Wybranka Kusziela

Tłumaczenie: Maria Gębicka-Frąc
Cykl: Trylogia Kusziel (tom 2)
Wydawnictwo: Mag
Kushiel Chosen
powieść, fantasy,

Terre d'Ange jest krajem nieprześcignionego piękna i wdzięku. Podobno aniołowie odkryli tę ziemię i zobaczyli, że jest dobra... a rasa, która powstała z nasienia aniołów i ludzi, żyje według jednej prostej zasady: Kochaj jak wola twoja. Fedra nó Dealunay urodziła się ze szkarłatną plamka w lewym oku i jako dziecko sprzedana została do jednego z Trzynastu Domów, skąd wykupił ją pewien szlachcic. On pierwszy poznał się na jej naturze: osoba trafiona przez Strzałę Kusziela jest wybrańcem skazanym na jednoczesne doświadczanie bólu i rozkoszy. Życie Fedry biegło dziwną, czasami niebezpieczną ścieżką. Dawała rozkosz książętom i piratom, pokonała nikczemną kusicielkę, która wciąż pragnie zdobyć koronę, i dzięki swojej odwadze i poświęceniu ocaliła dwa narody. Przez cały czas towarzyszył jej oddany szermierz Joscelin, od początku świadom jej natury, która dręczy ich oboje i jest zmorą ich życia. Ale Joscelin jest zaprzysiężony Fedrze i akceptuje ją taką, jaka jest. Nigdy nie złamał naczelnego przykazania anioła Kasjela: chronić i służyć. Przyszłość wystawi tę przysięgę na próbę. Fedra nie zapomniała o swoich przyjacielu z dzieciństwa, Hiacyncie. Przez długie lata szukała klucza, żeby uwolnić go od wiecznej służby u Pana Cieśniny, od paktu z bogami, który zawarł dla ocalenia narodu, poświęcając siebie zamiast niej. Fedra nie może zapomnieć i nie umie wybaczyć - sobie ani bogom. Jest zdecydowana skorzystać z ostatniej okazji, żeby uratować przyjaciela, nawet gdyby miało to oznaczać jej śmierć. W poszukiwaniu klucza Fedra i Joscelin wyruszą w niebezpieczną podróż do baśniowych pałaców i wspaniałych widoków, do dalekich krajów, gdzie włada szaleństwo, a pieniądzem są dusze, w dół mitycznej rzeki do krainy zapomnianej prawie przez cały świat... I do potęgi tak wielkiej, że nikt nie śmie nazwać jej po imieniu. Jacqueline Carey urodziła się w 1964 roku w Highland Park, Illinois. Po ukończeniu psychologii i literatury angielskiej wyjechała do Londynu, gdzie pracowała przez pół roku w księgarni. Po powrocie do Stanów rozpoczęła karierę pisarską, podróżując, kiedy to tylko było możliwe w tym czasie odwiedziła wiele egzotycznych krajów - począwszy od Peru, a skończywszy na Egipcie. Obecnie Jacqueline Carey mieszka w zachodnim Michigan, gdzie jest członkinią najstarszego Mardi Gras (Mardi Gras to nazwa słynnego karnawału w Nowym Orleanie. Od jego nazwy wzięły swoje imiona inne karnawały organizowane w innych częściach Stanów Zjednoczonych, ale nawiązujace kostiumowo do tego najsłynniejszego) w stanie. Jej debiutancka powieść Strzała Kushiela została opublikowana w 2001 i prawie natychmiast trafiła na listę bestsellerów New York Timesa. W 2002 roku Carey otrzymała nagrodę Locusa za Strzałę Kushiela. Strzała Kushiela jest pierwszą częścią trylogii Kushiel.

zabielka | 2013-10-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 16 października 2013

Przeciętna i tyle mogę powiedzieć, nie zachwyciła mnie, nie pochłonęła i nie urzekła. A jeśli chodzi o erotyzm w tej książce to jest go tyle co nic, Nie mogę jej polecić. Dużo polityki i wyjazdów, jak dla mnie za bardzo rozciągnięta fabuła,

Shemmer | 2014-01-12

Dlaczego tylko 6 gwiazdek? Ponieważ Wybrankę Kusziela molestowałam od listopada. Pełne 3 miesiące borykałam się z pierwszymi +/-220 stronami. Dopiero przekroczywszy tą linie poczułam pełen pociąg do lektury. Ostra, lecz sprawiedliwa ocena. Gdyby nie to, że początek był tak trudny, książka nie byłaby tylko dobra, lecz nawet bardzo, bardzo dobra.
Co do Fedry... Raz irytowała mnie mocniej, raz miała moją pełną sympatię. Trudna bohaterka.

kosmopolitka | 2014-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2014

Wciągająca wielowątkowa historia, od której momentami trudno się oderwać! Wywołała we mnie tyle sprzecznych emocji, że czasem miałam chęć rzucić w kąt i do niej nie wracać, jednak po chwili fortuna znowu się odmieniła dla Fedry i nowe wątki dominowały w jej życiu.

Żywię ogromną sympatię do Fedry za jej pomysłowość, kunszt szpiegowski, talent aktorski (choć może powinnam żywić ją do autorki za tak wspaniałą kreację postaci). Wiadomo, świat kurtyzan i panien do towarzystwa jest dość odległy realiom, a pomimo to, czytając "Wybrankę Kusziela" nie czułam sceptycyzmu czy jakichkolwiek negatywnych emocji, bo świat ten wydawał mi się naturalny.

Intryga uknuta przez Melisandę, bravissimo! Doskonała i arcymistrzowska, choć myślę, że gdybym spotkała ją w rzeczywistości nie oszczędziłabym jej plaskacza w twarz za wszystko, przez co przez nią przeszłam.. tzn. przez co przeszła Fedra ;)

Marta | 2011-11-25
Na półkach: Przeczytane, 2011, Posiadam
Przeczytana: 25 listopada 2011

kolejny raz czytałam tę książkę. przygody fedry chłonęłam tak jakbym czytała o nich pierwszy raz. niesamowita historia opisana bardzo dobrym stylem i językiem. przede mną kolejna część :)

idrilka | 2013-05-16
Przeczytana: 16 maja 2013

Krótko: super, super książka :)
Lepsza od pierwszej części.

Do połowy wprawdzie dłużyła się, ale potem akcja nabrała tempa.
I choć należę do osób, które nie lubią ekranizacji przeczytanych książek, a wręcz ich unikają, w tym przypadku muszę wyrazić zdziwienie, dlaczego jeszcze nie powstała adaptacja tej trylogii? 8-)
Byłby to wspaniały film przygodowy!

Oczywiście są momenty denerwujące, ale w której książce ich nie ma? Może we "Władcy Pierścieni" :P
Zakończenie cudowne, po przeczytaniu tej części mój apetyt na trzecią wzrósł ogromnie :)

Ania | 2013-07-08
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: 10 lipca 2013

Naprawdę ciężko jest mi oceniać książki tej autorki. Z cała pewnością miło wspominać tę lekturę, jednak były momenty gdzie się nudziłam, za dużo przemyśleń Fedry o tych wszystkich spiskach. Jednak autorka ma naprawdę talent, co widać w sposób jaki opisuje ludzi i miejsca, no a poza tym podoba mi się wątek związku Fedry i Joscelina, taka tragiczna miłość, która łapie za serce :)
Polecam :)

Maruda007 | 2015-01-06
Przeczytana: 05 stycznia 2015

"Wybranka Kusziela" jest na prawdę dobrą kontynuacją, genialnej według mnie, "Strzały Kusziela". Bohaterowie, magiczny świat, płynny i wzorzysty styl, intryga i gry polityczne... nawet wątek miłosny, wszystko w tej książce było na swoim miejscu. Na prawdę trudno jest mi się do czegoś doczepić. Przez tę sześciuset stronicową książkę przebrnęłam szybciej, niż przez wiele innych, o połowę krótszych powieści. Czyta się na prawdę błyskawicznie. Jest to niewątpliwie jedna z tych lektur, które na długo pozostają w pamięci. Ta seria jest jak dla mnie dobrym rozpoczęciem przygody z fantastyką, jednak miłośnicy gatunku również nie będą rozczarowani. Nie nadaje się jedynie dla osób, które wolą mnie zobowiązujące lektury lub zwyczajnie nie przepadają za seriami. Reszcie zdecydowanie polecam!Jeśli jeszcze nie poznaliście Fedry, sięgnijcie po "Strzałę Kusziela" :)

Ola | 2012-08-18
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 18 sierpnia 2012

Fedrę poznałam na nowo.
Pierwszy tom kipiał seksem. Ciężko temu zaprzeczyć, ale i poznawaliśmy losy gł. bohaterki i jej przyjaciół. Ten jest pod tym względem ubogi. Ale wg. mnie niczym to nie urąga książce. Wprost przeciwnie, o ile pierwszy tom uznałam, za "dobry", o tyle, w tym się zakochałam, nie tylko w gł. bohaterce ale i w jej ukochanym. Kto z nas nie marzy o połówce, gotowej pójść w ogień, by nas ratować? Zaprzedać duszę diabłu, by tylko drugie żyło.
Miłość i świadomość bólu jaki sprawiamy ukochanej osobie ... i ten ból rozrywający gł. bohaterów świadomych tego co robią...
A w tle Melisanda, której ambicja sięga królestwa i intrygi, nowe krainy i przygody, które spotykają Fedrę.
PS. Za dużo napisałam o romantyzmie. Wynika to z faktu, że nie czytam stricte takiej literatury, ale ... no jak głupia siedziałam, do późna, aby przeczytać, ale zakończenie - było warte grzechu, oj było ;-).

Agene | 2013-08-17
Przeczytana: 30 czerwca 2013

Nie lubię "Wybranki" - ta książka mnie rani. Jest tylko odrobinę gorsza od poprzedniej części. Trochę za bardzo rozwleczono Serenissima, a trochę za bardzo po macoszemu potraktowano Iliria i Kriti - zasługiwały na więcej miejsca. "Strzała" była dość równomiernie napisana, tutaj ten balans jest mocno zachwiany. Więcej tu intryg (bo Serenissima), mniej akcji (bo reszta), Fedra też odrobinę zbyt często zmuszona jest do siedzenia na dupie i czekania. To ostatnie ze strony autorki jest bardzo dobrym zabiegiem, bo bohaterce, która napędziła potężną machinę wydarzeń w "Strzale" przydaje się lekcja bezsilności, a czytelnik ma okazję zobaczyć, że autorka myśli i nie próbuje wszystkiego zwalać na biedną Fedrę, bo to zdolna kobita, ale nie wszechmocna.

Całość tutaj: http://rupieciarnia.xaa.pl/viewtopic.php?p=8768#p8768

willa | 2015-12-29
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka

W Trylogii Kusziela zakochałam się po pierwszym tomie i nie zmieniłam tej decyzji po tym tomie. Nie mogłam wprost oderwać się od kart powieści. Troszkę więcej uwagi jest poświęcone związkowi Fedry i Joscelina i ich tragicznej miłości. Wybory kurtyzany nie rozumie jej ukochany, ale to nie przeszkadza mu pójść za nią w ogień gdy tylko znajdzie się ona w niebezpieczeństwie. Znowu Fedra zostaje oszukana przez Melisandę, której szczerze nienawidzę. Szybko przebrnęłam przez to grube tomisko i żałowałam, że skończyła się tak szybko, ale za to zakończenie miodzio.