Lepiej byś tam umarł

Wydawnictwo: W.A.B.
literatura faktu
Krzysiek

Mamed Khalidov – wojownik, muzułmanin, imigrant, dumny mężczyzna, wrażliwy mąż i ojciec. Oto fascynujący portret jednego z najbardziej znanych zawodników mieszanych sztuk walki (MMA). Ze sławnym polskim sportowcem pochodzenia czeczeńskiego rozmawia Szczepan Twardoch. Mamed Khalidov trenował sztuki walki już we wczesnej młodości. Wrodzony talent sprawił, że szybko zaczął odnosić sukcesy....

Mamed Khalidov trenował sztuki walki już we wczesnej młodości. Wrodzony talent sprawił, że szybko zaczął odnosić sukcesy. Dotychczas Mamed Khalidov zdobył w MMA tytuły Międzynarodowego Mistrza Polski w kategoriach do 85 i 90 kg. Jest najlepszy. Z rozmów z pisarzem Szczepanem Twardochem, zafascynowanym światem sportów męskich, wyłania się człowiek o niesamowitej biografii i charakterze: czeczeński wojownik świadomy swojej historii i dziedzictwa, pobożny muzułmanin, który wierzy, że islam jest jego życiową drogą oraz Polak z wyboru, który pokochał całym sercem swoją nową ojczyznę, lecz czuje się przez nią zdradzony.

"Lepiej, byś tam umarł" to opowieść o poczuciu tożsamości i walce o lepszą przyszłość, która toczy się nie tylko w błysku fleszy, ale i w codziennym życiu.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Marzena | 2017-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2017

Wywiad rzeka Szczepana Twardocha z Mamedem Khalidovem i sobą samym...

Są dwie rzeczy, które rzucają się w oczy od początku: piewsza to jak ogromnie religijnym człowiekiem jest Mamed Khalidov. Ta książka w 90 procentach opowiada o wierze którą wyznaje i o jej wpływie na jego życie. Ubolewam nad tym jak mało w porównaniu z tematem wiary poświęcono tutaj historii rodziny zawodnika, jego rodzinnego kraju, temu czym dla niego jest bycie Czeczenem, mężczyzną, synem i ojcem - bo właśnie te fragmenty są największymi zaletami tej książki, a jest ich niestety bardzo mało. Uwierzcie, że gdyby nie fotografie umieszczone wewnątrz, nie ma na temat Mameda Khalidova jako zawodnika MMA zbyt wiele w tym wywiadzie.
Drugą kwestią jest, jak wiele miejsca -moim zdaniem całkiem niepotrzebnie - zajmuje podkreślanie tego jak wiele łączy obu panów, oraz opowiadanie Twardocha o sobie samym. Rozumiem, że mógł chcieć w ten sposób dać do zrozumienia swojemu rozmówcy, że wie o czym ten mówi, bo może sobie to...

Ciacho | 2017-04-12
Na półkach: E-book
Przeczytana: 11 kwietnia 2017

"Wyznania bogobojnego wojownika"

Mamed Khalidov - muzułmanin, Czeczen, Polak, oddany, troskliwy i wrażliwy ojciec i mąż, lokalny olsztyński patriota, wielki i dumny wojownik, biznesmen, w życiu prywatnym i zawodowym zawsze człowiek skromny, logicznie myślący i serdeczny, i jeden z najpopularniejszych polskich sportowców ostatnich lat, który zdobył sobie serca wielu wiernych kibiców, występując na arenie walk KSW, gdzie systematycznie, a przede wszystkim efektownie i efektywnie zwyciężał, zdobywając tytuły Międzynarodowego Miszta Polski w MMA, w kategoriach do 85 i 90 kg.

"Lepiej byś tam umarł" to autobiograficzna książka o życiu prywatnym i zawodowym czeczeńskiego wojownik z polskim rodowodem, który spotkał się z powieściopisarzem z Górnego Śląska, aby trochę porozmawiać i dać się lepiej poznać. Książka niewielkich rozmiarów, w której Szczepan Twardoch, bo to on jest prowadzącym tej pozycji, zadaje dużo pytań bardziej i mniej osobistych na temat sportu, biznesu, rodziny, religii,...

Krystian P | 2017-03-18

To najlepszy zawodnik mma jakiego znam. Jednak czytałem koran, więc widzę ogrom niespójności w tej kwestii. Reszta książki niestety nic ciekawego nie odkrywa np. "Nigdy nie gaśnie nadzieja" czy inne książki biograficzne-wywiady są o kilka klas lepsze.

Łukasz | 2017-03-13
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 13 marca 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Portret jednego z najbardziej rozpoznawalnych bądź co bądź polskich sportowców otsatnich lat przedstawiony przez jednego z najzdolniejszych pisarzy młodego pokolenia w Polsce. Khalidov w szczerym wywiadzie rzece opowiada o dzieciństwie na Kaukazie, honorze, które w życiu każdego kaukazczyka ma ogromne znaczenie, Polsce i Polakach, rodzinie i ogólnie życiu, które jak mogłoby się wydawać wcale nie jest uslane różami. Ważnym punktem książki jest religia, która dla Mameda stanowi życiowy drogowskaz i ma dla niego kolosalne znaczenie. Warto po tą książkę sięgnąć ponieważ dostrzegamy w sportowych często tylko powierzchowność, a ta pozycja daje nam coś więcej. Spotkanie ze zwykłym chłopakiem z Kaukazu, uchodzca z Olsztyna, przykladnym muzulmaninem, mistrzem KSW... wielkim sportowcem i w mojej ocenie jeszcze większym człowiekiem. Minus za tytuł książki. Tracą retoryka stosowana przez niektóre lewicowo -liberalne media i nie trudno ma pierwszy rzut oka pomyśleć, ze mogłyby to być słowa...

Adam | 2017-03-16
Przeczytana: 16 marca 2017

Bardzo ciekawy wywiad. Można lepiej poznać Khalidova, życie pobożnego muzułmanina w Polsce, realia MMA i jego spojrzenie na rzeczywistość i współczesne problemy, związanie nie tylko z Islamem, ale też z siecią. Mamed to osoba ciekawa - człowiek inteligentny, szczery, serdeczny, pełen empatii. Bardzo go polubiłem, chociaż nigdy się jego osobą nie interesowałem nim i MMA. Książkę przeczytałem ze względu na Twardocha i jego ostatnią powieść.
Polecam.

Owca | 2017-03-17
Przeczytana: 17 marca 2017

Na fali "Króla". Po historii o Jakubie Szapiro Twardoch zrobił się nagle specjalistą od zaadaptowanych w Polce bokserów. Następny wywiad proponuję zrobić Twardochowi z Twardochem (też bokserem). Będzie hit!

Efunia | 2017-04-12
Na półkach: Posiadam

Oczekiwania były wielkie. Znakomity pisarz i intrygujący bohater. Wyszedł przeciętny, słabiutki wywiad. Przeciętny dziennikarz poprowadziłby go lepiej. Kilkakrotnie powtarzają się te same wątki. Uniżona postawa Twardocha, jakby bał się urazić Khalidova jakimś pytaniem (w sumie nie ma się co dziwić ;)). Nuuuda....

Ghostwriter | 2017-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2017

Oczekiwania miałem zdecydowanie większe. W końcu wywiad przeprowadzał Twardoch. Za mało rozmowy na temat MMA, za dużo o islamie. Pierwszy lepszy (w miarę ogarnięty) fan MMA poprowadziłby lepiej tą rozmowę. Twardoch MMA kuma na poziomie januszowym. Najlepsze jest to, że pisarzowi wywiad z Mamedem nie wyszedł, ale zarobi na tej książce więcej niż na wszystkich innych, udanych pozycjach. Marketingowo był to doskonały ruch.

Gabriela | 2017-04-28
Na półkach: 2017
Przeczytana: 28 kwietnia 2017

Jeden z bardzo niewielu razy, kiedy tak strasznie żałuję, że książka się skończyła.
Bardzo lubię Mameda Kalidowa. Oglądam jego walki, czytam wywiady. Uważam, że jest mądrym i nietuzinkowym człowiekiem.
Książkę czytało mi się cudownie. Mogłabym jeszcze takie trzy.
Lubię czytać wywiady rzeki z ludźmi, którzy mnie interesują. A akurat Mamed mnie interesował bardzo.

iwt27 | 2017-03-17
Przeczytana: 2017 rok

Po książkę sięgnęłam wyłącznie dlatego, że współautorem jest Szczepan Twardoch. Nie zainteresowała mnie opowieść o życiu Mameda Khalidova. Taki wywiad rzeka w roli głównej wojownik, bogobojny zawodnik MMA. Słabe.
Czekam na kolejną powieść Szczepana Twardocha.