Palus sarmatica

Wydawnictwo: Muzeum Historii Polski, Sic!
historia
ellatiene

Palus sarmatica Krzysztofa Koehlera to przebojowy esej o kulturze i cywilizacji staropolskiej, który wyewoluował z prowadzonego przez autora bloga. Książka przedstawia panoramę życia w sarmackiej Rzeczypospolitej: od ówczesnych idei politycznych i wyobrażeń religijnych po zwyczaje żywieniowe, modę czy choroby. Pełna humoru narracja naszpikowana jest zaskakującymi cytatami z pisarzy tamtej epoki, nieznacznie uwspółcześnionymi językowo. Treściowej formule silva rerum odpowiada encyklopedyczny kształt tekstu – można czytać go w dowolnym porządku, śledząc liczne powiązania między ułożonymi alfabetycznie hasłami. Uwaga! Jak sama nazwa wskazuje – palus znaczy „bagno” – ta lektura wciąga.

Krzysztof Koehler (ur. 1963) – wybitny znawca kultury staropolskiej, człowiek renesansu: poeta, eseista, powieściopisarz, historyk literatury, edytor, scenarzysta. Autor m.in. powieści Wnuczka Raguela (2014), rozpraw Stanisław Orzechowski i dylematy humanizmu renesansowego (2004) oraz Domek szlachecki w polskiej poezji epoki klasycznej (2005), monografii Boży podżegacz. Opowieść o Piotrze Skardze (2012); wydawca antologii poezji Słuchaj mię Sauromatha… (2002) i cyklu debat staropolskich (Orzechowski, Modrzewski, Rotundus, Warszewicki etc.), publikowanych od 2009 roku. Pracuje na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Pełni funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Książki.

źródło opisu: http://muzhp.pl, http://www.wydawnictwo-sic.com.pl

źródło okładki: http://muzhp.pl