Filozofia - najpiękniejsza historia

7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
La Plus Belle Histoire de Philosophie
filozofia i etyka
Kacper

Filozoficzna podróż śladem wielkich idei. Rozpoczęta w starożytności i trwająca przez wieki podróż kilku odkrywców, którzy burzą ustalony porządek myślenia, by odnaleźć klucz do sensu ludzkiego życia. Oto najpiękniejsza historia filozofii! W błyskotliwym dialogu z Claude’em Capelierem, Luc Ferry prowadzi nas przez pięć najważniejszych rozdziałów historii filozofii i wyjaśnia, jak powstają i...

Filozoficzna podróż śladem wielkich idei.

W błyskotliwym dialogu z Claude’em Capelierem, Luc Ferry prowadzi nas przez pięć najważniejszych rozdziałów historii filozofii i wyjaśnia, jak powstają i następują po sobie kolejne wielkie koncepcje filozoficzne. W jaki sposób w umysłach takich myślicieli jak Platon, Kartezjusz, czy Schopenhauer rodzą się intuicje, które zmieniają nasz pogląd na świat?

Co się z nami stanie w dobie globalizacji i powrotów fundamentalizmów zrodzonych w dawnych epokach? Jak poradzić sobie z rozterkami, które przeżywamy w szybko zmieniającym się świecie? Odpowiedzią, mówi filozof, jest miłość. Ten pozornie banalny i zarazem złożony pomysł może być najlepszym sposobem na zrozumienie czasów, w których żyjemy oraz lepsze poznanie samych siebie.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2016

źródło okładki: www.czarnaowca.pl

Kacper | 2017-06-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Filozofia
Przeczytana: 25 kwietnia 2017

Autorzy w formie bardzo przystępnego dialogu (zdominowanego przez Ferry'ego) ukazują jak kształtowała się zachodnia myśl filozoficzna na przestrzeni dziejów, w różnych szkołach filozoficznych.

Nie prezentują oni tak leksykalnego podejścia do tematu jak np. Tatarkiewicz w swojej „Historii filozofii”, jednak udaje im się przedstawić zarys tego co najistotniejsze. Może to być dużym plusem dla osób, które od tej książki chcą zacząć przygodę z filozofią (i nie doznać pomieszania zmysłów na samym początku od nadmiaru przedstawianych koncepcji, nazwisk i dat).

Książka dotyka typowych dla filozofii kwestii tj.: prawdy i poznania, sfery moralnej, mądrości, egzystencji i sensu życia (co prowadzi autorów również do polityki).

Kreślą oni drogę jaką przebyła filozofia od transcendencji doświadczanej jako coś zewnętrznego (Kosmos, Bóg) do „transcendencji wewnętrznej” (poszukiwania sensu w samym sobie) opisując swoistą drogę jaką przebył człowiek by zdobyć ostatecznie własną autonomię.

W...

jerem | 2017-08-23