Zgłosuj na książki roku 2017

Love in Lingerie

Wydawnictwo: Select Publishing
angielski
ew_cia

I hired her to fix my company, to bring Marks Lingerie back to life. I didn't expect her to become my best friend. I didn't expect to fall in love with her. Four years of sexual tension. Four years of keeping our distance, because I won't tell her the truth. Four years of torture, because I'm terrified of scaring her away. The first rule of business is to never touch your employees. I think...

Four years of sexual tension.
Four years of keeping our distance, because I won't tell her the truth.
Four years of torture, because I'm terrified of scaring her away.

The first rule of business is to never touch your employees. I think there is another rule about not falling for your best friend. For not thinking about the curves of her body, or the way her breathing would change if I were to pull aside her panties and touch her skin.

Now, I'm ready to toss out the rules.
I'm about to take what's mine.
Damn the company.
Damn our friendship.
Damn my fears.

źródło opisu: http://www.alessandratorre.com

źródło okładki: http://www.alessandratorre.com

ZielonyGandalf | 2017-02-03

Kiedy zobaczyłam zapowiedź nowej książki Alessandry Torre zapragnełam ją mieć. Kupiłam preordera na czytnik i muszę przyznać, że nie żałuję. „Love in Lingerie” to książka, którą chciałabym mieć na półce w języku polskim.

„My company needs Her.

I need Her.”

Trey Marks jest 38 letnim właścicielem firmy Mark’s Lingerie – firmy produkującej damską seksowną bieliznę. Jednak jego interes podupada, a Trey chce zrobić wszystko, aby powstał z popiołów.
Kate Martin, która zwolniła się ze wcześniejszej pracy, niemalże spada mu z nieba. Po rozmowie rekturacyjnej zostaje przyjęta na dyrektora kreatywnego i to do niej należy obowiązek rozreklamowania, a także projektowania nowych zestawów bielizny.
Para dogaduje się ze sobą jak najlepsi przyjaciele, którymi stają się z czasem, zaś ich znajomość pogłębia się kiedy Trey zostaje napadnięty przez rabusiów i okradziony ze wszystkiego co ma. Kate...

Catherine | 2017-03-10
Na półkach: Przeczytane, E-book, ENG, 2017