Nienarysowane historie

Wydawnictwo: Axis Mundi
6 (4 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Arturion

Wspomnienia i anegdoty z życia legendarnego rysownika Bohdana Butenki opowiedziane w języku, który zna najlepiej, czyli ilustracjami. "W czasie programu radiowego dziennikarz zapytał mnie, co oznacza Butenko pinxit. Odpowiedziałem z poważną miną, że to moje drugie imię. - Dziwne imię - podsumował zamyślony dziennikarz". Takie i inne nienarysowane historie, wydarzenia ze swojego życia i...

Takie i inne nienarysowane historie, wydarzenia ze swojego życia i wspomnienia przedstawia w tej książce legendarny ilustrator i rysownik Bohdan Butenko, który upiększył dzieciństwo kilku pokoleń polskich dzieci - wszyscy więc jesteśmy jego wychowankami.

W "Nienarysowanych historiach" wspomina jak w szkole zapełniał marginesy zeszytów rysunkami, opowiada, jak powstawały jego najsłynniejsze książki i przytacza zabawne anegdoty sprzed lat.

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/nienarysowane-historie/

źródło okładki: http://www.gandalf.com.pl/b/nienarysowane-historie/

Wkp | 2016-12-14

HISTORIE NARYSOWANE I OPOWIEDZIANE

Bohdan Butenko. Któż z nas nie zna tego kultowego, legendarnego wręcz autora? "Miś", "Świerszczyk", "Płomyczek" czy "Płomyk" przez długie lata prezentowały jego proste, acz ujmujące i po dziś dzień zachwycające komiksy. A ile przy tym zilustrował książek dla dzieci i młodzieży z czasów PRL-u? Sam posiadam na półce urocze wydanie „Wakacji z duchami”, do którego stworzył rysunki i chociaż jest już sfatygowane i ma swoje lata, nie zamieniłbym go na nowe właśnie ze względu na nie. Dlatego kiedy tylko zobaczyłem wywiad z nim, jego biografię, zilustrowaną przez samego Butenkę na dodatek, po prostu nie mogłem po nią nie sięgnąć. I oto jestem. Krótka była to lektura, szybka, ale jakże przyjemna. I jakże warta każdej spędzonej nad nią chwili.

Całość mojej recenzji na portalu Sztukater https://sztukater.pl/ksiazki/item/19669-nienarysowane-historie.html

Arturion | 2016-12-07

Autor, a właściwie bohater, to jedna z najbardziej rozpoznawalnych kresek w literaturze dziecięcej. Twórca takich postaci jak Gucio i Cezar, tudzież Gapiszon i Kwapiszon. Ilustrator całej masy książek dla dzieci i młodzieży.
Tu, przymuszony przez panią Annę Dobiecką z Londynu, opowiada o zabawnych scenach ze swojego, niekrótkiego życia.
Całość, rzecz jasna, nieprawdopodobnie atrakcyjnie (po Butenkowsku) opracowana graficznie, formatem przypomina książeczki z Guciem i Cezarem, dzieli się na cztery rozdziały ("Młode lata", "Praca", "Podróże", "Różne"), przy czym ostatni rozdział nie przybija pozostałych wielkością w stylu "żony Wańkowicza", czego bohater książki obawiał się we wstępie.
Każdy rozdział to zestaw wspaniałych anegdot. Boki zrywać i żałować, że książka jest tak krótka.
A dłuższa być nie mogła, bowiem byłą robiona w znacznej części przez telefon (myślę, że rysunki nie...). Panu Bohdanowi trzeba pogratulować humoru, ale czyż ktokolwiek, kto widział w dzieciństwie książki z...

ZwykłaMatka | 2017-10-08
Na półkach: Przeczytane, Czytane córci