Bajki

2004-01-01
Leopold Staff
zbiór wierszy da Vinci

więcej Więcej

Wierszowane opowiastki o roślinach i zwierzętach, zawierające morał tkwiący w samych historiach lub w ich zakończeniach, czasem też wyłożony wprost w podsumowaniu utworu. Jest też kilka myśli jednozdaniowych. Wybór w doskonałym, choć momentami składniowo trudnym, przekładzie Leopolda Staffa. Do książeczki wypada wracać po wiele razy, traktując ją jako zbiór mądrości...

1981

Świetny, archaizujący przekład Leopolda Staffa.

Książka zdecydowanie nie na jeden wieczór, do przemyślenia i wyciśnięcia jak najwięcej wniosków. Piękna wewnętrznie jak i zewnętrznie. A jeśli lubicie otaczać się pięknem, to jest to książka dla Was!

Leonardo da Vinci jest nam znany przede wszystkim jako artysta malarz. Okazuje się, że prócz takich dzieł jak Mona Liza, Leonardo zajmował się również obserwacją przyrody i jej zjawisk. Tak powstały „Bajki”, które zebrał i przełożył Leopold Staff.
Widząc tytuł, przygotowałam się na opowieści z morałem, osnute nutką tajemnicy, może grozy lub z magicznymi postaciami. Przyznam...

• 2020
  • 366 książek w 366 dni (2016)
  • Baśnie, bajki, legendy i klechdy
  • Forever Young/Вечно Молодой
  • 2013