Kroniki kota podróżnika

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Tabineko Ripoto (旅猫リポート)
literatura piękna
Ag2S

Młody mężczyzna z powodu „zaistniałej sytuacji” szuka nowego domu dla swojego kota. Odwiedza w tym celu przyjaciół w różnych częściach kraju. Realna podróż zamienia się w podróż do świata wspomnień. Opowieść, pełna psychologicznych obserwacji dotyczących zarówno ludzi, jak i zwierząt, jest również historią miłości człowieka i kota. Życie jest podróżą – zauważa kot – a każdej podróży towarzyszą pożegnania. Książka wzrusza i przywraca wiarę w miłość.

Nie tylko dla właścicieli czworonogów.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Kroniki_kota_podroznika-p-34974-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Kroniki_kota_podroznika-p-34974-1-30-.html

Mavia2033 | 2019-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2019

Książki pisane z punktu widzenia zwierząt zawsze są trochę życzeniowe. Zresztą, my pewnie tak swoje zwierzaki opisujemy i oceniamy, nie wierząc czasem behawiorystom... Tu w dodatku o życiu mężczyzny pisze kobieta.
Ale czyta się nieźle. Z każdą strona robi się coraz ciekawiej. I choć pod koniec czytelnik nie ma niespodzianki, bo koty się wygadały, to nie przeszkadza.
W kulturze japońskiej urzeka mnie (a czasem złości) owo rozdzielanie włosa na czworo, unikanie mówienia wprost, by nie urazić, nie wejść by głęboko w cudzą intymność. Czasem to przynosi opłakane skutki, ale przecież jest wyrazem szacunku dla drugiego człowieka. Oj, przydałoby się u nas...
Ów tytułowy kot zdaje się być metaforą przyjaźni - trwałej i ponad wszystkie przyziemnie sprawy. To zwierzak przywiązujący się do człowieka, ale zawsze musi to trochę potrwać. A ponieważ jest wciąż dziki - pozostaje nieufny. Mam kota, wiem, co mówię. Nana też jest taki. Też,jak Nana ma poczucie terytorialności, mylone z...

Olga | 2019-07-26
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 26 lipca 2019

"Życie jest podróżą, a każdej podróży towarzyszą pożegniania".

"Kroniki kota podróżnika" to opowieść o relacjach, zarówno tych międzyludzkich, jak i przyjaźni człowieka ze zwierzęciem, samym sobą i otoczeniem. Arikawa przedstawie nam psychologiczne portrety napotykanych przez głównych bohaterów ludzi, skupiając się na łączących ich doświadczeniach i wspomnieniach. Większość obserwacji czyni kot i to najczęściej on jest narratorem; z przymrużeniem oka komentuje rozgrywające się przed nim sceny i ludzkie zachowania. Niekiedy jego komentarze są nieco infantylne czy pompatyczne, ale właśnie dzięki temu wskazują na istotę danego zdarzenia, emocji czy bohatera. Prostotą swoich spostrzeżeniem trafia zawsze w samo sedno.
Bywamy bardzo roszczeniowi, a tymczasem nie wielki dom, a rozbrzmiewające w nim głosy naszych najbliższych mogą dać nam najwięcej szczęścia. Jeśli potrafimy dostrzec piękno w spędzonych z rodziną, przyjaciółmi, zwierzęciem czy nawet z samym sobą chwilach, smutek, który...

Magdalena | 2019-07-24
Przeczytana: 23 lipca 2019

Genialna powieść naprawdę wyciskająca łzy z oczu. Idealnie pokazuje silną więź jaka się tworzy pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem. Jest to więź tak silna, że zmienia na dobre obie strony, oraz ludzi, którzy mogli spotkać na swojej drodze tę parę.

Kanako | 2019-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2019

Bardzo piękna opowieść o szczęściu, przywiązaniu, przyjaźni. Jedna z niewielu książek przy których się aż tak wzruszyłam. dodatkowo dodaję <3.... Gorąco polecam...

fynfeuro | 2019-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2019

Kot który pisze?
Kot który rozumie człowieka, człowiek który rozumie kota?
Podróż do końca życia kota i jego pana, przedstawiona psychologia ludzi i kultura Japończyków. To inny styl pisania jakiego nie znałem.

Goldie | 2019-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2019

Poruszająca to za mało. Prawdziwa też nie wystarczy. Cudowna nie oddaje do końca jej treści. Moi poprzednicy już tak pięknie opisali tę książkę, że nic dodać nic ująć, a tylko polecić każdemu, kto ma ochotę na chwilę refleksji o życiu, przyjaźni, samotności, dobrych uczynkach, które do nas wracają, no i oczywiście o najwspanialszych stworzeniach świata - kotach!

Lamika | 2019-04-18
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 18 kwietnia 2019

Sympatyczny pomysł na książkę, jako komentarze kota do peregrynacji po Japonii, a później do dramatycznego zwrotu w jego i nie tylko, życiu. Niestety efekt zepsuty zbyt prostym językiem, przypominającym czytankę dla dzieci z klas młodszych. Może to wina uproszczonego tłumaczenia, może tak wygląda oryginał, ale szkoda bo potencjał był.

Justyna | 2019-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2019

Jaka piękna opowieść! Tylko tak mogę ująć "Kroniki kota podróżnika". Pełna ciepła i dobra historia miłości kota i człowieka. W końcu ktoś tak pięknie ujął kwintesencję życia ze zwierzęciem. Ich wspólny świat i tak ciężkie rozstania. Książka pokazuje jak ważny jest dla człowieka kot, a dla kota najbliższy człowiek i pokazuje również, że koty mają uczucia i bardzo bardzo dużo pojmują z tego co im przekazujemy. Poprzez motyw podróży pokazuje również siłę przyjaźni i dobra jakie pozostawiamy po sobie ludziom.

Fila | 2019-02-10
Przeczytana: 04 lutego 2019

Cudowna historia i spojrzenie na życie człowieka oczami kota. Zdecydowanie nie polecam osobom z zapaleniem zatok, a beksom jak ja polecam zaopatrzyć się w dużą porcję chusteczek. Naprawdę piękna, choć bardzo wzruszająca historia

Patrycja | 2019-02-10

Jedna z piękniejszych książek jaką przeczytałam. Cudowna powieść o życiu i przyjaźni widziana oczami kota. Lektura podnosi na duchu i daje do myślenia. Czyta się szybko i przyjemnie. Zostanie w pamięci na długo.