837389506X
komedia, farsa

Prosta fabuła, w której tytułowy Geldhab, nowobogacki parweniusz, skąpy i przebiegły, stara się wydać córkę Florę za zbankrutowanego księcia Rodosława, chcąc w ten sposób zyskać zięcia z tytułem i awansować do elit społecznych, służy ukazaniu typowego w owych czasach zjawiska. Niemal wszystkie postacie utworu związane są z pieniądzem i ulegają jego sile, z nią też zderzają się romantyczne marzenia o prawdziwej miłości, prowadząc do niezbyt typowego dla komedii zakończenia...

Aga | 2015-09-25
Przeczytana: 2013 rok

Przezabawna komedia Aleksandra Fredry. Tylko niestety, jak zauważył mój przedmówca, chyba zapomniana i niedoceniana.

jeux | 2011-09-04
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione

Moja ulubiona komedia od pana Fredry. Szkoda, że tak rzadko zauważana. Sam pewnie nie wiedziałbym o jej istnieniu, gdybym x lat temu nie trafił na nią w starym zbiorze utworów tegoż autora.

Bukowina | 2016-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2016

Czytając to w gimnazjum trochę się znudziłam, dopiero sięgnąwszy po tą książkę przed studiami polonistycznymi zaczęłam śmiać się z postaci i poczułam klimat całej komedii.

Joanna | 2011-07-26

Świetna intryga.