Tomek Bagiński - twórca Katedry, filmu nominowanego do Oskara i Jacek Dukaj - autor prozy, na której motywach powstał film, wznoszą Katedrę wspólnie. Jej architektura to wartka akcja, tajemnicza historia oraz porywające wyobraźnię, najbardziej efektowne kadry filmu.

VenusInFur | 2014-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2014

"Science fiction i literatura"

Mam problem. Właśnie skończyła czytać "Katedrę" i jakoś nie mogę się teraz ogarnąć. To mój pierwszy raz z Dukajem i jestem kompletnie zbita z tropu. Bez dwóch zdań "Katedra" jest arcydziełem, to nie ulega wątpliwości – wizjonerstwo autora jest niewyobrażalne, synteza nauk z pogranicza nanotechnologii i astrofizyki z mistyką i szeroko pojętą duchowością "przeraża" nowatorstwem. Sam obraz Katedry, wyrosłej na planetoidzie z bliżej nieokreślonego, na wpółżywego tworu, która więzi w swoich czeluściach ducha i materię to majstersztyk, rzecz tak niesłychanie miażdżąca wyobraźnię, że nie sposób przestać o niej myśleć. Jeśli chodzi o samą historię – śmierć Izmira, cudowne, kosmiczne ozdrowienia, podróż księdza na planetoidę i jego „śmierć” – pewne założenia Dukaja związane z oddziaływaniem budowli na umysły ludzkie przypominają mi te, wykorzystane przez Lema w „Solaris”. Fantazyjny rozmach, zamknięty w mikroskopijnej fabule świadczy o niezwykłym talencie...

Kris | 2019-04-16
Przeczytana: 05 lutego 2012

Niezwykła synteza nauki i mistyki. Z całą pewnością niejednoznaczna, ale to przecież cały urok opowiadań Jacka Dukaja. Nie brakuje intrygujących wizji, tajemnic, technologicznego czaru. "Katedra" nie jest utworem lekkim i łatwym, trzeba do niej wracać i wracać. Spore wyzwanie - naukowe? teologiczne? - rzucone czytelnikowi. W moim odczuciu arcydzieło. Warto przeczytać. Polecam

Agata76 | 2018-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2018

Nie daje gwiazdek i nie oceniam. Po prostu nie rozumie języka,którym ta książka jest napisana a nie chcę być nie w porządku z oceną w stosunku do tych, którzy ten język rozumieją jak i do samego autora bo wartości książce odmówić nie można. Między wierszami pojawiają się pewne prawdy życiowe i dylematy i za to cieszę się, że te książkę przeczytałam.

The_5nake | 2018-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2018

Kilka, a może to już kilkanaście lat temu zobaczyłem w kinie krótkometrażową animacja, która wywarła na mnie niesamowite wrażenie. Ale wiadomo, czas mija, popkultura produkuje taśmowo produkty nieco mniej lub nieco bardziej udane, a to co było gdzieś tam umyka. Podobnie było z 'Katedrą'. Nie miałem dotąd żadnej styczności z twórczością Jacka Dukaja, chociaż od dłuższego czasu przygotowywałem się do takowej lektury niczym student do egzaminu. Nie zdało się to na wiele, gdyż ściana z jaką się zderzyłem zaskoczyła mnie.

'Katedra' opowiada historię planetoidy, na której wyrosła tytułowa budowla, a wszystko za sprawą zmarłego Izmira. Po plotkach jakoby katedra czyniła cuda, uzdrawiała i wpływała na ludzkie umysły na planetoidę zostaje wysłany ksiądz, który ma poczynić badania i przygotowań dla kurii raport. Katedra powoli wciąga go w swoje sidła, uzależnia go od siebie co skutkuje jego całkowita symbioza z budowlą.

Nie historia jest tutaj jednak najważniejsza, bo powiela pewne dobrze...

tivrusky | 2019-02-05
Na półkach: 2019, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 11 stycznia 2019

Dukaj to jest mistrz. Katedrę czytałem po raz wtóry - przy pierwszym podejściu, ukrytej między innymi opowiadaniami, w pełni nie doceniłem, teraz nadrabiam błędy. Drugie spotkanie z Katedrą było piorunujące. Gorąco zachęcam, by przed lekturą zapoznać się, choćby pobieżnie, z życiem Antonio Gaudiego.
______________________
facebook.com/statekglupcow/

Emma | 2014-05-08

Nie radzę poznawania Dukaja zaczynać od Katedry, bo można nabawić się traumy na lata :>
Pisarzem jest rewelacyjnym, ale trzeba przesiąknąć jego językiem by zacząć go doceniać.

KenGoKang | 2018-06-27
Na półkach: Legimi, Przeczytane
Przeczytana: czerwiec 2018

Z całą pewnością nie będę pierwszą osobą, która spisuje wrażenia po przeczytaniu "Katedry", powracając jednocześnie do krótkometrażowej animacji Bagińskiego. Nie jest to zestawienie oryginalne, jednak dla mnie jako czytelnika ciekawym odkryciem okazał się fakt, że akcja filmu dzieje się gdzieś na marginesie opowiadania, jest to w zasadzie bardzo luźna interpretacja historii napisanej przez Dukaja.

Autor "Katedry" buduje światy tajemnicze, w których łatwo się zagubić. Tak było i tym razem, aczkolwiek napotkałam o wiele mniej trudności w odnalezieniu się w uniwersum Dukaja niż w przypadku "Perfekcyjnej niedoskonałości". Niestety pociągnęło to za sobą (o dziwo!) sporo mniejsze emocje.

Doceniam kunszt pisarza, jednak spodziewałam się czegoś mocniejszego, z wyraźniejszym zakończeniem. Możliwe, że to wspomniana krótkometrażówka Bagińskiego zasiała we mnie owe oczekiwania i odrobinę się zawiodłam. "Katedra" Dukaja jest dziełem ciekawym, stawiającym czytelnika w obliczu pytań bez...

anghell | 2018-12-20

Nie wiem, co tu napisać. Książkę (chociaż właściwie nowelę, nieważne) odłożyłem przed chwilą na półkę i mam totalny mętlik w głowie. W tle gra mi Gojira, a ja próbuję sformułować myśli.
Dawno temu, pacholęciem jeszcze będąc, oglądałem Katedrę Bagińskiego. Był na nią szał, więc i ja byłem ciekaw, co to jest za animacja. Wiele lat później natknąłem się na pozycję Dukaja, na bazie której powstał oglądany za dzieciaka film.
I byłem ostrzegany, że Dukaj taki trudny, że zrozumienie go graniczy momentami z cudem. Cóż, nie wiem, czy to kwestia wiedzy, czy po prostu faktu, że tak naprawdę bardzo sprytnie tworzy, rzucając pojęciami i wyjaśniając je gdzieś w kontekście.
Przeczytałem całość w praktycznie jednym posiedzeniu (nie licząc kąpieli i papieroska) nie mogąc się oderwać. Chłonąłem każde słowo, każdy opis, całość sytuacji, by w rozwiązaniu moja wyobraźnia odpłynęła. Przemęczenie organizmu jakiego ostatnio doświadczam w związku z ciężkim okresem w pracy, odeszło w niepamięć, gdy...

bellson | 2015-03-13
Przeczytana: 13 marca 2015

Pierwsza moja stycznośc z Dukajem, do którego literatury zabieram się dość ostrożnie. Oczywiste, a zarazem niedopowiedziane historie, dużo czytania między wierszami i - w moim przynajmniej przypadku - przekładania sobie każdego elementu opowiadania na wizualną wersję, którą kojarzy się z bardzo poetyckiego materiału Bagińskiego. Tego "spokoju" i poukładania zabrakło nieco w opowiadaniu.

Marcin | 2015-08-08
Przeczytana: lipiec 2015

Na wstępie zaznaczam że zaniżam ocenę ze względu na jej formę i sposób wydania. Dziwny, nieporęczny, podłużny i prostokątny format bardzo utrudniał czytanie. Do tego 3/4 tej książki to ilustracje, kadry z animacji Bagińskiego. Tylko po co mi to? Na co? Będę chciał to sobie po raz kolejny w każdej chwili obejrzę tą krótkometrażówkę. Samo opowiadanie zmieściłoby się na normalnych trzydziestu paru stronach, ale książka ma ich sto dwadzieścia. Pewnie celowo "nabito" ilość stron tymi kadrami by można było ten tekst samodzielnie wydać. To już wolałbym przeczytać to opowiadanie w jakimś zbiorze, antologii, niż się tu szarpać z tym niewygodnym formatem, który nawet do ręki nie bardzo się mieści.

Ale dam już spokój formie i przejdę do treści. Opowiadanie dobre, ale pozostawiło po sobie uczucie niedosytu. Myślę że potencjał był na coś większego (może na powieść?). A Bagiński nie zaadaptował tego tekstu, raczej się nim inspirował, stworzył coś w rodzaju rozwinięcia, impresji na temat...