Rok myśliwego

Wydawnictwo: Znak
83-240-0032-1
ŁuP

"Rok myśliwego" to osobliwy diariusz jednego roku (od sierpnia 1987 do sierpnia 1988), który zawiera nie tylko sporządzane „na gorąco” refleksje i notatki o podróżach, spotkaniach, lekturach, pracach w ogrodzie i własnej twórczości, ale także wspomnienia (młodzieńcze Wilno, powstanie warszawskie, trudne lata paryskie), portrety przyjaciół i pisarzy, mini-eseje o sztuce, religii, polityce, historii najnowszej. Ta wielobarwna i wielowymiarowa mozaika składa się na wyjątkowy autoportret duchowy poety i człowieka.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2001.

źródło okładki: www.znak.com.pl

Czechożydek | 2017-06-13

Zaczęłam czytanie Miłosza dziwnie, bo od "Roku myśliwego" (nie liczę poezji czytanej w liceum pod przymusem, i tak nic z niej nie pamiętam), zamiast od "Doliny Issy" albo "Zniewolonego umysłu". Na wszystko przyjdzie pora.
"Rok myśliwego" to dziennik. Dziennik, a więc rzecz intymna, zapiski pisane na żywo, na gorąco, czasem nawet pod wpływem emocji. To ostatnie akurat u Miłosza ma miejsce rzadko; "Rok" to nie tylko zbiór przemyśleń, to także wspomnienia, sprawy bieżące w życiu poety, a przede wszystkim ludzie. Ludzie, ludzie, ludzie, krewni i znajomi Czesława Miłosza, często osoby, z którymi zetknął się przelotnie kilka razy, ale które przy tych zetknięciach wywarły na nim określone wrażenie i zostały w jego pamięci.
Mi jako osobie kompletnie nieznającej wcześniej życiorysu noblisty (pomijając Wilno i wiersz o płonącym getcie warszawskim) "Rok myśliwego" przybliżył i odbrązowił jednocześnie postać Miłosza. To znakomita odtrutka na wszelkie próby gloryfikowania poety i tego, co...

Adrian Tync | 2015-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2015

Wspomnienia Cz. Miłosza z kilkudziesięciu lat jego życia, spisywane na przełomie 1987 i 1988 ucieszą zwłaszcza fanów poety, jak i osoby zainteresowane życiem kulturalnym w Polsce międzywojennej, jak tych, których zajmują dzieje polskich emigrantów. Miłosz w ciągu jednego roku zdołał przypomnieć sobie wiele faktów i osób, które spotkał. "Rok myśliwego" można traktować właśnie jako próbę utrwalenia tego, co pozostało w pamięci.
Książka z pewnością warta lektury, choć ciężko tu mówić o dziele wybitnym - ot, zbiór tego i owego. Nie można tego traktować jako summy poglądów noblisty, czy też panoramy XX wieku. Nie jest nudno, ale nie jest też wyjątkowo frapująco. Miłosz chyba jednak bardziej przykuwa uwagę w swoich esejach, niż w luźnej formie pamiętnika.

Świetna zabawa, świetny język, świetni ludzie. Świetne bajanie starszego pana o tym i o tamtym; o niczym, ale i o tak wielu sprawach bardziej, niż się niektórym przez całe życie nie zdarzy.

asia | 2013-11-12
Na półkach: Przeczytane, Bookcrossing

Szczerze wyznaję: spodziewałam się ciekawej lektury, ale raczej niespecjalnieangażującej. A tu proszę: mnóstwo powiązań, punktów stycznych, podobnych poglądów na człowieka i Polskę...

Przypkowski | 2017-05-30
sowa | 2016-08-26
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 26 sierpnia 2016
Rękopisy i medal noblowski Miłosza w Bibliotece Narodowej

Bezcenny zbiór rękopisów, dokumentów, fotografii oraz ogromna biblioteka Noblisty przekazane zostały Bibliotece Narodowej na mocy umowy zakupu podpisanej przez dyrektora BN z synem Miłosza.