Wyzwanie czytelnicze LC

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Jacek | 2017-03-16
Na półkach: Przeczytane, Mam, Klasyka
Przeczytana: 16 marca 2017

Podobno to komedia. Jeśli tak, to gorzka. Chociaż bowiem zawiera sporo sytuacji, scen i postaci komicznych, chociaż wszystko kończy się optymistycznie, zbyt wiele w tym dziele złych intencji, zazdrości, złości, kłamstwa. Za dużo pochopnych decyzji, które mogły skończyć się źle, za często za słowa wypowiedziane brakowało odpowiedzialności.
Pozornie intryga jest prosta. Nastał czas pokoju i młodzi oficerowie mogą się zabawić. Klaudia do sięga jednak strzała Amora i zakochuje się z wzajemnością. Wraz ze swym zwierzchnikiem, Don Pedro, knuje intrygę, by także przyjaciel, Benedyk, został mężem. I już w I akcie mamy pozornie ustalony ciąg dalszy. Na szczęście nie. Szekspir funduje odbiorcy sztuki nieco niespodzianek. A to Benedyk nadspodziewanie szybko zmienia swoje stanowisko w sprawie małżeństwa - i też z wzajemnością, za to ślub Klaudia staje pod znakiem zapytania wobec intryg złośliwego, zazdrosnego, zwyczajnie wrednego Don Juana.
Co było dalej - przeczytaj, Czytelniku. A dlaczego...

...”Człowiek, co się da lada konceptowi powodować, nigdy do niczego uczciwego nie dojdzie.”

W dramacie „Wiele hałasu o nic” - nie tylko bohaterowie ukrywają prawdziwe oblicze, ale sam tytuł jest przewrotny:). Bo nie jest tak, że fabuła dotyczy wydarzenia błahego, o którym nie warto mówić, czy nad którym nie warto się zastanowić. Przeciwnie - intryga tej komedii, tak podstępna, złośliwa i w gruncie rzeczy skuteczna, nie miała w sobie nic komediowego. I tak jak zawsze w życiu – dopiero w sytuacji prawdziwego zagrożenia, w sytuacji konieczności zajęcia stanowiska, tu podjęcia obrony niewinnej, spotwarzonej kobiety, ukazują się wszystkie cechy charakterów ludzkich.

Uwielbiam w dramacie Benedyka i Beatrycze. To moi ukochani bohaterowie Szekspira – bardziej nawet niż Katarzyna i Petruchio. W ich przypadku nie mam żadnej wątpliwości, że w ciężkiej chwili, w chwili wyboru – Benedyk zawsze stanie po stronie Beatrycze, a Beatrycze zawsze będzie mogła polegać na Benedyku. A przecież na...

Aleksandra | 2018-03-29
Na półkach: 2018, Przeczytane

Choć "Wiele hałasu o nic" nie należy do moich ulubionych komedii Szekspira (jak dotąd żadna inna sztuka nie pobiła "Poskromienia złośnicy") to jest to sztuka bardzo dobra (jak zresztą każda Szekspira).

Mamy tu do czynienia z miłością, intrygą, pomówieniem, wybaczeniem, żalem i zmową. Jak już zauważyli wcześniejsi czytelnicy jest to taka słodko-gorzka sztuka z wieloma elementami komedii, lecz także z elementami tragicznymi (choć zakończenie można uznać za w miarę szczęśliwe). Mi również najbardziej do gustu przypadła para Beatrycze - Benedyk z ich słownymi przepychankami. Całość zawiera morał, a tematy poruszane przez autora (mimo wielu wieków różnicy) są nadal aktualne.

Polecam - szczególnie miłośnikom sztuk Szekspira.

Mikael95 | 2012-06-29
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: czerwiec 2012

Kolejna niesamowita komedia W. Szekspira, bohaterowie ciekawi (zwłaszcza para Beatrice - Benedict). Książka warta przeczytania, niekoniecznie tylko dla miłośników pióra Szekspira.

czytający | 2019-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2019

Wesoła to była wojna a walka na dowcipy sprawiła, że z chęcią wyszedłem na spotkanie kłopotów szekspirowskich bohaterów. Bo problemy te nie oznaczały niczyjej śmierci, nie wywołały łez a jedynie łagodny uśmiech na mojej twarzy. Pośród żartobliwej galopady czułem się dobrze. Tam, gdzie ludzie zamiast błotem obrzucali się frywolnymi śmiesznostkami, zobaczyłem jak szlachetna może być komedia. Jak zwykle w tego rodzaju dziełach Williama Szekspira, jeńców się nie bierze. Tutaj miłość jest bezlitosna i nawet w parze z drwiną potrafi honorowo walczyć a swoich zakładników obsypuje na koniec samym szczęściem. Wtedy mięknie moje czasem twarde serce i mam wrażenie, że świat nie jest jeszcze tak całkiem pozbawiony uroku.

Miłość w natarciu. To zastępczy tytuł, którym bym opatrzył to wspaniałe dzieło angielskiego dramaturga. Wszystko wskazuje na to, że "Wiele hałasu o nic" wykazuje cechy utworu, w którym słowa dialogów bardziej przypominają sztylety, niż delikatne muśnięcia pisarskim piórem....

Edyta Zawiła | 2016-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2016

400 - lecie urodzin Szekspira zobowiązuje...

"...Czas wlecze się o kulach, póki miłość nie spełni wszystkich swych obrzędów..." i znów Pan Szekspir śmieje się, że ludzkiej natury nic nie zmieniło od 400 lat.

Smutna sztuka o najszczęśliwszym zakończeniu odkrywa przed nami miłosna sferę, którą jedni czczą i bóstwem czynią, a inni rękami i nogami bronią się przez skrzydlatym bożkiem, który mógłby ich strzałą ugodzić....
Tym razem pan Szekspir zakochanych Hero i Claudio sprawiła posłańcami intrygi miłosnej skierowanej ku upartym, wolnym i niezależnym, hołdującym stanowi wolnemu - kawalerstwa i panieństwa - Beatrice i Benedict.
Sztab innych postać, które dodadzą kilka działań od siebie,
pozytywnych , negatywnych, ale to uczyni całe to widowisko słodko - kwaśnym delektem:)
W scenerii pięknego ogrodu, soczystych barw, zapachów afrodyzjaków, muzycznymi taktami wplata się w knowania, konszachty, intryżki i gierki. Kto się czubi, ten się lubi i tak oto będzie Beatrice i Benedict nas...

Roman Dłużniewski | 2016-12-22

Kocham Szekspira tak jak Elżbietę Cherezińską czy Dostojewskiego. Ta komedia jest trochę w cieniu Hamleta czy Romea i Julii, ale nie znaczy to, że jest gorsza. Cudowna para - Benedict i Beatrice. Czytajcie Szekspira!!!

Heathcliff1984 | 2014-08-06

Genialna komedia. Genialana!!!!!
Prosta intryga a jakże skuteczna, potwierdza po raz kolejny, że proste rozwiązania są najlepsze.
Świetnie rozpracowana mentalność ludzka, opisana mistrzowskim piórem Shakespeara..
Boki zrywać.

Artopolosis | 2015-09-17
Przeczytana: 16 września 2015

Dwie intrygi - jedna dobra druga zła, jedna stworzona by znaleźć miłość, druga by ją zgubić. Kim są ich sprawcy i jakie są ich przesłanki? Tego dowiadujemy się z książki.

Mniej znana aczkolwiek, warta przeczytania szekspirowska komedia, w której czytelnik nie zazna nudy.

TheLostSymbol | 2014-06-25
Przeczytana: 23 czerwca 2014

To bardzo dobra komedia. Wyjątkowo podobał mi się wątek miłości Beatrycze i Benedickta, który był ilustracją powiedzenia „Kto się czubi, ten się lubi”. Jedyne co mnie irytowało to opieszałość i głupota Morwy i Kwasika, ale to szczegół, który nie zepsuł mi radości z czytania. I muszę przyznać, że ich niektóre potknięcia językowe i przejęzyczenia były zabawne.