Milczenie

Okładka książki Milczenie
Shūsaku Endō Wydawnictwo: Znak Ekranizacje: Milczenie (2017) powieść historyczna
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Tytuł oryginału:
沈黙 (Chinmoku)
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2017-01-23
Data 1. wyd. pol.:
1971-01-01
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324043330
Tłumacz:
Barbara Słomka, Izabela Denysenko
Ekranizacje:
Milczenie (2017)
Tagi:
Izabela Denysenko Japonia chrześcijaństwo zderzenie kultur literatura japońska

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
892 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
410
10

Na półkach:

O istnieniu tej książki dowiedziałem się przeglądając filmowe plany Martina Scorsese na najbliższe lata. Obok filmu o Sinatrze, jeden z najlepszych amerykańskich reżyserów, szykuje się do ekranizacji książki Shusaku Endo. Jest to autor ciekawy już samej z racji swojego wyznania.
Otóż ten japoński pisarz był katolikiem, co w kraju, gdzie chrześcijan jest zaledwie 1% wzbudza pewne zainteresowanie. Stąd nie dziwne jest to, że tematy, które porusza krążą wokół chrześcijaństwa.

Akcja książki rozgrywa się w XVII wieku. Na wieść o coraz silniejszych prześladowaniach katolików, wyrusza do Japonii trzech zakonników. Mają szerzyć ewangelie oraz co najważniejsze zapewnić tamtejszej mniejszości katolickiej możliwość korzystania z sakramentów. Prywatnie każdy z nich liczy też, że uda im się odnaleźć ich mentora, który zaginął podczas swojej misji. Mają nadzieję, że władzy nie udało się go złamać i nie odstąpił od swojej wiary i misji.

Jest to bardzo ponura i gęsta od cierpienia książka. Shusaku Endo bardzo klarownie przekazuje w niej na czym polega misja i do czego powinien być przygotowany katolik. Nie jest to powieść nacechowana optymizmem, z dość dużą szczerością Endo nakreśla na czym polega chrześcijaństwo i bezkompromisowo określa jego cele. „Milczenie”, chociaż sam jestem ateistą, uświadomiło mi do jakich wielkich wyrzeczeń może zostać wystawiony chrześcijanin. I nie chodzi tutaj tylko o kapłanów, pisarz bardzo skrupulatnie opisuje niebezpieczeństwo w jakim mogą się znaleźć wyznawcy, kiedy władza uzna, że religia, którą wyznają zagraża integralności kraju. Bardzo ciekawym zabiegiem jest też konfrontacja Perreiry z surową przyrodą japońską, jest to dodatkowy element, który pcha go w stronę rozpaczy.

„Milczenie” nie jest porywająca książka. Początkowe rozdziały to listy głównego bohatera, księdza Perreiry, do swoich przełożonych w Portugalii, dopiero później narracja przechodzi w trzecią osobą i wtedy powieść traci trochę na wartości. Endo nie operuje wartko akcją, rozwija się ona w powolnym tempie, większy nacisk kładzie na wewnętrzne rozterki bohatera. Ci, którzy szukają w książkach przede wszystkim rozrywki, będą mogli czuć się zawiedzeni.

Pomimo tych wad „Milczenie” jest książką, która warto przeczytać. Należy ją traktować bardziej w kategorii moralitetu, oczywiście pisanego przez współczesnego pisarza czyli odbiegającego od definicyjnego rozumienia tego słowa. Endo, pisząc swoją powieść, chciał wywołać u czytelnika przede wszystkim uznanie dla postaw swoich bohaterów, ale także zadać podstawowe pytanie o istotę wiary. To mu się udało.

O istnieniu tej książki dowiedziałem się przeglądając filmowe plany Martina Scorsese na najbliższe lata. Obok filmu o Sinatrze, jeden z najlepszych amerykańskich reżyserów, szykuje się do ekranizacji książki Shusaku Endo. Jest to autor ciekawy już samej z racji swojego wyznania.
Otóż ten japoński pisarz był katolikiem, co w kraju, gdzie chrześcijan jest zaledwie 1% wzbudza...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 430
  • Przeczytane
    1 066
  • Posiadam
    223
  • Ulubione
    42
  • 2018
    23
  • Teraz czytam
    22
  • Chcę w prezencie
    18
  • Japonia
    18
  • Literatura japońska
    17
  • 2017
    15

Cytaty

Więcej
Shūsaku Endō Milczenie Zobacz więcej
Shūsaku Endō Milczenie Zobacz więcej
Shūsaku Endō Milczenie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także