Trilby. Iluzja miłości

Wydawnictwo: Replika
Trilby
klasyka
becia

Nie będziesz dostrzegać niczego, słyszeć niczego. Nie będziesz myśleć nic innego, tylko Svengali, Svengali, Svengali! Maestro Svengali jest zimnym, pozbawionym skrupułów człowiekiem, wykorzystującym ludzi do własnych celów za sprawą stosowanej od lat hipnozy. Kiedy przypadkiem spotyka w mieszkaniu sąsiadów prześliczną Trilby, zakochuje się w niej bez pamięci. Dziewczyna jednak ma na oku kogoś...

Maestro Svengali jest zimnym, pozbawionym skrupułów człowiekiem, wykorzystującym ludzi do własnych celów za sprawą stosowanej od lat hipnozy. Kiedy przypadkiem spotyka w mieszkaniu sąsiadów prześliczną Trilby, zakochuje się w niej bez pamięci. Dziewczyna jednak ma na oku kogoś innego… Obsesja starszego człowieka połączona z umiejętnością perswazji powoduje, że Trilby ostatecznie wiąże się ze swoim adoratorem. Wkrótce dziewczyna, od najmłodszych lat posiadająca niebywały słuch i uwielbiająca śpiewać, zostaje znaną diwą i wielce szanowaną madame Svengali…

Powieść Trilby, niesamowicie popularna przez całe lata, przeniesiona została na sceniczne deski w formie sztuki, doczekała się cyklu popularnych filmów i zaowocowała stworzeniem kapelusza trilby.

George Du Maurier, autor Trilby, był uznanym karykaturzystą magazynu „Punch”. Jego doskonałe rysunki wzmacniają znacząco czar tej powieści.

źródło opisu: Wydawnictwo Replika

źródło okładki: Wydawnictwo Replika

Oficjalna recenzja
Jarosław książek: 239

Svengali, Svengali!

„Trilby” to powieść będąca jednym z klasyków literatury dziewiętnastowiecznej. Jednak dopiero teraz polscy czytelnicy doczekali się pierwszego przekładu, pozwalającego poznać im losy przedstawicieli paryskiej bohemy artystycznej. Akcja utworu koncentruje się przede wszystkim na trzech młodych malarzach, oraz ich sąsiadce – tytułowej Trilby.

Taffy i Laird są twórcami utalentowanymi, ale nie wybitnymi. Ich prace nie mogą się równać z dziełami najzdolniejszego z tej trójki. Mały Billee w przeciwieństwie do kolegów nie wyróżnia się atrybutami fizycznymi, jednak nadrabia to talentem artystycznym i osobowością. Mimo swoich zdolności jest skromnym, niezwykle wrażliwym człowiekiem, a jego znajomość z pozostałą dwójką może służyć za wzór przyjaźni - autor porównuje tę trójkę do muszkieterów z powieści Dumasa (Taffy z racji swojej krzepy pełni jednocześnie rolę Portosa i Atosa).

Światek paryskiej bohemy dopełniają także inni mieszkańcy Dzielnicy Łacińskiej, a najważniejszą z nich jest Trilby. Pewna siebie, niezwykle prosta i uczynna dziewczyna natychmiastowo zaprzyjaźnia się z malarzami. Trilby posiada olbrzymi dar – niesamowity głos, którego jednak, z racji kompletnego braku zdolności muzycznych i słuchu nie potrafi wykorzystać. Jej talent i osobowość zwracają uwagę innego z mieszkańców Dzielnicy Łacińskiej – Żyda Svengaliego. Jest on niesamowicie barwną postacią. Zdolny muzyk i nauczyciel, a jednocześnie pozbawiony skrupułów, przewrażliwiony na swoim punkcie hipnotyzer. Jako jedyny zdaje sobie sprawę z potencjału Trilby i nie cofnie się przed niczym, by go wydobyć i wykorzystać dla własnych celów.

Dużym plusem powieści du Mauriera jest klimat bohemy artystycznej, umiejętnie oddany przez autora. Widoczne są więzy przyjaźni łączące młodych twórców, którym w byciu szczęśliwym nie potrzebne są pieniądze – wystarczy im obecność bliskich osób i sztuka. Pozytywnie na odbiór wpływają również liczne rysunki autorstwa du Mauriera oraz lekki humor i dygresje autora.

Jarosław Olejnik

wasilka | 2017-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2017

Literatura piękna ma swój niezaprzeczalny urok. Szczególnie w klasycznym wydaniu. Zawsze i wszędzie warto do niej wracać. Jednym z przykładów ponadczasowej literatury jest powieść, wydana po raz pierwszy w 1894 roku, czyli "Trilby. Iluzja miłości". Okrzyknięta jedną z najbardziej popularnych powieści swoich czasów, wielokrotnie była przenoszona na deski teatru i filmowana. Za sprawą wydawnictwa Replika możemy przekonać się, na czym polega fenomen bestselleru sprzed ponad stu lat, tym bardziej że powieść zawiera świetne rysunki autora. George de Maurier, który był uznanym rysownikiem magazynu "Punch" dodał jeszcze więcej czaru do swojej powieści. Dzięki temu łatwiej będzie nam przenieść się do epoki wiktoriańskiej - czasu ogromnych przemian i rewolucyjnych odkryć.

"Trilby. Iluzja miłości". Piękny tytuł, prawda? Słychać w nim dźwięki, bo cała powieść jest niczym muzyka. Można by rzec, że jest to hołd złożony artystom, pieśniarzom, dyrygentom i wszystkim muzykom. Jednocześnie jest w...

dzosefinn | 2017-06-04
Przeczytana: 27 maja 2017

Decydując się na lekturę Trilby. Iluzja miłości George’a du Mauriera nie przypuszczałam, że będzie to historia napisana w XIX wieku. Chociaż w sumie powinnam się tego domyśleć, ponieważ sugeruje to (trochę niejednoznacznie, ale jednak) opis znajdujący się na tylnej stronie okładki. Niestety nie domyśliłam się i w ten sposób przyszło mi zmierzyć się z niezwykle wymagającą i trudną w odbiorze lekturą.

Dla współczesnych czytelników Trilby może się okazać ciężką do przebrnięcia książką, przede wszystkim ze względu na język jakim posługuje się autor. Jest on typowy dla okresu, w którym Maurier żył i tworzył – charakteryzuje go opisowość. Tak, szalenie długie opisy, niekoniecznie związane z toczącym się w danym momencie wydarzeniem. Nie raz było tak, że zanim dobrnęłam do jego końca, zapominałam co wydarzyło się przed nim (jak dla mnie połowy lub nawet większości mogłoby nie być). Nachodziła mnie wówczas chwila konsternacji, powracania do wydarzenia sprzed opisu i ponownym powróceniem...

Bacha85 | 2017-03-26
Przeczytana: marzec 2017

Zgodnie z notą wydawniczą powieść „Trilby” George’a du Mauriera od chwili wydania cieszyła się niesłabnącą popularnością, została przeniesiona na deski teatru i zagościła na srebrnym ekranie. Dla mnie jednak była to wielka niewiadoma, zarówno jeśli chodzi o samą opowieść, jak i o postać autora. Ponieważ jednak zawsze z dużą dozą zaufania podchodzę do książek wydanych przed pierwszą Wojną Światową, nie wahałam się by po nią sięgnąć. Pozytywnie zaskoczyło mnie wydanie książki, gęsto okraszone rysunkami autora, które wzmacniają odbiór treści.

Tłem rozgrywających się wydarzeń jest środowisko paryskiej bohemy artystycznej. Młodzi malarze, rzeźbiarze i muzycy tworzą wyjątkowe grono, żyjące chwilą i nie przejmujące się tym co będzie dalej. Głównymi bohaterami jest trójka Brytyjczyków, młodziutki i niezwykle zdolny mały Billee oraz jego dwóch starszych przyjaciół Taffy i Laird. Wszyscy troje regularnie spotykają się w pracowni, gdzie oddają typowym dla siebie zajęciom – malują,...

Zaczarowana | 2017-11-18
zandam | 2017-06-24
Przeczytana: 03 sierpnia 2017
Malena Hutchence | 2017-02-26
Dorota Szymaniak | 2017-02-05
Jarosław Olejnik | 2017-01-04
Na półkach: Przeczytane, 2017
Sensacyjne wiktoriańskie powieści

Nie wiemy jak Wy, ale my od czasu do czasu lubimy spróbować czegoś zupełnie nowego i odpocząć od tego, co dobrze znamy. W niewyjaśniony sposób lato szczególnie sprzyja podejmowaniu tych małych prób – buntu? ucieczek od nudy? Zwał jak zwał. Jako urozmaicenie dla współczesnych powieści sensacyjnych polecamy zestawienie najsłynniejszych sensacji rodem z XIX wieku.