Lalka Kafki

Kafkas Puppe
978-83-10-11620-8
Kafka, listy, wyobraźnia
Paya

W październiku 1923 roku, podczas spaceru, Franz Kafka spotkał w steglitzkim parku dziewczynkę, która straciła lalkę. By pocieszyć dziecko, ponoć pisał dla niego listy w imieniu zguby. Korespondencja się nie zachowała, ale dla Gerda Schneidera ten mało znany epizod z biografii praskiego twórcy stał się punktem wyjścia do stworzenia niezwykłej opowieści, gdzie fakty przeplatają się z literacką fikcją.

Pisarz i jego dzieło, niezwykła przyjaźń i lalka podniesiona do rangi pełnoprawnego bohatera – Gerd Schneider zabiera czytelników w wyjątkową, erudycyjną podróż z pogranicza snu i jawy, tak bliską atmosferze tajemnicy i nieokreślenia, obecnej w twórczości Kafki.

Ewa K | 2012-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2012

Czy widziałeś kiedyś płaczące dziecko? Czy pamiętasz, jakie uczucia wzbudzał w Tobie ten widok? Jeśli wydawało Ci się, że zrobiłbyś wszystko, byle tylko maleństwo przestało płakać, to wiedz, że nie jesteś w swoich przekonaniach odosobniony. We wstępie tym, celowo zwracam się do mężczyzn, gdyż to oni na co dzień wolą ukrywać uczucia niż być posądzani o tkliwość, która kojarzy im się ze słabością. W książce, którą przedstawię bohaterem jest mężczyzna, który nie boi się okazywać swoich uczuć i robi wszystko, by nie pozwolić małej dziewczynce na łzy.

Książka Gerda Schneidera pt.: „Lalka Kafki” przedstawia nam dość nieznany epizod z życia jednego z najbardziej znanych pisarzy na świecie. Bo cóż my, czytelnicy wiemy o Franzu Kafce? Tyle, ile przekazał nam na kartach swych dzieł, które wbrew jego prośbom o unicestwienie, zachował dla potomnych jego bliski przyjaciel Max Brod. Któż z nas nie potrafi wymienić kilku tytułów sztandarowych dzieł Franza K., jak choćby „Proces”, „Kolonia...

BIETKA | 2010-11-23
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2009 rok

Po książkę sięgnęłam dla Kafki, bo dotąd niewiele wiedziałam o tym czeskim pisarzu, a utwory jego były dla mnie niezrozumiałe. Ta książka dobrze spełniła swoją funkcję,gdyż przybliżyła mi tę osobowość w sposób ciepły, bardzo ludzki:) Fikcja splata się tutaj z prawdą, wzrusza i budzi refleksje! Doznałam ulgi dowiadując się ze stron tej niewielkiej powieści, że Kafka, taki delikatny w uczuciach, odgradzający się od przemocy, na szczęście uniknął obozu koncentracyjnego...

Muminka | 2013-09-24
Przeczytana: 23 września 2013

Ciekawa historia opowiedziana w niezwykły sposób. Z pojedynczego incydentu, poznania przez Kafkę w Berlinie małej dziewczynki Leny i jej rozpaczy za zaginioną lalką Gerd Schneider tworzy zapis niezwykłej przyjaźni. Kafka ma prawie czterdzieści lat, w celach leczniczych zmienił duszny klimat Pragi i osiadł w Berlinie z polską uciekinierką, zakochaną w nim Dorą. Franz, ujęty urokiem dziewczynki, rozpoczyna mistyfikację- jako zaginiona lalka kieruje do niej listy. Lena to sierota, czeka na jakąś rodzinę by ją adoptowała, ma tylko jedna bliską przyjaciółkę, Kristinę, której zwierza się ze swojego sekretu. Te fikcyjne listy wzbogacone są o pewne elementy z prawdziwej korespondencji, z urywków twórczości Kafki, oddają niepokojący oniryczny charakter jego dzieł. Na początku lalka ucieka przed psem, wpada w łapy jakiegoś kota, zły człowiek chcę ja uwięzić w swoim lalczynym teatrzyku, a potem pisarz wzoruje jej przygody na znanych sobie bajkach i opowieściach. Szukając wieży ciśnień, lalka...

jusola | 2010-08-12
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 12 sierpnia 2010

Właściwie nie wiem, dlaczego ją przeczytałam. A, znalazłam w taniej księgarni i jakoś tak poszło. Pewnie nazwisko Kafki w tytule mnie przyciągnęło - dla niego książkę przeczytałam.
Schneider rozpisuje epizod z biografii Kafki - spotkanie w berlińskim parku dziewczynki, której zginęła lalka - na opowieść o kondycji umierającego pisarza oraz o losie Żydów w okresie przed II wojną światową (Kafka zmarł w 1924r.) i w czasie jej trwania (losy sióstr Kafki). Historia z zamierzenia ma być ułamkowa i surowa, jak losy postaci, ale jednak choć ujmująca i pewnie z dużą dozą prawdopodobieństwa - jakoś mnie nie przekonała, jakoś wypadła blado.
Autor wykorzystał fragmenty utworów Kafki albo motywy z jego opowiadań w konstruowaniu swojej historii, można więc wejść później w tą mniej znaną część twórczość Kafki, a to już na pewno warto.

kinga | 2012-06-23
Przeczytana: 21 czerwca 2012

Berlin 1923r. Franz Kafka mieszka ze swoją Dorą w ciasnym pokoju, choroba się rozwija, zbliża się zima, która może przynieść tragiczne skutki, gdyż brak środków materialnych uniemożliwi zakup odpowiedniej ilości opału. Kafka być może przeczuwa, że ta zima będzie jego ostatnią, gdyż coraz częściej stawia sobie pytania o sens i cel swojego pisarstwa, pragnie spotkania ze swoją siostrą i wspomina dotychczasowe życie, przede wszystkim swoje dzieciństwo i toksyczne relacje z ojcem.

To, ile w tej powieści jest prawdy, a ile zmyślenia wydaje się nie być tu takie istotne. Jest to bowiem opowieść o człowieku, artyście u schyłku życia, który być może zdawał sobie sprawę, że nie zostało mu wiele czasu. Spotykał się z małą dziewczynką, Leną (mieszkanką domu dziecka), by czytać jej (pisane przez siebie) listy od jej zaginionej lalki. Właśnie to tak wielkie zaangażowanie (chodził do parku mimo choroby, mimo deszczowej pogody, która mogła być zagrożeniem w jego stanie) Kafki w relacje z...

Kamil Czepiel | 2012-01-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 10 stycznia 2012

"lalka Kafki", ot, wydawałoby się, opowieść jakich wiele. Trochę emocji ulatniających się spomiędzy kremowych stronic,jakaś lalka, nazwisko coś tam nam mówi, pewnie jakaś lekka bajeczka... nic bardziej mylnego! Choć tekst może sprawiać wrażenia lekkiego, przynajmniej na początku.

Ale po kolei. Wstępne słowa w istocie nie ciążą zbyt mocno, mamy tu do czynienia z historyjką o małej dziewczynce opłakującej w parku zaginięcie swej ukochanej lalki (a może Lalki, bo jak mówi dziewczynka: "Ona nie ma imienia! Nazywa się po prostu lalka"). Los chce, że owo dziecko napotyka na swej drodze spacerujący, śmiertelnie chory już wówczas Franz Kafka. Nie pozostaje on obojętny na żal dziewczynki i delikatnie wypytuje ją o powód jej smutku. Niemal od razu postanawia pocieszyć małą Lenę i zaczyna ją przekonywać, że widział jej lalkę. Już następnego dnia, w tym samym miejscu, mężczyzna dostarcza dziewczynce list od jej lalki i w tym momencie rozpoczyna się bajkowa opowieść wypełniona elementami...

| 2013-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2013

Książka może nieco ckliwa, ale ma w sobie pewien urok, który sprawił, że przeczytałam ją praktycznie jednym tchem. Bardzo ciekawą rolę odgrywa w niej Franz Kafka. Okazał się bowiem, człowiekiem niezwykle wrażliwym. Nie może spełnić swoiego marzenia, ale za to pomaga pewnej dziewczynce spotkanej przypadkowo w parku. Dzięki pozornie niewielkim gestom, dziewczynka dostrzega, że świat cały czas stoi otworem i nic tak naprwadę nie jest niemożliwe.

Vesna-Parun | 2014-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2014

Niestety, nieco ckliwa historia ukryta za fasadą nieznanego epizodu z życia Kafki. Podobało mi sie zakończenie - złamało dosyć nudną i przewidywalną fabułę. Książka "na jeden wieczór".

tanya | 2012-05-14
Przeczytana: 14 maja 2012

Właściwie to ckliwa opowiastka. A może to ja nie przepadam za opowiastkami o uszczęśliwianiu dzieci? Jednocześnie jest w niej magia Berlina z początków ubiegłego stulecia, magia Kafki - człowieka, którego nie da się nie lubić. Teraz spojrzę na niego inaczej i choćby dlatego warto uznać tę książkę za bardzo dobrą.

Audrey | 2012-05-13
Przeczytana: 13 maja 2012

Znalazłam tą książkę przez przypadek, przyciągnęło mnie nazwisko "Kafka",kupiłam ją, bo była tania i okazała się rewelacyjna! Oddziałuje na wyobraźnię. Bardzo. Polecam. (Nawet jak nie lubisz Kafki!)