Śalimar klaun

Okładka książki Śalimar klaun
Salman Rushdie Wydawnictwo: Rebis Seria: Mistrzowie Literatury literatura piękna
496 str. 8 godz. 16 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Mistrzowie Literatury
Tytuł oryginału:
Shalimar the Clown
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2016-02-09
Data 1. wyd. pol.:
2016-02-09
Liczba stron:
496
Czas czytania
8 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788373017146
Tłumacz:
Jerzy Kozłowski
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Czemuż to



868 346 50

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
110 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
597
35

Na półkach: , ,

Jest to książka, która powinna zachwycić już od pierwszej strony. Jeśli nie zachwyci - raczej nie ma sensu pchać się dalej.
Rushdie bowiem, kontynuując tradycję baśni z tysiąca i jednej nocy, snuje baśnie o XX wieku i czyni to, posługując się odpowiednim, hipnotyzującym stylem. Bywa, że akapit rozciąga się na dwie strony, na których jak refren powraca wciąż to samo pytanie. Bywa, że lista przymiotników rozciąga się na kilka linijek. Bywa, że akcja zamiera, ustępując jakiemuś długiemu opisowi czy pobocznej historii. W takich zabiegach można się albo zakochać albo je znienawidzić, i nie ma potrzeby męczyć się lekturą, jeśli nastąpi to drugie.
"Śalimar klaun" to baśnie z tysiąca i jednej nocy XX wieku tyle, że Szeherezada Rushdiego, zresztą przywołana raz z imienia, jest czarną Szeherezadą, i jej opowieści przepełnia okrucieństwo, przerażenie, smutek. Intryga jest złożona, przemyślana, i jest to intryga porażek, załamanych planów, rozwianych marzeń. Nie mogłam się oprzeć wrażeniu, że nic bohaterom nie może się udać. Jak miłość, to zniszczona pragnieniem wolności, jak szalona ambicja, to porażka, jak pasmo sukcesów, to z hukiem przerwane, jak ugoda, to na krótko.
Te tragiczne efekty przynosi chyba burza emocji, która stanowi siłę napędową bohaterów. Jeśli miłość, to nie z tej ziemi, jeśli gniew, to żądza mordu, jeśli niezgoda, to wojna. Potężne uczucia prowadzą do potężnych dramatów, a one składają się na buzującą energią i magią książkę.
"Śalimar klaun" to powieść o "kwestii kaszmirskiej", konflikcie między Indiami a Pakistanem o ten region na pograniczu krajów. Autor wprowadza więc czytelnika w miasteczka Kaszmiru sprzed czasów konfliktu, by potem pokazać narastające niepokoje polityczne i społeczne, które przeradzają się w wojnę. Nie opowiada się po żadnej ze stron, wykazuje raczej ich wielość, złożoność całej sprawy, jej tragiczność. Przy tym tło historyczne zawsze pokazane jest poprzez losy konkretnych bohaterów, i to z różnych perspektyw, nawet pod względem geograficznym: akcja toczy się w Kaszmirze, Delhi, Stanach Zjednoczonych, Alzacji...
Książkę podzielono na 5 części, nazwanych imionami głównych bohaterów (India, Bunji, Max, Śalimar klaun, Kaszmira), w powieści zachwyca jednak także liczba i wyrazistość bohaterów drugoplanowych. Firdaus, która wierzyła, że kiedyś nadejdzie wężowy porządek świata, śliczna Zoon, która po tragicznym przeżyciu żyła na pół w świecie żywych, na pół w świecie umarłych, generał Kaćwacha, który był pewien, że armia nie popełnia błędów, ponieważ nie może ich popełniać - jest cała plejada postaci, które składają się na magiczny, osobliwy obraz świata przedstawionego.
I chyba to Rushdie właśnie chce pokazać (nie tylko w tej powieści zresztą) - dziwność. Jak zauważa Margaret Ophuls, jedna z bohaterek: "Zaglądając pod pokrywkę każdego życia, ujrzymy pyrkającą dziwność, za każdymi spokojnymi domowymi drzwiami czają się rzeczy specyficzne i dziwaczne. Normalność jest mitem. Ludzie nie są normalni. Jesteśmy bandą dziwaków, taka jest szczera prawda: pomyleńców i cudaków. Ale jakoś sobie radzimy." Ludzie to tajemnicze istoty, zdolne do wielkich czynów i wielkich emocji - zdolne do uprawiania magii. Niekoniecznie natomiast, jak wynika z ogromu ich cierpień, zdolne do szczęścia.

Jest to książka, która powinna zachwycić już od pierwszej strony. Jeśli nie zachwyci - raczej nie ma sensu pchać się dalej.

Rushdie bowiem, kontynuując tradycję baśni z tysiąca i jednej nocy, snuje baśnie o XX wieku i czyni to, posługując się odpowiednim, hipnotyzującym stylem. Bywa, że akapit rozciąga się na dwie strony, na których jak refren powraca wciąż to samo pytanie....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    237
  • Przeczytane
    145
  • Posiadam
    48
  • Ulubione
    8
  • Literatura piękna
    3
  • Teraz czytam
    3
  • Indie
    3
  • Obyczajowe
    2
  • 2010
    2
  • Salman Rushdie
    2

Cytaty

Więcej
Salman Rushdie Śalimar klaun Zobacz więcej
Salman Rushdie Śalimar klaun Zobacz więcej
Salman Rushdie Śalimar klaun Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także