zbiór wierszy, da Vinci
poezja

Bajki, zebrane w tym tomie, ukazują Leonarda da Vinci wybitnego malarza, rzeźbiarza, architekta, badacza, myśliciela w zupełnie nieoczekiwanej roli. Ten tytaniczny twórca epoki renesansu jawi nam się jako wytworny liryk, wrażliwy obserwator z dystansem patrzący na przemijanie, wady i ścierające się emocje naszego świata.

Mani | 2011-01-29
Przeczytana: 2011 rok

Leonardo da Vinci jest nam znany przede wszystkim jako artysta malarz. Okazuje się, że prócz takich dzieł jak Mona Liza, Leonardo zajmował się również obserwacją przyrody i jej zjawisk. Tak powstały „Bajki”, które zebrał i przełożył Leopold Staff.
Widząc tytuł, przygotowałam się na opowieści z morałem, osnute nutką tajemnicy, może grozy lub z magicznymi postaciami. Przyznam szczerze, że właśnie na coś takiego miałam ochotę. Gdy książka do mnie dotarła, okazało się, że nic bardziej mylnego nie mogłam sobie wyobrazić. Okazało się, że są to króciutkie, czasem 2-wersowe wierszyki. Owszem, morał jest i nawet element nadprzyrodzony by się znalazł, ale to na tyle.
Za książkę zabrałam się bardzo ochoczo, bo muszę przyznać, że szczerze mnie zaintrygowała. Poszło mi bardzo szybko, dwie godziny i byłam po lekturze, która liczy sobie ok. 65 stron, więc warto zmarnować na nią swój czas. Z przyjemnością stwierdzam, że się nie zawiodłam, choć nie na to liczyłam i do „Bajek” jeszcze pewnie kiedyś...

Alicja | 2011-05-17
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 2011 rok

Książka zdecydowanie nie na jeden wieczór, do przemyślenia i wyciśnięcia jak najwięcej wniosków. Piękna wewnętrznie jak i zewnętrznie. A jeśli lubicie otaczać się pięknem, to jest to książka dla Was!

Michał_K-ski | 2015-03-12

Świetny, archaizujący przekład Leopolda Staffa.

Rafał | 2016-03-19
Maja | 2015-10-13