Starcy z Brighton

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Pięcioletni syn francuskiego dyplomaty zostaje umieszczony w pensjonacie dla starców w angielskim Brighton. W opowieściach pensjonariuszy-niedocenionego pisarza Dużego Willa, wyniosłej arystokratki Lady Beckford, Generała, byłego szpiega służb specjalnych, kurtyzany o gołębim sercu Fajansowej Fridy

violabu Toczytam | 2013-01-15
Przeczytana: 01 stycznia 2005

Biorąc do ręki ksiażkę pt. "Starcy z Brighton" spodziewałam się dramatu małego dziecka. Bo czymże dla niego może być umieszczenie w domu starców przez rodziców, którzy nie mieli lepszego pomysłu na utemperowanie wybuchowego pięciolatka? Czytałam książkę, gdy mój synek był w podobnym wieku. Nie znalazłam jednak w niej dogłębnego studium psychiki dziecka, na co bardzo liczyłam. Chłopiec znalazł się w strasznym momencie swego życia, który trudno mu było zrozumieć. Musiał dorosnąć i spoważnieć szybciej niż jego rówieśnicy. Możemy się jedynie domyślać, co odrzucone dziecko musiało czuć, nie wiedząc na jak długo rodzice je oddalili od siebie. Uważam, że w książce zbyt dużo miejsca poświęcono opowieściom o pensjonariuszach niż głównemu bohaterowi.

gorzka | 2010-06-27
Przeczytana: 2007 rok

Fabuła książki wzbudza surrealistyczne odczucia. Mamy młodego bohatera, który wrzucony w środowisko starców sam staje się nim zamiast przeżywać dzieciństwo. Współczułam chłopcu, zwłaszcza, że spotkał go los, który niejednemu dojrzałemu człowiekowi by doskwierał. Bohater zupełnie osamotniony - jego rodzice prawie nie pojawiają się, nie wie, czy i kiedy zostanie zabrany z ośrodka dla ludzi starych. Czytamy zatem o psychologicznym dramacie małego dziecka, którego najważniejsze podstawowe potrzeby są zaspokojone, ale jego psychika przeżywa piekło.

Anka | 2014-01-15
Przeczytana: 21 sierpnia 2013

poruszająca i tragiczna jednocześnie. polecam!

Agnieszka | 2016-02-14
Hossula | 2016-01-26