przedstawione zostały...

elenkaa | 2017-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2017

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2017/02/208-maria-skodowska-curie-magdalena.html

Powieści biograficzne to jeden z moich ulubionych gatunków. Można dzięki temu przeczytać historię znanej osoby, jednak nie w formie biografii, czyli przede wszystkim zwykłym faktów i informacji, które równie dobrze można znaleźć w internecie, ale w formie powieści. To połączenie jest świetną okazją do poznania sławnej postaci z równoczesnym delektowaniem się fabułą. Maria Skłodowska-Curie jest zdecydowanie idealną kandydatką na pierwszoplanową postać w książce w tym gatunku, więc byłam niezmiernie ciekawa, jak autorka przedstawi historię tej sławnej na całym świecie Polki.

Paryż, rok 1911. Na samym wstępie poznajemy Jeanne Langevin, żonę Paula Langevina, który po śmierci Piotra Curie wdaje się w romans z wdową po nim - Marią Skłodowską-Curie. Jeanne jest strasznie rozżalona zaistniałą sytuacją i całkowicie zaślepiona zemstą. Wraz ze szwagrem i...

AnnaSikorska | 2017-02-16

Maria Skłodowska - Curie jest jedną z tych osobowości, które fascynują. Uparta, ambitna, pracowita i zdolna – istnieje przekonanie, że połączenie tych cech pomogło jej w odniesieniu sukcesu. Po lekturze powieści Magdaleny Niedźwiedzkiej można dojść do wniosku, że polska uczona zrobiła karierę i przełamała stereotypy dzięki złamanemu sercu. Porzucenie przez ukochanego wybierającego posłuszeństwo rodzicom staje się motorem do dalszego dążenia do spełnienia marzeń, w których realizacji ma pomóc wysłana wcześniej do Paryża Bronka. Siostra Marii skończyła medycynę i może odwdzięczyć się siostrze za pomoc. To jednak okazuje się dużo trudniejsze. Skupiona na nauce Maria nie pasuje do otoczenia. Wszyscy dziwią się jej pracowitości, pedantyczności, najlepszym wynikom okupionym wielkim wysiłkiem. Kiedy osiąga cel jej życie zostaje wywrócone do góry nogami.
Deszczowy dzień w Paryżu w roku 1911 okazuje się bardzo ważnym momentem wpływającym na życie noblistki. Jeanne Langevin, żona Paula...

wiesia | 2017-03-03
Na półkach: 2017, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 03 marca 2017

Znam i mam w swojej biblioteczce książkę Ewy Curie, córki uczonej. Jest bogata w fotografie, listy i relacje bliskich. Wyniosłam z niej obraz kobiety silnej, niezależnej, oddanej nauce.
Ewa Curie wspomina o romansie matki z żonatym mężczyzną, poświęcając więcej miejsca na opis nagonki, jaka rozpętała się po jego ujawnieniu.

Magdalena Niedżwiedzka wokół romansu z Paulem Langevinem buduje akcję zbeletryzowanej biografii Marii Curie, koncentrując się na latach 1911-1913. W kilku retrospektywnych opowieściach pokazuje ją także z perspektywy jej życia uczuciowego; młodzieńczej miłości do Kazimierza Żórawskiego, małżeństwa z Piotrem Curie.

Autorka poświęca bardzo dużo uwagi historiom miłosnym. W rozmowie z Olgą Woźniak (Gazeta Wyborcza z 27.02.17 r.) przyznaje, że chciała pokazać Skłodowską - Curie jako osobę prywatną.
Mnie ten obraz "chichoczącej" i "rechoczącej" uczonej wydał się mało wiarygodny (autorka zdecydowanie za często używa tych słów). Skłodowska otoczona gronem adoratorów...

WMagdalena | 2017-02-27

Biografię Magdaleny Niedźwieckiej wyróżnia bez wątpienia to, że jest to powieść.Właściwa akcja powieści obejmuje lata 1911-1913, ale w retrospekcjach cofamy się znacznie dalej. Poznajemy Pierre'a Curie, Paula Langevina, Alberta Einsteina, relacje Marie Skłodowskiej z jej ojcem oraz rodzeństwem, aż wreszcie relacje Marie Skłodowskiej-Curie z jej córkami i najbliższymi współpracownikami. Dzieje noblistki powinien znać każdy Polak.

niebieska_zakładka | 2017-03-11
Przeczytana: 11 marca 2017

Zapewne kojarzycie chociaż jeden – nazwijmy to – serial dla kobiet. „Magda M.”, „Singielka”, „Brzydula”… Ich główne bohaterki są zazwyczaj utalentowane i mają świetne prace, jednak to na szukanie drugiej połówki poświęcają 99,9% swojego czasu. Wszystkie ich sprawy obracają się wokół miłości. Do czego zmierzam? Otóż książka „Maria Skłodowska-Curie” (skądinąd zakwalifikowana do biografii) oscyluje dokładnie w tej samej konwencji – serialu romantycznego.

Nie znajdziecie tu obrazowych opisów chwil, kiedy Skłodowska-Curie w pocie czoła pracowała w laboratorium. Nie poznacie zakamarków jej genialnego umysłu ani nie podzielicie jej ogromnej pasji do nauki. Nie dowiecie się, co czuła, odbierając swojego pierwszego Nobla. Nie odczujecie, jak to jest wytrwale pracować ze swoją bratnią duszą nad epokowym odkryciem.

Dowiecie się za to, że dwukrotna noblistka była kobietą niezwykle namiętną, która już jako wdowa straciła głowę dla kolegi z pracy – niewiernego męża innej i ojca czwórki...

Erna Eltzner | 2017-02-25

× www.majuskula.blogspot.com ×

Talent nie jest gwarancją sukcesu. Potrzeba do tego również ciężkiej pracy, nieprzespanych nocy spędzonych na rozwikływaniu problemów. Ile można poświęcić, aby móc inspirować nie tylko współczesnych, ale też kolejne pokolenia? Pokolenia kobiet chcących znaczyć wiele.

Paryż, rok 1911. Niejaka Jeanne Lanvegin nie radzi sobie z uczuciem porażki. Jej mąż, Paul, romansuje ze słynną Marią Skłodowską-Curie. Ta ostatnia jakiś czas temu owdowiała. Jeanne postanawia zemścić się nie tylko na niewiernym małżonku, ale przede wszystkim na jego kochance. Razem ze swoim szwagrem spiskuje przeciwko Marii, chcąc narazić na szwank jej reputację i przekreślić dotychczasowe sukcesy. Cofamy się lata wstecz. Warszawa. To tutaj mieszkają dwie siostry, Bronisława i Maria. Obie snują marzenia dotyczące przyszłych karier, które mogą spełnić wyjeżdżając na studia do Francji. Sny Bronki stają się rzeczywistością, gdy jako pierwsza trafia do Paryża. Wkrótce w jej ślady idzie...

Ida_wrześniowa | 2017-03-08
Przeczytana: 05 marca 2017

Marii Skłodowskiej Curie-wspaniała kobieta, duma narodu, jedyna kobieta na świecie, która otrzymała dwa razy nagrodę Nobla. Już w szkole podstawowej dzieci są zapoznawane z jej biografią, a jej zdjęcie wisi w każdej sali chemicznej/fizycznej. I pojawia się kolejna książka o niej. Pytanie, które mi się nasuwa: po co? Ano po to, aby przybliżyć nam postać tej nietuzinkowej kobiety.
Poznajemy więc dzięki Magdalenie Niedźwieckiej Manię Skłodowską. Dziewczynkę, która przeżyła ogromną stratę, jaką jest śmierć matki. Wychowywana przez ojca w ogromnym kulcie nauki, samodyscypliny, umiłowania wiedzy, poszanowaniu dóbr materialnych. Otoczona miłością starszej siostry, która była dla niej przez wszystkie lata wzorem do naśladowania, ale też ogromną podporą i osobą, na którą zawsze mogła liczyć. Mania na naszych oczach przepoczwarza się w Marię, ciężko pracując, ucząc się, rozwija swoje intelektualne skrzydła. Żeby tego było mało, z brzydkiego kaczątka wyrasta łabędź, który z łatwością będzie...

Diane_Rose | 2017-02-13

Maria Skłodowska-Curie: kobieta, fizyk i chemik, żona, naukowiec, kochanka, dwukrotna noblistka, matka... Czasami stawiamy kogoś na piedestale i zapominamy o tym, że oprócz czegoś co osiągnął był po prostu człowiekiem, targały nim emocje, miał rodzinę i przyjaciół. Magdalena Niedźwiedzka tchnęła życie w postać Marii Skłodowskiej-Curie. Szczerze polecam także osobom unikającym biografii. Powieść biograficzna w wykonaniu autorki pełna jest skrajnych emocji, od miłości do nienawiści.

Całość: http://www.recenzjezpazurem.pl/2017/02/magdalena-niedzwiedzka-maria-skodowska.html

Patronaty tygodnia

W ten poniedziałek polecamy siedem nowości wydawniczych, które ukazały się pod patronatem lubimyczytać.pl. Co znajdziecie wśród nich? Jak zwykle sporo powieści – niektóre z nich urywają łeb, w niektórych pojawia się pies, a w jeszcze innych – ożywa pewna nieprzeciętna Polka, której zdarzało się iść za głosem serca wbrew konwenansom. Sprawdźcie!