7 (23 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny

Debiut Tuwima porównywano do debiutu Mickiewicza, a wiersze do malarstwa Cezanne'a. Kiedy picadorczycy ogłosili dyktaturę poetariatu, stanął na czele poetyckiej rewolucji. Napisał setki zachwycających do dziś wierszy i piosenek, a jego utwory dla dzieci wciąż nie mają sobie równych w polskiej literaturze dziecięcej. Przyjaciele i konkurenci nazywali go księciem poetów, wrogowie odpychali epitetem żyd, on sam polszczyznę nazwał swoją ojczyzną.

źródło opisu: Dolnośląskie, 2004

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Hubert | 2016-04-27
Na półkach: 2016, Przeczytane, [sp] Kindle
Przeczytana: 26 kwietnia 2016

Poezja i ja to dwa zupełnie różne światy. Tuwim kojarzył mi się dotychczas głównie z "Lokomotywą" (chociaż gdzieś tam w liceum chyba przewinęły się jeszcze "Kwiaty Polskie") i chyba niczym więcej. I w zasadzie nie sięgnąłbym po tę książkę nigdy w życiu gdyby nie fakt, że ledwie kilka dni wcześniej przeczytałem bardzo dobrą książkę o lwowskiej szkole matematyków tego samego autora, co skłoniło mnie do przeczytania czegoś jeszcze spod tego samego pióra.

I nie zaprzeczam, biografia ciekawa i szczegółowa, widać pasję autora i jego parcie na dotarcie do źródeł; moja wiedza zarówno o samymi Tuwimie, jak i jego twórczości wzrosła znacząco. Nawet nie wiedziałem jak wiele różnych znanych mi już dzieł i dziełek zostało stworzonych właśnie przez Tuwima!

Całkiem sporo niestety jest nawiązań do wierszy, o których przeciętny śmiertelnik nie ma pojęcia - a nie zawsze pojawiają się one w książce (a jeżeli już, to nigdy w całości), przez co można czuć się nieco zagubionym.

Na pewno ciekawa...

Któż nie zachwycał się Ptasim radiem, zwłaszcza tym w wykonaniu Ireny Kwiatkowskiej, lub Lokomotywą, albo Grzesiem kłamczuchem, lub z zapartym tchem nie słuchał rewelacyjnego wykonania Ewy Demarczyk Spotkamy się w Tomaszowie, by nie wspomnieć o Miłość ci wszystko wybaczy i Na pierwszy raz, w jedynym w swoim rodzaju gwiazdorskim występie Hanny Ordonówny. Jak dla mnie bomba, a kto nie słuchał ten trąba. Choć to na pewno jedno z najdelikatniejszych określeń w ustach Tuwima, który czego, jak czego, ale dosadnych, soczystych słów się nie bał i w niejednym utworze świadomie i celowo ich użył, by nadać mu w ten sposób szczególnej dynamiki i ostrości. Ale to nigdy nie było coś prymitywnego, to była prawdziwa ojczyzna polszczyzna, i to w najlepszym mistrzowskim wykonaniu. Ten kult słowa i tego bogactwa, które niesie ze sobą język polski, miał Tuwim w sobie od zawsze. I był wirtuozem, o to mieli do niego nieustannie pretensje różni mali i brzydcy, którzy po prostu zazdrościli mu tego...

Zuzanna | 2013-07-31
Przeczytana: 30 lipca 2013

Książka koszmarnie napisana i źle pomyślana - rozpraszające uwagę informacje i zdjęcia na marginesach przeszkadzają w lekturze, życiorys został potraktowany powierzchownie. Może to wymagania tej serii wydawniczej? Bardzo się rozczarowałam. Wydana później biografia Broniewskiego jest o wiele lepsza, więc wielki, wielki plus dla Urbanka za rozwój.

Sama postać Tuwima bardzo interesująca, ale do tego nie trzeba chyba nikogo przekonywać.

cynaderki | 2013-04-24

Bogato ilustrowane, swoiste kompendium wiedzy o poecie, a po części również samej epoce międzywojnia. Pozycja o tyle wartościowa, że na rynku brak wyczerpującej i pełnej biografii Tuwima. A to Polska właśnie...

Luellee | 2016-08-11
WojciechU | 2015-12-26