Maria Skłodowska-Curie

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Ag2S

Maria Skłodowska-Curie jakiej nie znacie. Magdalena Niedźwiedzka tchnęła życie w koturnowy zwykle obraz nieprzeciętnej Polki, której zdarzało się iść za głosem serca wbrew konwenansom. Akcja powieści obejmuje lata 1911–1913; wcześniejsze losy wielkiej uczonej poznajemy z retrospekcji. Zaglądamy do rodzinnego domu Marii, obserwujemy jej relacje z bliskimi i kontakty z najtęższymi umysłami...

Akcja powieści obejmuje lata 1911–1913; wcześniejsze losy wielkiej uczonej poznajemy z retrospekcji. Zaglądamy do rodzinnego domu Marii, obserwujemy jej relacje z bliskimi i kontakty z najtęższymi umysłami przełomu XIX i XX wieku – Pierre’em Curie, Paulem Langevinem i Albertem Einsteinem. Autorka, znana z dbałości o obyczajowe i historyczne smaczki, i tym razem nie zawiedzie czytelnika, ukazała bowiem skomplikowaną osobowość dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla na tle barwnego Paryża w czasach belle époque i Warszawy pod zaborami.

Film z brawurową rolą Karoliny Gruszki w kinach od 3 marca 2017 roku.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Dominika Rygiel | 2017-02-13
Na półkach: 52 / 2017, Przeczytane
Przeczytana: 13 lutego 2017

Prekursorka badań nad radioterapią i leczeniem raka, odkrywczyni dwóch pierwiastków – polonu i radu. Laureatka dwóch nagród Nobla z dwóch odrębnych dziedzin naukowych – fizyki oraz chemii, pierwsza kobieta z tytułem profesora wykładająca na paryskiej Sorbonie. Te dwa zdania są wystarczające, by każdy z nas z marszu zdołał powiązać je z odpowiednim nazwiskiem. Maria Skłodowska-Curie, bo o niej mowa, to jedyna kobieta, która osiągnęła aż tyle na polu zawodowym. A co z życiem prywatnym? Czy było równie ekscytujące, istotne i ważne jak akademickie odkrycia? Nad tym problemem pochyliła się Magdalena Niedźwiecka, która w przystępnej biografii przybliżyła prywatne bolączki i miłosne rozterki Noblistki.

Maria Skłodowska-Curie to książka daleka od tradycyjnej, ściśle encyklopedycznej biografii. Jako, że jest jej fabularyzowaną wersją, czyta się ją niczym porywającą, kobiecą powieść. A ta konstrukcyjnie mnie zachwyciła. Nie znajdziemy tutaj linearności, wydarzenia przedstawione zostały...

AnnaSikorska | 2017-02-16

Maria Skłodowska - Curie jest jedną z tych osobowości, które fascynują. Uparta, ambitna, pracowita i zdolna – istnieje przekonanie, że połączenie tych cech pomogło jej w odniesieniu sukcesu. Po lekturze powieści Magdaleny Niedźwiedzkiej można dojść do wniosku, że polska uczona zrobiła karierę i przełamała stereotypy dzięki złamanemu sercu. Porzucenie przez ukochanego wybierającego posłuszeństwo rodzicom staje się motorem do dalszego dążenia do spełnienia marzeń, w których realizacji ma pomóc wysłana wcześniej do Paryża Bronka. Siostra Marii skończyła medycynę i może odwdzięczyć się siostrze za pomoc. To jednak okazuje się dużo trudniejsze. Skupiona na nauce Maria nie pasuje do otoczenia. Wszyscy dziwią się jej pracowitości, pedantyczności, najlepszym wynikom okupionym wielkim wysiłkiem. Kiedy osiąga cel jej życie zostaje wywrócone do góry nogami.
Deszczowy dzień w Paryżu w roku 1911 okazuje się bardzo ważnym momentem wpływającym na życie noblistki. Jeanne Langevin, żona Paula...

elenkaa | 2017-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2017

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2017/02/208-maria-skodowska-curie-magdalena.html

Powieści biograficzne to jeden z moich ulubionych gatunków. Można dzięki temu przeczytać historię znanej osoby, jednak nie w formie biografii, czyli przede wszystkim zwykłym faktów i informacji, które równie dobrze można znaleźć w internecie, ale w formie powieści. To połączenie jest świetną okazją do poznania sławnej postaci z równoczesnym delektowaniem się fabułą. Maria Skłodowska-Curie jest zdecydowanie idealną kandydatką na pierwszoplanową postać w książce w tym gatunku, więc byłam niezmiernie ciekawa, jak autorka przedstawi historię tej sławnej na całym świecie Polki.

Paryż, rok 1911. Na samym wstępie poznajemy Jeanne Langevin, żonę Paula Langevina, który po śmierci Piotra Curie wdaje się w romans z wdową po nim - Marią Skłodowską-Curie. Jeanne jest strasznie rozżalona zaistniałą sytuacją i całkowicie zaślepiona zemstą. Wraz ze szwagrem i...

Diane_Rose | 2017-02-13

Maria Skłodowska-Curie: kobieta, fizyk i chemik, żona, naukowiec, kochanka, dwukrotna noblistka, matka... Czasami stawiamy kogoś na piedestale i zapominamy o tym, że oprócz czegoś co osiągnął był po prostu człowiekiem, targały nim emocje, miał rodzinę i przyjaciół. Magdalena Niedźwiedzka tchnęła życie w postać Marii Skłodowskiej-Curie. Szczerze polecam także osobom unikającym biografii. Powieść biograficzna w wykonaniu autorki pełna jest skrajnych emocji, od miłości do nienawiści.

Całość: http://www.recenzjezpazurem.pl/2017/02/magdalena-niedzwiedzka-maria-skodowska.html

Anetka | 2017-02-09

Maria Skłodowska-Curie była postacią niepowtarzalną. Dwukrotna laureatka nagrody Nobla, profesor Sorbony, niezwykły naukowiec i z umiłowaniem nauki. Jednocześnie matka, żona, córka i siostra, która nie do końca potrafiła się odnaleźć w rodzinnym życiu. Magdalena Niedźwiedzka pokazała nam Marię Skłodowską-Curie w sposób, który pokazał, że o życiu słynnej Polski wciąż naprawdę niewiele wiemy…

Już od dzieciństwa, Maria marzyła o pracy naukowca. Pozbawiona miłości umierającej matki, znalazłą swoją pasję w chemii. Z racji tego, że jej rodzina była nie mogła sobie pozwolić na wysłanie dziewczyny na uniwersytet, Maria pracowała jako guwernantka wysyłając pieniądze starszej siostrze, która pierwsza wyjechała się kształcić. Bronia, potem ściągnęła do siebie również Marię.

Później, poznajemy polską uczoną, gdy pracuje ze swoim mężem nad polonem – pojawiają się też dzieci i pierwsze próby pogodzenia pracy naukowej z życiem rodzinnym. Następnie, widzimy ją już, gdy zostaje sama ze swoimi...

karo_lcia | 2017-02-20
Przeczytana: 16 lutego 2017

Pani Magdalena Niedźwiedzka stworzyła wyborny portret psychologiczny niebywałej kobiety. Czerpiąc z najwcześniejszych wydarzeń Skłodowskiej-Curie, a więc śmierci matki, rywalizacji z rodzeństwem czy nieszczęśliwej miłości, punktuje jej wady oraz trudny charakter w dorosłym wieku, kierując odbiorcę do wydarzeń, które stały u podstaw jej późniejszego zachowania.

Warto wspomnieć jak wspaniałe źródło informacji stanowi tło społeczne, cały czas obecne na kartach książki, ukazujące tamtejsze społeczeństwo, zwyczaje i nieustępujący patriarchat. Fabuła, mimo że oparta w dużej mierze na wątkach miłosnych, absolutnie nie nudzi i nie daje odczuć, że tak wiele wątków kręci się, tak naprawdę, wokół uczuć!

Nie jest to kolejna żenująca historia miłosna, to poruszająca, smutna, prawdziwa historia najpotężniejszej kobiety XX wieku, która w czasach męskiej dominacji, potrafiła z podniesioną głową kroczyć drogą wymarzonej kariery, często jednak potykając się na jednym słowie: KOCHAM.

Po więcej...

Milla | 2017-02-14
Przeczytana: luty 2017

Temat poważny, a wykonanie stylowe i eleganckie. Maria Skłodowska-Curie trudna w obcowaniu, ale pełna wdzięku i pasji. Polecam.

Kasiek m | 2017-02-10
Na półkach: 2017 rok, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 04 lutego 2017

Tomasz Jastrzębski | 2017-02-24
Przeczytana: 19 lutego 2017
Maleństwo | 2017-02-23
Przeczytana: 14 lutego 2017
Patronaty tygodnia

W ten poniedziałek polecamy siedem nowości wydawniczych, które ukazały się pod patronatem lubimyczytać.pl. Co znajdziecie wśród nich? Jak zwykle sporo powieści – niektóre z nich urywają łeb, w niektórych pojawia się pies, a w jeszcze innych – ożywa pewna nieprzeciętna Polka, której zdarzało się iść za głosem serca wbrew konwenansom. Sprawdźcie!