Ikigai. Japońska sztuka szczęścia

Wydawnictwo: Wielka Litera
9788380322073
poradniki
L_Settembrini

Zapomnijcie o hygge. Teraz wszystko kręci się wokół IKIGAI. „The Times” Było już work life balance, slow life i hygge. Teraz czas na ikigai – japońską filozofię szczęścia. To są fakty, a nie chwyt marketingowy – Japończycy zajmują czwarte miejsce na świecie pod względem długości życia, a Japonki drugie. Zawdzięczają to IKIGAI, które nazywają "powodem, dla którego chcesz rano wstać z łóżka"....

Zapomnijcie o hygge. Teraz wszystko kręci się wokół IKIGAI. „The Times”

To są fakty, a nie chwyt marketingowy – Japończycy zajmują czwarte miejsce na świecie pod względem długości życia, a Japonki drugie. Zawdzięczają to IKIGAI, które nazywają "powodem, dla którego chcesz rano wstać z łóżka". IKIGAI jest obecne w ich codziennym życiu, w karierze zawodowej, w związkach, w rodzinie i w każdej czynności, którą wykonują.

„Ikigai. Japońska sztuka szczęścia” to nie jest kolejna książka ze zbiorem złotych zasad i jedynych słusznych prawd. Nic z tych rzeczy! To błyskotliwa, intrygująca i pełna ciekawostek opowieść o tajemnicy szczęścia mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni. Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego Japończycy dożywają tak sędziwego wieku, ciężko pracują bez choćby słowa narzekania, jak na zawołanie wymyślają innowacyjne rozwiązania, którymi zachwyca się świat, to odpowiedzi znajdziecie w tej książce.

W niezwykłą podróż w nieznane zabierze was Ken Mogi – neurobiolog, wykładowca akademicki, a nade wszystko – Japończyk z krwi i kości. Lepszego przewodnika nie można sobie wymarzyć.

Ken Mogi przedstawia pięć filarów, które pozwolą osiągnąć IKIGAI w życiu. Dzięki praktycznym radom, mądrościom i własnemu doświadczeniu prowadzi do pełnej, świadomej i zdrowej życiowej równowagi
Bierze czytelnika za rękę i krok po kroku wyjaśnia mu, czym jest ikigai (iki – „żyć” oraz gai – „powód”). Na przykładach (historycznych i współczesnych) przedstawia filary japońskiej filozofii szczęścia. Przekonuje, dlaczego warto zaczynać od małych rzeczy i cieszyć się z drobnych przyjemności. Pokazuje, jak uwalniać siebie, szukać harmonii i trwania, myśleć o tym, co tu i teraz. W swoich opowieściach o sztuce szczęścia przedstawia nawet postaci z pierwszych stron gazet: od Harukiego Murakamiego, przez Baracka Obamę i Steve’a Jobsa, po Walta Disneya i pokazuje, jak ikigai zmieniło ich życie.

IKIGAI ma moc, aby zmienić życie.

To nie jest zwykły poradnik. Nie jest to też ani przewodnik, ani baśń, ani esej, ani zbiór anegdot, ani naukowa analiza. To japońska mądrość przelana na kartki papieru i podarowana tym, którzy są gotowi na zmianę i rozwój.

Możliwe, że ikigai czyni każdego z nas Piotrusiem Panem. Czy to tak źle? Pozwólmy sobie mieć po dwanaście lat!

Ikigai to królestwo drobnych rzeczy. Poranna bryza, filiżanka kawy, promień słońca, masowanie mięsa ośmiornicy i pochwała z ust prezydenta USA znaczą tyle samo. Tylko ci, którzy widzą całe bogactwo doznań i doceniają je, mogą się nim cieszyć.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Alette | 2019-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2019

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Nie powiem, żeby czytało mi się ją źle, bo jest bardzo lekko napisana, a przy tym zawarto w niej sporo ciekawostek. Wygląda trochę jak taki spisany wykład i chyba też opowiedziana przez kogoś charyzmatycznego lepiej by do mnie trafiła i byłabym zachwycona. Natomiast w takiej formie trochę przeszkadzało mi, że książka tak jakby... rozłazi się na boki i w zasadzie każde pierdnięcie Japończyka można uznać za ikigai. Nie powiem, znalazłam tam sporo fajnych "rad", przede wszystkim aby cieszyć się z samego zajęcia, a nie jego wyników. Natomiast nie czuję się jako tako przekonana do życia zgodnie z tą filozofią, autor, pomimo zachwalania jej niczym akwizytor, po prostu mi jej nie sprzedał.
Natomiast nie uważam, żeby to był stracony czas, przede wszystkim ze względu na ciekawostki dotyczące sumo czy tworzenia mang. Dlatego polecam.

buka_z_fejsbuka | 2019-05-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 31 maja 2019

Krótka książka, na jedno popołudnie. W sam raz dla osób, które nie mają za dużej wiedzy na temat japońskiej kultury - zawiera ciekawe informacje.

Kasia | 2019-04-01
Przeczytana: 12 listopada 2018

"Właśnie dlatego, że doznania przemijają, trzeba podchodzić do nich z powagą."

Całe życie składa się z jednorazowych wydarzeń. Zrozumienie jednokrotności zdarzeń i przyjemności z nimi związanych stało się jedną z pięciu podstaw japońskiego konceptu Ikigai. Nie powtarzają się nawet drobiazgi, każda okazja jest wyjątkowa - dlatego Japończycy każdy szczegół każdego rytuału traktują z taką powagą, jakby chodziło o kwestię życia lub śmierci.
Książka ta pozwoli wam odkryć i pielęgnować własną wyjątkowość, a nie tylko założyć, że gdzieś tam tkwi i zawsze tak będzie.

"Jeśli sprawisz, że źródłem szczęścia stanie się sam wysiłek, to udało ci się sprostać największemu życiowemu wyzwaniu. Graj, kiedy nikt nie słucha. Rysuj, gdy nikt nie patrzy. Pisz opowiadania, których nikt nie przeczyta. Satysfakcja wewnętrzna pozwoli ci z radością iść przez życie. Jeśli tego dokonasz, staniesz się mistrzem tu i teraz."

hormonka | 2019-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2018

Kupuję każde zdanie tej książki. Jako zwolenniczka i praktykantka Minimalizujmu połknęłam tę pozycję w 2 dni. Dużo praktycznych wskazówek zarażających japońskim Ikigai czyni ją bardzo autentyczną. Polecam bardzo!

Renja | 2019-02-01
Przeczytana: styczeń 2019

Mam wrażenie, że opis książki nie jest adekwatny do niej, ja nie znalazłam tam tego co obiecywał, trochę naciągany opis pod jakąś filozofię. Autor Ken Mogi ma bardzo ciekawy, prosty styl pisania. Taki, że czytając książkę miałam wrażenie, że po prostu spotkałam się z jakąś ciekawą i mądrą osobą, która mi opowiada różne ciekawostki z życia, otoczenia. Po prostu nie miałam wrażenia, że czytam książkę ale raczej że słucham jakiejś osoby, która ma coś fajnego do opowiedzenia. Natomiast co to jest Ikigai? Jaki jest sekret szczęścia? Sama nie wiem. Ken Mogi wspomina żeby mieć powód dla którego chcemy wstawać rano. O znalezieniu w życiu takiego celu, kierunku, który sprawi, że będziemy chcieli robić coś z pasją. Gdyż nie liczy się sam wynik, ale sam proces robienia czegoś(to ten proces ma nam przynosić radość). Cokolwiek by to było. Chyba chodzi głównie o to, żeby robić coś świadomie, z poczuciem zadowolenia, że to robimy a nie dla samego wyniku. Szukać szczęścia w prostych codziennych...

Natalia Grubek | 2018-12-16
Na półkach: Przeczytane, Biosfera
Przeczytana: 16 grudnia 2018

Japończycy i Ikigai są super, jedyny plus tej książki to to że możemy poznać jedno i drugie. Poza tym okropnie meczaco się to czyta.

Urszula | 2018-10-01
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 30 września 2018

Rozczarowanie. W zasadzie nie czytam poradników "jak żyć" - nudzę się po 5 minutach. Ale czasem, gdy presja społeczna jest wielka i wszyscy mówią o jakiejś konkretnej książce, to sięgam po nią... I czasem okazuje się, że chyba jestem z innej bajki. Nie kupuję filozofii sprzątania w garsonce, ale dostrzeganie drobnych przyjemności jest mi po prostu bliskie, tylko nie byłam tego świadoma! Okazało się, że jest to też jeden z filarów ikigai i już był pretekst do przeczytania książki. Dostałam nudny wywód z mnóstwem przykładów budujących poszczególne filary, ale niestety nie zbudowało to dla mnie samego ikigai

Memento vitae | 2018-05-14
Przeczytana: 12 maja 2018

W moim opinii książka jest warta zakupu. Mam nadzieję, że nie skończę na niej swoją przygodę z Ikigai :) Książka Ken Mogiego jest krótka (zaledwie około 200 stron), ale treściwa. Będziemy mogli przeczytać historię z życia różnych mieszkańców Japonii, którzy pielęgnują swoje Ikigai (pasję? powołanie? misję? zawód? a może wszystko naraz?). Książkę lekko się czyta i myślę, że każdy wyniesie z niej coś dla siebie, a V filarów Ikigai jest uniwersalną receptą jak chociaż w małym stopniu uczynić nasze życia przyjemniejszymi i bardziej satysfakcjonującymi. Polecam.

Adam Drzewiecki | 2018-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2018

Przeczytałem błyskawicznie z ogromną przyjemnością. Mnóstwo (jak na niewielką objętość tej książeczki) interesujących faktów o Japonii i Japończykach, które naprawdę dają do myślenia na temat własnego życia i rzeczywistości wokół nas.

Beata | 2017-12-10
Na półkach: Przeczytane, Polecone, 2018

Lubię czytać o Japonii, odkąd mając lat 16 odkryłam „Shoguna”. Stale mam z tyłu głowy, że propozycje takich lektur należy wyłapywać, notować i szukać, bo nie jest ich dużo. I właśnie miałam szczęście trafić na jedną z nich.

„Ikigai” oznacza przyjemności i istotę życia. Wcale nie chodzi tu o sukcesy zawodowe, czy oszałamiająco szczęśliwe życie prywatne. Ikigai („Iki” – żyć, „gai” – powód) można odnaleźć w drobnych czynnościach życia codziennego. Trzeba je tylko umieć dostrzec i pielęgnować, a nawet celebrować. Składa się ono z pięciu filarów, którymi są: zaczynanie od rzeczy małych, uwalnianie siebie, harmonia i trwanie, radość z rzeczy małych, być tu i teraz. Kiedy przeczytałam o filarach, a w powietrzu zapachniało niełatwą pracą nad sobą (podobnie jak u Dale’a Carnegie’go), wiedziałam już, że jestem kupiona. Bo odnoszę takie wrażenie (uwaga, będzie trochę ironicznie), że radość z rzeczy małych nie jest u nas cenioną wartością. Mam rację? Jesteśmy raczej skłonni oczekiwać...