Much Ado About Nothing
8372202451

Pięć aktów opowiada losy dwójki kochanków i mimo że jest to główny temat utworu, to śledzimy także losy Benedicka i Beatrice, których niecodzienne stosunki mają duży wpływ na całość przedstawienia. Niczym marcowe koty zakochani ludzie, zwlaszcza zakochani pierwszy raz, czynia niezwykle duzo halasu – krzycza, jecza, placza i smieja sie na zmiane. Dla patrzacego z boku znawce ludzkiej duszy,...

Niczym marcowe koty zakochani ludzie, zwlaszcza zakochani pierwszy raz, czynia niezwykle duzo halasu – krzycza, jecza, placza i smieja sie na zmiane. Dla patrzacego z boku znawce ludzkiej duszy, liczacego okolo 35 lat Williama Szekspira, takie zachowanie moglo byc jedynie okazja do usmiechu i pretekstem do napisania kolejnej komedii, komedii romantycznej.

Więcej o: Wiele hałasu o nic

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

czytający | 2019-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2019

Wesoła to była wojna a walka na dowcipy sprawiła, że z chęcią wyszedłem na spotkanie kłopotów szekspirowskich bohaterów. Bo te problemy nie oznaczały niczyjej śmierci, nie wywołały łez a jedynie łagodny uśmiech na mojej twarzy. Pośród żartobliwej galopady czułem się dobrze. Tam, gdzie ludzie zamiast błotem obrzucali się frywolnymi śmiesznostkami, zobaczyłem jak szlachetna może być komedia. Jak zwykle w tego rodzaju dziełach Williama Szekspira, jeńców się nie bierze. Tutaj miłość jest bezlitosna i nawet w parze z drwiną potrafi honorowo walczyć a swoich zakładników obsypuje na koniec samym szczęściem. Wtedy mięknie moje czasem twarde serce i mam wrażenie, że świat nie jest jeszcze tak całkiem pozbawiony uroku.

Miłość w natarciu. To zastępczy tytuł, którym bym opatrzył to wspaniałe dzieło angielskiego dramaturga. Wszystko wskazuje na to, że "Wiele hałasu o nic" wykazuje cechy utworu, w którym słowa dialogów bardziej przypominają sztylety, niż delikatne muśnięcia pisarskim piórem....

Kinga | 2018-12-16
Przeczytana: 20 października 2018

Jak ja się uśmiałam podczas lektury tej książki! Polecam każdemu, kto ma akurat gorszy dzień.

Poza tym ta historia to samo życie. Pełne niedopowiedzeń, zbiegów okoliczności i dziwnych zachowań ludzkich.

W postaci Beatrice odkryłam cząstkę siebie. Może dlatego aż tak bardzo ją polubiłam? Kiedy dłużej o niej myślę, wydaje mi się, że zostanie ona jedną z moich ulubionych książkowych bohaterek. Złośliwa i zabawna zarazem. Spostrzegawcza, pyskata i ma tak cięty język, że nie potrafi się w niego czasem ugryźć. Niby modli się o męża, ale jednocześnie... no właśnie. Też troszkę tak mam!

Duet Beatrice - Benedick to już w ogóle odlot totalny. Ich dialogi są niesamowite. Figle-migle z domieszką namiętności? Słowne sprzeczki? Wszystko to znajdziecie w "Wiele hałasu o nic".

Na uwagę zasługują też Hero i Claudio, których wątek jest dość dramatyczny, ale niezwykle interesujący.

Muszę przyznać, że spodziewałam się zakończenia, które wgniotłoby mnie w fotel, ale niestety nie do końca tak...

Aleksandra | 2018-03-29
Na półkach: Przeczytane, 2018

Choć "Wiele hałasu o nic" nie należy do moich ulubionych komedii Szekspira (jak dotąd żadna inna sztuka nie pobiła "Poskromienia złośnicy") to jest to sztuka bardzo dobra (jak zresztą każda Szekspira).

Mamy tu do czynienia z miłością, intrygą, pomówieniem, wybaczeniem, żalem i zmową. Jak już zauważyli wcześniejsi czytelnicy jest to taka słodko-gorzka sztuka z wieloma elementami komedii, lecz także z elementami tragicznymi (choć zakończenie można uznać za w miarę szczęśliwe). Mi również najbardziej do gustu przypadła para Beatrycze - Benedyk z ich słownymi przepychankami. Całość zawiera morał, a tematy poruszane przez autora (mimo wielu wieków różnicy) są nadal aktualne.

Polecam - szczególnie miłośnikom sztuk Szekspira.

MollyArrow | 2018-03-13

Wiem, że już wcześniej pisałam o sztuce "Sen nocy letniej", że to moja ulubiona komedia, muszę jednak tę kwestię sprostować. Niezaprzeczalnym zwycięzcą w tej kwestii jest jednak "Wiele hałasu o nic". Właśnie skończyłam czytać ten dramat i nie mogę pozbyć się przeczucia, że każde dzieło Szekspira, które biorę do ręki okazuje się lepsze od poprzedniego.
Genialnie zakrojona intryga. Postaci, których nie da się nie lubić oraz sam tekst dzieła świadczą o jego niesamowitej ponadczasowości i kunszcie autora.
Jeżeli nie znacie tego dzieła wielkiego dramaturga to polecam gorąco. Dodatkowo jeżeli kogoś nuży czytanie dramatów polecam adaptację, a jakżeby inaczej Kennetha Branagh. Kilka scen zostało w filmie pominiętych, ale sam seans cieszy niezmiernie.

Hyperyon | 2018-03-07

Benedick i Beatrice oraz strażnicy Derenia i Kwasa ratują tę sztukę ;) Reszta, a szczególnie Claudio... no cóż... Szczególnie Claudia aż się chce od serca wybatożyć i trochę żal, że jednak nikt go nie wyzwał skutecznie. Może by się trochę moresu nauczył.

Spiderdog86 | 2017-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2017

Zauważyłem,że Shakespeare bardzo lubi wykorzystywać motyw bratu knującemu przeciwko bratu. Tak jest również i w tym przypadku. Niewiele ta komedia różni się od innych utworów Shakespeara, zarówno jeśli chodzi o styl i język. A to oznacza wysoki poziom :)

K8W | 2017-06-16
Przeczytana: 12 czerwca 2017

Świetna komedia z fantastycznymi tekstami, oryginalnymi (nadal!) pomysłami na fabułę, z porcją hiperboli, ironii i wyśmiewania hipokryzji.

Moja ulubiona komedia Szekspira :-)
Akcja rozgrywa się w Mesynie. Mamy 3 wątki:

1. Hero i Claudio
Choć "Wiele hałasu o nic" to komedia, ten wątek jest pesymistyczny.
Dotyczy miłości wystawionej na próbę poprzez intrygę Don Johna i jego zauszników.

2. Beatrycze i Benedick
"Kto się czubi, ten się lubi" - te słowa najlepiej oddają charakter relacji pomiędzy bohaterami. Między tym dwojgiem aż iskrzy. Oboje mają cięty język - to sprawia, że ich rozmowy rozbawią każdego.
To zdecydowanie moja ulubiona Szekspirowska para.

3. Morwa i Kwasik
Ci dwoje mają to do siebie, że mylą utarte zwroty i używają nieadekwatnych do sytuacji słów (np. despekt zamiast respektu czy też taki "szlagier": "towarzystwo wzajemnej odoryzacji" - w tłum. Barańczaka). Są niezwykle zabawni i sympatyczni.

Dlaczego warto przeczytać ten utwór? M.in. ze względu na ciekawą, wielowątkową fabułę, brak "cukierkowości" (zaprawiony goryczą wątek Hero i Claudia), wyrazistych bohaterów (nawet Don Johna, typowego czarnego...

Paulina1995 | 2017-03-23
Przeczytana: 19 marca 2017

Świetna komedia, a spektakl jeszcze lepszy !

Jacek | 2017-03-16
Na półkach: Przeczytane, Mam, Klasyka
Przeczytana: 16 marca 2017

Podobno to komedia. Jeśli tak, to gorzka. Chociaż bowiem zawiera sporo sytuacji, scen i postaci komicznych, chociaż wszystko kończy się optymistycznie, zbyt wiele w tym dziele złych intencji, zazdrości, złości, kłamstwa. Za dużo pochopnych decyzji, które mogły skończyć się źle, za często za słowa wypowiedziane brakowało odpowiedzialności.
Pozornie intryga jest prosta. Nastał czas pokoju i młodzi oficerowie mogą się zabawić. Klaudia do sięga jednak strzała Amora i zakochuje się z wzajemnością. Wraz ze swym zwierzchnikiem, Don Pedro, knuje intrygę, by także przyjaciel, Benedyk, został mężem. I już w I akcie mamy pozornie ustalony ciąg dalszy. Na szczęście nie. Szekspir funduje odbiorcy sztuki nieco niespodzianek. A to Benedyk nadspodziewanie szybko zmienia swoje stanowisko w sprawie małżeństwa - i też z wzajemnością, za to ślub Klaudia staje pod znakiem zapytania wobec intryg złośliwego, zazdrosnego, zwyczajnie wrednego Don Juana.
Co było dalej - przeczytaj, Czytelniku. A dlaczego...