Maria Skłodowska-Curie

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Ag2S

Maria Skłodowska-Curie jakiej nie znacie. Magdalena Niedźwiedzka tchnęła życie w koturnowy zwykle obraz nieprzeciętnej Polki, której zdarzało się iść za głosem serca wbrew konwenansom. Akcja powieści obejmuje lata 1911–1913; wcześniejsze losy wielkiej uczonej poznajemy z retrospekcji. Zaglądamy do rodzinnego domu Marii, obserwujemy jej relacje z bliskimi i kontakty z najtęższymi umysłami...

Akcja powieści obejmuje lata 1911–1913; wcześniejsze losy wielkiej uczonej poznajemy z retrospekcji. Zaglądamy do rodzinnego domu Marii, obserwujemy jej relacje z bliskimi i kontakty z najtęższymi umysłami przełomu XIX i XX wieku – Pierre’em Curie, Paulem Langevinem i Albertem Einsteinem. Autorka, znana z dbałości o obyczajowe i historyczne smaczki, i tym razem nie zawiedzie czytelnika, ukazała bowiem skomplikowaną osobowość dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla na tle barwnego Paryża w czasach belle époque i Warszawy pod zaborami.

Film z brawurową rolą Karoliny Gruszki w kinach od 3 marca 2017 roku.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

allison | 2017-05-08
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 06 maja 2017

Książka Magdaleny Niedźwiedzkiej to opowieść o życiu i pracy Marii Skłodowskiej-Curie. Autorka skupiła się przede wszystkim na romansie z Paulem Langevinem, z którym uczona związała się po śmierci swojego męża, Piotra.
Niestety, ten wątek zdaje się przesłaniać inne treści i dominuje – jak dla mnie, aż za bardzo, zwłaszcza że wiele fragmentów opisuje także szczegółowo relacje między Langevinem i jego zazdrosną żoną.

Dzięki retrospekcjom poznajemy wcześniejsze życie przyszłej dwukrotnej noblistki. Mamy okazję prześledzić jej dzieciństwo, młodość, życie w domu rodzinnym i marzenia o studiach, okupioną wieloma wyrzeczeniami naukę za granicą i karierę. Jednak cały czas podczas czytania odnosiłam wrażenie, że autorka ślizga się po tych tematach, traktując je pobieżnie, zwłaszcza związek i małżeństwo z Piotrem Curie oraz relacje z córkami (znacznie więcej miejsca pani Niedźwiedzka poświęciła znajomości Marii z Albertem Einsteinem).

Na pewno zaletą jest pokazanie uczonej jako...

Izabela Pycio | 2017-03-09
Przeczytana: 09 marca 2017

"Pewnego dnia dostrzegła, że każde z pragnień, które się spełniło, cieszyło ją bardzo krótko. Kilka dni później pojawiało się nowe i w zasadzie nigdy nie była szczęśliwa. Wciąż czekała... na coś, co sprawi, że zanurzy się w morzu radości i spełnienia."

Na podstawie powszechnie znanych losów i dokonań naukowych Marii Skłodowskiej-Curie, autorka przybliża w powieści biograficznej prywatne życie tej niezwykłej kobiety, ukazuje jej skomplikowaną i niejednoznaczną osobowość. Z jednej strony Maria to wyjątkowo wykształcona osoba, z ogromnymi osiągnięciami naukowymi, dwukrotna noblistka w różnych dziedzinach nauki, zarządzająca sorbońską katedrą fizyki i pracą w laboratorium chemicznym, zdolna do ogromnych poświęceń i szczerego oddania. A z drugiej strony mocno zraniona kobieta, upokorzona przez tego, którego kochała najbardziej, wątpiąca w swoją wartość, często cierpiąca w samotności i poddająca się atakom depresji. Pozwalająca, aby roznosił ją temperament lub wpadająca w niepokojącą...

diamentowalady | 2017-05-16

"Jeśli się czegoś pragnie wystarczająco mocno, to się urzeczywistnia."

Maria Skłodowska-Curie jest najbardziej znanym polskim naukowcem. W czasach, gdy rolą kobiety było głównie rodzenie i wychowanie dzieci oraz dbanie o dom, postanowiła przełamać stereotypy i osiągnąć coś wielkiego. I osiągnęła.

Powieść biograficzna Magdaleny Niedźwiedzkiej to historia o dążeniu do spełniania marzeń pomimo przeciwności losu, o głodzie wiedzy, o żalu po stracie bliskich osób, o miłości, która daje szczęście i jednocześnie rani oraz o osobliwej przyjaźni, która potrafi postawić człowieka na nogi.

Autorka dogłębnie przedstawiła charakter Marii Skłodowskiej. Skupiła się na trudnym dla uczonej czasie - gdy na jaw wyszedł jej romans z Paulem Langevinem. Jednak w moim odczuciu zbyt dużo było w książce scen dotyczących żony kochanka Marii. Przedstawiona została w skrócie także droga Marii na szczyt śmietanki naukowej Europy - od Warszawy aż po objęcie katedry na paryskiej Sorbonie.

Wkład Marii...

Dominika Rygiel | 2017-02-13
Na półkach: Przeczytane, 52 / 2017
Przeczytana: 13 lutego 2017

Prekursorka badań nad radioterapią i leczeniem raka, odkrywczyni dwóch pierwiastków – polonu i radu. Laureatka dwóch nagród Nobla z dwóch odrębnych dziedzin naukowych – fizyki oraz chemii, pierwsza kobieta z tytułem profesora wykładająca na paryskiej Sorbonie. Te dwa zdania są wystarczające, by każdy z nas z marszu zdołał powiązać je z odpowiednim nazwiskiem. Maria Skłodowska-Curie, bo o niej mowa, to jedyna kobieta, która osiągnęła aż tyle na polu zawodowym. A co z życiem prywatnym? Czy było równie ekscytujące, istotne i ważne jak akademickie odkrycia? Nad tym problemem pochyliła się Magdalena Niedźwiecka, która w przystępnej biografii przybliżyła prywatne bolączki i miłosne rozterki Noblistki.

Maria Skłodowska-Curie to książka daleka od tradycyjnej, ściśle encyklopedycznej biografii. Jako, że jest jej fabularyzowaną wersją, czyta się ją niczym porywającą, kobiecą powieść. A ta konstrukcyjnie mnie zachwyciła. Nie znajdziemy tutaj linearności, wydarzenia przedstawione zostały...

elenkaa | 2017-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2017

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2017/02/208-maria-skodowska-curie-magdalena.html

Powieści biograficzne to jeden z moich ulubionych gatunków. Można dzięki temu przeczytać historię znanej osoby, jednak nie w formie biografii, czyli przede wszystkim zwykłym faktów i informacji, które równie dobrze można znaleźć w internecie, ale w formie powieści. To połączenie jest świetną okazją do poznania sławnej postaci z równoczesnym delektowaniem się fabułą. Maria Skłodowska-Curie jest zdecydowanie idealną kandydatką na pierwszoplanową postać w książce w tym gatunku, więc byłam niezmiernie ciekawa, jak autorka przedstawi historię tej sławnej na całym świecie Polki.

Paryż, rok 1911. Na samym wstępie poznajemy Jeanne Langevin, żonę Paula Langevina, który po śmierci Piotra Curie wdaje się w romans z wdową po nim - Marią Skłodowską-Curie. Jeanne jest strasznie rozżalona zaistniałą sytuacją i całkowicie zaślepiona zemstą. Wraz ze szwagrem i...

wiesia | 2017-03-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 03 marca 2017

Znam i mam w swojej biblioteczce książkę Ewy Curie, córki uczonej. Jest bogata w fotografie, listy i relacje bliskich. Wyniosłam z niej obraz kobiety silnej, niezależnej, oddanej nauce.
Ewa Curie wspomina o romansie matki z żonatym mężczyzną, poświęcając więcej miejsca na opis nagonki, jaka rozpętała się po jego ujawnieniu.

Magdalena Niedżwiedzka wokół romansu z Paulem Langevinem buduje akcję zbeletryzowanej biografii Marii Curie, koncentrując się na latach 1911-1913. W kilku retrospektywnych opowieściach pokazuje ją także z perspektywy jej życia uczuciowego; młodzieńczej miłości do Kazimierza Żórawskiego, małżeństwa z Piotrem Curie.

Autorka poświęca bardzo dużo uwagi historiom miłosnym. W rozmowie z Olgą Woźniak (Gazeta Wyborcza z 27.02.17 r.) przyznaje, że chciała pokazać Skłodowską - Curie jako osobę prywatną.
Mnie ten obraz "chichoczącej" i "rechoczącej" uczonej wydał się mało wiarygodny (autorka zdecydowanie za często używa tych słów). Skłodowska otoczona gronem adoratorów...

AnnaSikorska | 2017-02-16

Maria Skłodowska - Curie jest jedną z tych osobowości, które fascynują. Uparta, ambitna, pracowita i zdolna – istnieje przekonanie, że połączenie tych cech pomogło jej w odniesieniu sukcesu. Po lekturze powieści Magdaleny Niedźwiedzkiej można dojść do wniosku, że polska uczona zrobiła karierę i przełamała stereotypy dzięki złamanemu sercu. Porzucenie przez ukochanego wybierającego posłuszeństwo rodzicom staje się motorem do dalszego dążenia do spełnienia marzeń, w których realizacji ma pomóc wysłana wcześniej do Paryża Bronka. Siostra Marii skończyła medycynę i może odwdzięczyć się siostrze za pomoc. To jednak okazuje się dużo trudniejsze. Skupiona na nauce Maria nie pasuje do otoczenia. Wszyscy dziwią się jej pracowitości, pedantyczności, najlepszym wynikom okupionym wielkim wysiłkiem. Kiedy osiąga cel jej życie zostaje wywrócone do góry nogami.
Deszczowy dzień w Paryżu w roku 1911 okazuje się bardzo ważnym momentem wpływającym na życie noblistki. Jeanne Langevin, żona Paula...

Isadora | 2017-03-29
Przeczytana: 29 marca 2017

Nie ma niczego zdumiewającego w fakcie, że postać Marii Skłodowskiej - Curie intryguje, fascynuje, stanowi źródło inspiracji i wzór do naśladowania również i w dzisiejszych czasach. Niebywałe osiągnięcia uczonej - jako kobiety i cudzoziemki - w mizoginistycznych i ksenofobicznych realiach Europy przełomu XIX i XX wieku, w zdominowanym przez mężczyzn świecie nauki, która dzięki ciężkiej pracy, genialnemu umysłowi, determinacji i uporowi jako jedyny naukowiec w dziejach zdobyła dwukrotnie Nagrodę Nobla w dwóch różnych dziedzinach - do dziś budzą słuszny podziw i szacunek.

Historia życia i dokonania naszej sławnej uczonej są powszechnie dość dobrze znane - na rynku wydawniczym można znaleźć całkiem sporo publikacji, od biografii, przez zbiory korespondencji po wspomnienia i dzienniki osób z jej najbliższego otoczenia. Magdalena Niedźwiedzka, autorka doskonale przyjętej Królewskiej heretyczki, proponuje czytelnikowi jeszcze inne spojrzenie na postać noblistki.

czytaj więcej:...

WMagdalena | 2017-02-27

Biografię Magdaleny Niedźwieckiej wyróżnia bez wątpienia to, że jest to powieść.Właściwa akcja powieści obejmuje lata 1911-1913, ale w retrospekcjach cofamy się znacznie dalej. Poznajemy Pierre'a Curie, Paula Langevina, Alberta Einsteina, relacje Marie Skłodowskiej z jej ojcem oraz rodzeństwem, aż wreszcie relacje Marie Skłodowskiej-Curie z jej córkami i najbliższymi współpracownikami. Dzieje noblistki powinien znać każdy Polak.

niebieska_zakładka | 2017-03-11
Przeczytana: 11 marca 2017

Zapewne kojarzycie chociaż jeden – nazwijmy to – serial dla kobiet. „Magda M.”, „Singielka”, „Brzydula”… Ich główne bohaterki są zazwyczaj utalentowane i mają świetne prace, jednak to na szukanie drugiej połówki poświęcają 99,9% swojego czasu. Wszystkie ich sprawy obracają się wokół miłości. Do czego zmierzam? Otóż książka „Maria Skłodowska-Curie” (skądinąd zakwalifikowana do biografii) oscyluje dokładnie w tej samej konwencji – serialu romantycznego.

Nie znajdziecie tu obrazowych opisów chwil, kiedy Skłodowska-Curie w pocie czoła pracowała w laboratorium. Nie poznacie zakamarków jej genialnego umysłu ani nie podzielicie jej ogromnej pasji do nauki. Nie dowiecie się, co czuła, odbierając swojego pierwszego Nobla. Nie odczujecie, jak to jest wytrwale pracować ze swoją bratnią duszą nad epokowym odkryciem.

Dowiecie się za to, że dwukrotna noblistka była kobietą niezwykle namiętną, która już jako wdowa straciła głowę dla kolegi z pracy – niewiernego męża innej i ojca czwórki...

Patronaty tygodnia

W ten poniedziałek polecamy siedem nowości wydawniczych, które ukazały się pod patronatem lubimyczytać.pl. Co znajdziecie wśród nich? Jak zwykle sporo powieści – niektóre z nich urywają łeb, w niektórych pojawia się pies, a w jeszcze innych – ożywa pewna nieprzeciętna Polka, której zdarzało się iść za głosem serca wbrew konwenansom. Sprawdźcie!