Nieznana powieść Shūsaku Endō odnaleziona wśród zbiorów muzeum w Japonii

LubimyCzytać
30.06.2020

Dobra informacja dla fanów literatury japońskiej. Wśród materiałów zdeponowanych w Muzeum Literatury Shūsaku Endō w Nagasaki znalazł się rękopis 104-stronicowej powieści noszącej tytuł „W cień”. To pierwsze takie odkrycie po śmierci japońskiego pisarza w 1996 roku. 

Nieznana powieść Shūsaku Endō odnaleziona wśród zbiorów muzeum w Japonii

To już kolejny raz, gdy okazuje się, że archiwum pisarskie kryje dużo więcej niż tylko korespondencję, zapisane notesy i brudnopisy. Tym razem szczęście uśmiechnęło się do pracowników znajdującego się w Nagasaki Muzeum Literatury Shūsaku Endō.

Literackie odkrycie w muzeum

To właśnie tej placówce rodzina zmarłego w 1996 roku japońskiego pisarza powierzyła pieczę nad jego spuściznę literacką. Wśród przeszło 31 tys. stron zdeponowanych materiałów badaczom udało się odnaleźć nieopublikowaną wcześniej powieść, a wraz z nią dwustronicowy szkic, napisany przez Shūsaku Endō. Muzealnicy podejrzewają, że posiadająca sto cztery strony książka powstała już po ukończeniu najsłynniejszego dzieła Endō, „Milczenia”. Badaczką, która dokonała odkrycia, jest Yuriko Kawasaki. Zwraca ona uwagę na brak pieczęci wydawcy na manuskrypcie, co miałoby świadczyć o tym, że odnaleziona przez nią powieść do żadnego z nich nie trafiła.

„W cień” (japoński tytuł to „Kage ni Taishite”) opowiada historię niespełnionego pisarza, zajmującego się tłumaczeniem na język japoński zagranicznych kryminałów. Pewnego dnia mężczyzna wyrusza w podróż, by odwiedzić swoją matkę, od której był oddzielony w czasach młodości. Tekst całej powieści zostanie opublikowany 10 lipca.

Shūsaku Endō – katolik w Japonii

Urodzony w Tokio Shūsaku Endō był katolikiem. Większość jego dzieł próbuje przedstawić duchowe rozterki chrześcijanina w shintoistyczno-buddyjskim społeczeństwie Japonii. Jego najważniejsza powieść, „Milczenie”, opowiada historię siedemnastowiecznego misjonarza z zakonu jezuitów wysłanego do Japonii.

„Spośród ludzkich twarzy najwięcej dostojeństwa ma ta, która znosi upokorzenia i zniewagi” - cytat z książki „Milczenie”

Oparta na prawdziwych wydarzeniach książka to opowieść o Bogu patrzącym w milczeniu na ludzkie cierpienie i ludziach próbujących to milczenie zrozumieć.

Napisanie książki budzącej tyle skrajnych emocji to prawdziwe mistrzostwo. Z jednej strony mamy chrześcijańskich nauczycieli krzewiących wiarę w Japonii. Z drugiej autochtonów broniących swoich tradycji. Jedni i drudzy są przekonani co do swojej wiary. (...) Czytelnik śledząc losy grupy mnichów sam musi podjąć decyzję, po której ze stron się opowiada - pisze o książce użytkownik Zbigniew Żelaskowski.

Na jej podstawie najsłynniejszej powieści Shūsaku Endō Martin Scorsese nakręcił nominowany do Oscara film „Milczenie” z Andrew Garfieldem i Adamem Driverem w rolach głównych.

Fotografia otwierająca: Muzeum Literatury Shūsaku Endō

[aj]

Reklama

komentarze [1]

Sortuj:
2651
4
30.06.2020 13:01

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd