Nienarysowane historie

Bohdan Butenko Wydawnictwo: Axis Mundi biografia, autobiografia, pamiętnik
Axis Mundi
2016-11-23
2016-11-23

Okładka książki Dong, co ma świecący nos i inne wierszyki Pana Leara Bohdan Butenko, Edward Lear
Dong, co ma św... Bohdan Butenko, Edw...
Okładka książki Pali się! Jan Brzechwa, Bohdan Butenko
Pali się! Jan Brzechwa, Bohda...
Okładka książki Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność Bohdan Butenko, Anna Ziarkowska
Historyjki o t... Bohdan Butenko, Ann...
Okładka książki Historyjki o niepodległej Warszawie 1918-1939 Bohdan Butenko, Anna Ziarkowska
Historyjki o n... Bohdan Butenko, Ann...

Książka z dzieciństwa i początek miłości do komiksów. Zabawna, pouczająca. Polecam!

Krótkie anegdotki z życia rysownika, podzielone na kilka rozdziałów. Pan Bohdan wykazuje się humorem i doskonałym zmysłem obserwacyjnym. Nieco rysunków umila czytanie tych wspomnień. Niemniej i za mało historii, i za mało ilustracji - chciałoby się więcej, bo całkiem to dobre.

Zbiór anegdot z życia Butenki. Pozycja okrutnie za krótka ;)

Zbiór anegdot z życia Butenki. Pozycja okrutnie za krótka ;)

HISTORIE NARYSOWANE I OPOWIEDZIANE

Bohdan Butenko. Któż z nas nie zna tego kultowego, legendarnego wręcz autora? "Miś", "Świerszczyk", "Płomyczek" czy "Płomyk" przez długie lata prezentowały jego proste, acz ujmujące i po dziś dzień zachwycające komiksy. A ile przy tym zilustrował książek dla dzieci i młodzieży z czasów PRL-u? Sam posiadam na półce urocze wydanie „Wakacji z duchami”, do którego stworzył rysunki i chociaż jest już sfatygowane i ma swoje lata, nie zamieniłbym go na nowe właśnie ze względu na nie. Dlatego kiedy tylko zobaczyłem wywiad z nim, jego biografię, zilustrowaną przez samego Butenkę na dodatek, po prostu nie mogłem po nią nie sięgnąć. I oto jestem. Krótka była to lektura, szybka, ale jakże przyjemna. I jakże warta każdej spędzonej nad nią chwili.

Całość mojej recenzji na portalu Sztukater https://sztukater.pl/ksiazki/item/19669-nienarysowane-historie.html

HISTORIE NARYSOWANE I OPOWIEDZIANE

Autor, a właściwie bohater, to jedna z najbardziej rozpoznawalnych kresek w literaturze dziecięcej. Twórca takich postaci jak Gucio i Cezar, tudzież Gapiszon i Kwapiszon. Ilustrator całej masy książek dla dzieci i młodzieży.
Tu, przymuszony przez panią Annę Dobiecką z Londynu, opowiada o zabawnych scenach ze swojego, niekrótkiego życia.
Całość, rzecz jasna, nieprawdopodobnie atrakcyjnie (po Butenkowsku) opracowana graficznie, formatem przypomina książeczki z Guciem i Cezarem, dzieli się na cztery rozdziały ("Młode lata", "Praca", "Podróże", "Różne"),przy czym ostatni rozdział nie przybija pozostałych wielkością w stylu "żony Wańkowicza", czego bohater książki obawiał się we wstępie.
Każdy rozdział to zestaw wspaniałych anegdot. Boki zrywać i żałować, że książka jest tak krótka.
A dłuższa być nie mogła, bowiem byłą robiona w znacznej części przez telefon (myślę, że rysunki nie...). Panu Bohdanowi trzeba pogratulować humoru, ale czyż ktokolwiek, kto widział w dzieciństwie książki z jego rysunkami, mógł, sądzić, że ten najbardziej "obły" rysownik to ponurak?
W zasadzie mógłbym (chyba? na prawach cytatu?) przytoczyć tu jakąś anegdotę, ale którą? Każda to wyjątkowa raca humoru, a w dodatku kunsztownie zatrzymana miniona rzeczywistość.

Całość, rzecz jasna,...

• Biografie
  • 2017
  • Polskie
  • Czytane z córką
  • Przeczytane w 2016

Dodaj cytat z książki Nienarysowane historie