Korund i salamandra

Tłumaczenie: Witold Jabłoński
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Корона
978-83-7574-017-2
Korund, fantastyka, fabryka słów

Wojna ludzko-krasnoludzka, magia intrygi, honorowych bohaterów czar. Tak źle, i tak niedobrze. Przepowiedziano: po ślubie Małgorzaty, ukochanej córki Henryka Okrutnego, królestwo Targali czekają wieeelkie nieszczęścia. Jednak ślubu uniknąć nie sposób – to cena za pokój z silniejszym sąsiadem. Ale czy na pewno chodzi o księżniczkę? Z szalonym charakterem władcy o wrogów nie trudno. Obrażając...

Wojna ludzko-krasnoludzka, magia intrygi, honorowych bohaterów czar.

Ale czy na pewno chodzi o księżniczkę? Z szalonym charakterem władcy o wrogów nie trudno. Obrażając posłańców Podziemia i naruszając starożytną umowę, rozpętuje wojnę między ludźmi a krasnoludami.
W Targali nastają mroczne czasy, które opiewane będą w najstraszliwszych legendach. Czasy, których prawdę poznać powinien Błażej, skromny nowicjusz obdarzony darem widzenia… przeszłości.

Cross | 2013-09-07
Przeczytana: 18 lipca 2013

Książkę kupiłem jako prezent urodzinowy dla znajomego. Opis z tyłu okładki wydawał mi się interesujący, jednak jak się okazało, z zawartością miał niewiele wspólnego.

Już na wstępie warto zaznaczyć, że "Korund i Salamandra" to jedynie pierwszy tom z całego cyklu książek rosyjskiej autorki. Tytuł oryginalny tego cyklu to "Kорона" (Korona), o czym czytelnik nie znajdzie wyraźnej informacji na okładce. Zabieg ten wynikał głównie z faktu, iż polskie wydawnictwo nie zamierzało wydawać kolejnych części i postanowiło sprzedać tytuł jako samodzielną książkę.
Moim zdaniem zdecydowanie obniżyło to jej wartość i z tego co wiem, wielu czytelników nie znających powyższej informacji było całkowicie zaskoczonych nagłym "urwaniem się akcji". A szkoda.

Powieść pisana jest stylem kronikarskim. Główny bohater, młody zakonnik Błażej posiada niesamowitą umiejętność zaglądania w przeszłość, dotykając świętych relikwii, bądź przedmiotów z odległych czasów. Cała historia opiera się na odkrywaniu przez...

KotWBookach | 2013-07-16
Robert | 2011-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2011

Istna książka - zagadka. Tytuł lekko enigmatyczny. Informacji dłuższej niż nota wydawcy (w dodatku z błędami i taka nijaka) nie użyczysz. Materiałów promocyjnych czy kampanii reklamowej, również. O samej autorce też ciężko znaleźć jakiekolwiek informacje. Książka przemknęła przez rynek cichcem, kompletnie bez echa. Tylko dlaczego? Czym sobie na to zasłużyła?
Akcja powieści pani Gorelikowej toczy się w realiach całkowicie wyimaginowanych. Całkowicie odmienna geografia, do tego gnomy i dużo magii. Mimo takiego oderwania zauważalne są silne naleciałości z terenów Rusi, gdzieś w okolicach średniowiecza, szczególnie w przypadku imion postaci i nazw miejsc. Całość można spokojnie zaszufladkować jako lekkie fantasy. Głównym bohaterem jest klasztorny nowicjusz Błażej - młody, ale już doświadczony przez życie człowiek obdarzony darem retrognicji. Poprzez fizyczny kontakt z przedmiotem może poznać jego przeszłość, ludzi i wydarzenia, które miały miejsce w jego pobliżu. Od zwierzchnika...

Die_Toten_Maus | 2015-09-17
Przeczytana: 16 września 2015

To nie fair, że nie ma co się spodziewać kolejnych części tej książki! Bardzo długo nie mogłam się do niej zabrać, a tak mnie wciągnęła! Wspaniały styl, ciekawa historia. Jestem tak ciekawa jak zakończy się historia Walerka i Siwego. Ich przyjaźń jest niezwykła. Mam nadzieje, że to się nie zmieni gdy Walerek zostanie już królem. ciekawi mnie historia wojny z Podziemnymi dalsze losy Błażeja. Fajny pomysł z tym, że widzi przeszłość po tym jak weźmie do dłoni jakiś przedmiot.
Pełna przygód książka. Dobry wstęp do trylogii, czy ile tam ma być części. Liczę, że może kiedyś ktoś się ocknie i przetłumaczy i wyda resztę książek z tej serii. Tak mało punktów tylko dlatego, że nie ma kolejnych części. Tak byłoby 7/8 gwiazdek
Mogę tylko polecić.

Marlenka | 2012-06-23

Książkę kupiłam na jakiejś wyprzedaży i sporo czasu minęło zanim się za nią zabrałam. Poczatkowo wkcja toczy się wręcz leniwie, jakby stała w miejscu. Zresztą do końca nie rozpędza sie do zawrotnej prędkości. Jest za to swietna narracja, ciekawe rozwiazania, tajemnice, niedopowiedzenie. Historia wciąga i cieżko się od niej oderwać. Ogólnie jestem bardzo zadowolona z zakupu. Napewno jeszcze do niej wrócę i mam nadzieję, że przeczytam coś jeszcze tej autorki.

weyra | 2013-06-25
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 25 czerwca 2013

Dobra ale zdecydowanie konieczny ciag dalszy. Bardzo wciągająca, duzo barwnych postaci wiele wątków - chciałabym przeczytac dalsze ich losy. Tylko czy autorka długo każe nam czekac na dalsze ich losy?

| 2013-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2013

Naprawdę starałem się dać wciągnąć... bezskutecznie.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo podoba mi się pomysł z odkrywaniem przeszłości. Motyw z powolnym dochodzeniem do prawdy na podstawie małych tylko strzępów. Niestety w powieści tej zabrakło mi, jakby to określić... wizji całości. Zabrakło mi czegoś co by tę książkę zakończyło. Jeśli w planach jest tom kolejny, to byłoby to zupełnie zrozumiałe, gdyż prowadzone przez wszystkie strony dochodzenie, tak na dobrą sprawę nie kończy się. Nie odkryto nic wielkiego, co by zburzyło podwaliny tamtejszego świata. Można za takie odkrycie uznać, to czego Błażej dowiedział się o udziale kościoła w początkach Trudnych Czasów, ale odkrycie to nastąpiło już w połowie książki i wątek nie został dalej rozwinięty.
Niemniej jednak książka wciąga i czyta się przyjemnie. Z pewnością ma duży potencjał, jako początek czegoś większego. Z chęcią poznałabym szczegółową historię Błażeja, Sergiusza oraz postaci z odgrzebywanej po fragmentach przeszłości.

Mirka | 2012-03-09
Przeczytana: 08 marca 2012

Generalnie pomysł na historię fajny, ale wciągnęłam się w czytanie gdzieś po połowie książki. Tylko kończy się nijak, bo większość zaczętych wątków nie zostaje wcale wyjaśniona - wygląda to tak, jakby to była pierwsza część z kilku.

Sanshi | 2015-08-31
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Uważam ją za jedną z lepszych pozycji w mojej biblioteczce :)