Spór o wojnę

Seria: Spectrum
Wydawnictwo: Muza
9788373197213

Spór o wojnę to zbiór z prostotą i precyzją napisanych esejów, w których autor na nowo podejmuje temat wojny. O jakiej wojnie można powiedzieć, że jest moralnie słuszna i sprawiedliwa? Które z wojen prowadzonych w ostatnich dekadach można za takie uznać? Michael Walzer, amerykański myśliciel, autor m.in. O tolerancji , Just and Unjust Wars . W swoich tekstach rozważa zagadnienia wojny. Jego argumentację cechuje porządek i moralna jasność. Książka składa się z trzech części: w pierwszej autor próbuje określić ogólne zasady usprawiedliwiające interwencję zbrojną, a także, jakie postępowanie stanowi pogwałcenie tych norm.. W drugiej części zebrane zostały teksty w bezpośredni sposób odnoszące się do konfliktów z ostatnich lat i zajmujące jasne miejsce w sporach o Zatokę Perską, Kosowo, Bliski Wschód, Afganistan i Irak. W zakończeniu Walzer próbuje naszkicować problemy ładu międzynarodowego, jakie staną przed nami w najbliższej przyszłości. Książka Walzera to zaproszenie do klarownej, uporządkowanej i konkretnej dyskusji nad wojną.

Mateusz | 2018-02-17
Przeczytana: 15 grudnia 2017