Powrót Ojca Chrzestnego

Tłumaczenie: Grzegorz Kołodziejczyk
Cykl: Ojciec Chrzestny (tom 3)
Wydawnictwo: Albatros
The Godfather Returns

Saga o mafijnej rodzinie Corleonów, której najważniejsze wątki rozgrywają się w latach 1955-1965. Kontynuacja „Ojca Chrzestnego”, jednej z najsłynniejszych powieści XX wieku, rozsławionej filmem Francisa Forda Coppali, napisana kilka lat po śmierci Maria Puzo przez cenionego amerykańskiego pisarza. Centralnymi postaciami książki są Michael Corleone, syn Vita Corleone, oraz jego główny...

Centralnymi postaciami książki są Michael Corleone, syn Vita Corleone, oraz jego główny przeciwnik, Nick Geraci, były bokser, uliczny gangster, później capo nowojorskiej mafii. Pojedynek między tymi postaciami stanowi główną oś fabuły. Nick jest początkowo wiernym współpracownikiem Michaela i organizuje dla niego handel narkotykami. Później, zdradzony, przygotowuje plan zemsty i staje się jego największym wrogiem. Po przejęciu władzy w rodzinie Michael próbuje zrealizować obietnicę złożoną ojcu i doprowadzić do legalizacji jej działalności. Udaje mu się doprowadzić do wyboru na najwyższe stanowiska w USA osób przychylnych mafii. Z czasem zyskuje osobliwą sławę i szacunek capo di tutti capi amerykańskiego podziemia.

źródło opisu: Albatros, 2005

źródło okładki: www.wydawnictwoalbatros.com

Shimik | 2014-12-02

To jest zdecydowanie najgorsza książka jaką zdarzyło mi się czytać. Męczyłem się z tą książką ponad trzy lata. Autor nieudolnie starał się napisać kontynuacje Ojca Chrzestnego, co zdecydowanie mu się nie udało. Zrobił z Michaela Corleone idiotę. Zdecydowanie odradzam lekturę tej książki.

Thadeus | 2018-07-09
Przeczytana: 26 czerwca 2018

Kontynuacja sagi Rodziny Corleone nie porywa. Wiadome jest, że została napisana po śmierci Maria Puzo, będąc wizją nowego Autora. Powieść pozbawiona jest przekazu moralnego, który obok fabuły stanowił główny trzon dla tytułowego "Ojca Chrzestnego" i był podstawą do przemyśleń po przeczytaniu owej lektury. Tutaj trafimy na brak drugiego dna, a także brak wartości jakie można wynieść po przeczytaniu. Niestety z całym szacunkiem nie polecam.

Ramzes1988 | 2018-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2018

Po przeczytaniu tej książki zacząłem się zastanawiać, czemu właściwie po nią sięgnąłem. Przypomniałem sobie, że prawdopodobnie powodem była bardzo wysoka średnia piątej części cyklu o ojcu chrzestnym. Uznałem, że zaryzykuję i przeczytam książkę ze średnią 5,9.
Akcja powieści toczy się między I i II, oraz II i III częścią filmowej trylogii.
Fabuła opowiada głównie o losach Michaela Corleone, oraz jego największego oponenta, czyli Nicka Geraci, dowiadujemy się między innymi, czemu panowie delikatnie mówiąc nie pałają do siebie sympatią.
Bardzo chciałem dać autorowi szansę, wierzyłem iż ta niska ocena jest przesadzona. Okazało się, że nie. Czyta się to fatalnie, historia długimi fragmentami jest nudna, postać Michaela jest spłycona jak się tylko da.
Męczyłem tę książkę po 30-40 stron, w sumie i tak jestem zaskoczony, że dobrnąłem do końca, bo chwile zwątpienia były.

Spiderdog86 | 2018-03-05
Przeczytana: 05 marca 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kurczę, niby styl pisarski Winegardnera mocno przypomina styl Puzo. Niby są te same postaci, niby jest jakaś intryga. Ale tak naprawdę...książka jest koszmarnie nudna!!! Więcej emocji zapewniła scena,w której Francesca rozjeżdża samochodem swojego niewiernego męża niż reszta fabuły,która wlecze się jak flaki z olejem. Mnóstwo dialogów, jakieś rozwodnione wątki poboczne. Brak tu wszystkiego,co stanowiło sól oryginalnego "Ojca Chrzestnego." Oczywiście przeczytam następną część,bo nie lubię zostawiać otwartych serii,ale podchodzę już bardziej sceptycznie do tematu.

Nerass | 2015-10-24
Przeczytana: 24 października 2015

Dziwi mnie tak duża liczba mało przychylnych opinii i niska ocena tej książki, więc swą recenzję zacząć muszę od stwierdzenia: "Nie ma dwóch takich samych autorów". Dlatego stanę niejako w obronie Marka Winegardnera. Bez wątpienia niezwykle ciężko było zastąpić Maria Puzo i napisać kontynuację jego najbardziej znanej powieśći. Od razu czytelnik zwróci zapewne uwagę na zupełnie inny styl pisania Winegardnera. Nie stara się on odtworzyć na siłę charakteru poprzednich części, a nadaje jej swój, zachowując przy tym charakterystyczny, ciężki, mafijny klimat serii. Mi jako fanowi "Ojca chrzestnego" tą kontynuację czytało się bardzo przyjemnie, więc jeżeli po przeczytaniu poprzednich części wciąż jest ci mało to warto sięgnąć po tą pozycję.

Pablos | 2014-09-28
Na półkach: Przeczytane, [2014]
Przeczytana: 26 września 2014

Jest taka powieść, której tytuł brzmi: "Dzień Szakala". Wiadomo, kto jest autorem. Powieść jest kompletna, temat praktycznie wyczerpuje, nikt zatem nie spodziewa się kontynuacji. A jednak - ciąg dalszy się nie dość, że ukazuje, to jeszcze jest zdatny do czytania. Dlaczego? Dlatego, że pisarz pragnący pociągnąć wątek zabójców na zlecenie ciąg dalszy stworzył zupełnie po swojemu, bez oglądania się na oryginał, któremu byłoby dorównać bardzo trudno. W ten sposób "Powrót Szakala" Jacka Oakleya na pewno nie sposób nazwać lekturą wspaniałą, ale zadanie swoje spełnia: dostarcza rozrywki na przyzwoitym poziomie.

Czyli zupełnie odwrotnie, niż "Powrót Ojca Chrzestnego" Marka Winegardnera. Ten pisarz wyraźnie miał inny plan, inną koncepcję na ciąg dalszy. Poszedł zupełnie inną drogą, niż Jack Oakley; zrobił coś ryzykownego: nie oparł się tylko na genialnym tle, jakie każdy czytelnik dostrzega po ukończeniu lektury "Ojca Chrzestnego". Niestety Mark Winegardner uznał, że ma na tyle talentu,...

Pablo | 2015-07-16

autor pisząc tą powieść chyba nie zdawał sobie sprawy na jak głębokie wody się wypuszcza..albo gorzej, wiedział i chciał w nich utonąć

Alexis | 2014-07-14

"Ojciec Chrzestny" wybitną książką jest i o tym wszyscy doskonale wiemy. Jej fenomen przyciąga wielu twórców literackich, którzy chcą zmierzyć się z jakże trudnym wyzwaniem rzuconym przez Mario Puzo i napisać coś własnego, co dotyczy rodziny Corleone. Większość z nich nigdy nie powinna tego robić. Mark Winegardner również.
W książce zauważalne są próby naśladowania stylu Puzo, jednak są one dość nieudolne, a dla tych, którzy dobrze znają twórczość autora "Ojca Chrzestnego" momentami wręcz żałosne. Bohaterów takich jak Michael Corleone czy Tom Hagen z pierwowzorem łączą tylko nazwiska, zostali oni zupełnie wyprani ze swoich charakterów, stali się wręcz płytcy, ich zachowania nie pokrywają się z cechami, które nadał im Puzo. Bohaterowie, którzy stanowili trzon powieści Puzo, w (nazywanej nieco na przerost) kontynuacji zostali niemal pominięci lub ich rola została umniejszona, Winegardner potraktował ich po macoszemu - mówię tutaj głównie o Clemenzie czy Julesie Segalu, jednak nie...

Meszuge | 2014-02-25
Przeczytana: 15 października 2010

Trudno byłoby te dwie książki traktować jako samodzielne historie, odrębne całości. Mimo krzyczących napisów reklamowych, nie są one kontynuacją powieści „Ojciec chrzestny”, ale raczej uzupełnieniem bestsellera Mario Puzo oraz trzech filmów o mafijnej rodzinie Corleone. Obie zawierają specjalne opisy (w jednej jest to chyba nawet przedstawione graficznie), dzięki którym można zorientować się, w jakich latach dzieję się akcja i jak się to ma do książki Puzo, czy któregoś z filmów Francisa Forda Coppoli.

Czy jest sens czytać je bez znajomości filmów i oryginalnej opowieści Puzo? Moim zdaniem – nie. Albo, to co napisał Winegardner, będzie zupełnie niezrozumiałe, albo, w lepszym przypadku, jego dwie powieści zostaną odebrane jako dość kiepskie kryminały.

Czy miłośnicy opowieści Mario Puzo muszą książki Winegardnera poznać? Moim zdaniem – nie. Tak dalece odbiegają one poziomem od oryginału, że jedyne, co czytelnik-miłośnik może osiągnąć – poza wydatkiem – to rozczarowanie.
Ale...

Ania | 2014-12-05
Na półkach: Przeczytane, E booki
Przeczytana: 05 grudnia 2014

To nie Mario Puzo i chyba dlatego podeszłam sceptycznie do tej książki.Na początku czytania zagubiłam się w wielu wątkach ale na szczęście szybko wróciłam na właściwe tory.Jeśli ktoś liczy ,że książka ta zawiera wątek filmowy to się rozczaruję .Dla mnie jednak to ,że książka zawiera dużo nowych wątków niż w filmie okazało się strzałem w dziesiątkę.Bardzo wciągnęła mnie historia Franczeski jednej z córek bliźniaczek Sonego.
Ogólnie kiedy wyzbędziemy się uprzedzeń że to nie Mario Puzo i nie historia kropka w kropkę z filmu książka może się podobać.
Mi nawet bardzo się podobała :)