horror
mateusz_m

"Cztery nowele grozy" to: "Kwitnienie dziwnej orchidei", "Gwiazda", "Ćma" i "Sen o Armageddonie". Z wyjątkiem "Gwiazdy" w przekładzie Bronisława Falka, nowele zawarte w niniejszym zbiorze, przełożone przez Juliusza K. Palczewskiego, nie były przedtem tłumaczone i wydawane w języku polskim.

źródło opisu: http://ossolineum.com.pl/

źródło okładki: http://ossolineum.com.pl/

Annabp | 2019-06-12
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 12 czerwca 2019

Grozy tu niewiele. Najbardziej podobała mi się nowela "Gwiazda"opowiadająca jak to o mało co nie doszło do zagłady Ziemi.

Książka zawiera cztery nowele pt.: Kwitnienie dziwnej orchidei, Gwiazda, Ćma oraz Sen o Armageddonie.

Herbert George Wells próbował mnie przestraszyć w inny sposób, niż większość autorów, których książki ostatnio wybierałam. Miło było poczytać o czymś innym niż duchy, nawet jeżeli lubię ghost stories. W ciekawym wstępie można przeczytać o różnych aspektach grozy w tych opowiadaniach: będzie groza biologiczna, kosmiczna, psychologiczna i na koniec społeczno-militarna.

Najbardziej spodobały mi się trzy pierwsze opowiadania, a za najlepsze uważam to pt. "Ćma". Bardzo ciekawe ujęcie środowiska naukowego i czasami dość brutalnych metod w nim stosowanych, a poza tym wydaje mi się, że opowiadanie to można interpretować w wieloraki sposób.

Pio | 2018-03-05

Przeczytana: 29 października 2015

Niesamowicie wciągające

Paweł Flisiński | 2015-03-15
Przeczytana: 15 marca 2015

By w pełni odebrać klimat i nastrój noweli powinniśmy przeczytać ją w ciągu godziny - czytamy we wstępie "Czterech nowel grozy". Każda inna, każda zajmuje faktycznie około godziny i po każdej zachwyca przenikliwość Autora w sądach a także swego rodzaju wizjonerstwo, gdy opisuje przyszłość na pięćdziesiąt lat przed poszczególnymi krokami postępu technicznego.
Podczas czytania (co również jest zaznaczone we wstępie) wyraźnie widać, że niektóre sceny czy motywy stały się podstawą do produkcji wielkich filmów Hollywoodu.
Zbiór czyta się szybko i nie pozwala się od siebie oderwać dopóki nie wybrzmi ostatnie słowo w noweli, a przez cały tomik nieprzerwanie towarzyszy nam tytułowe poczucie grozy, nieuchwytnej, ale jednak gdzieś w głębi obecnej, niesprecyzowanej mimo że dotyczącej konkretnych tematów.

Imperatorka | 2014-12-24

"Sen o Armagedonie" oczarował mnie całkowicie.

Książniczka | 2014-08-20

Trudno mi ocenić ten zbiorek czterech króciutkich nowel Wellsa, nie każda wzbudziła mój zachwyt. Najbardziej podobała mi się "Gwiazda", wybitnie katastroficzny kawałek genialnej prozy, gdzie klimat, poczucie zagrożenia z kosmosu są aż namacalne. W tej chwili motyw gwiazdy, planety lub asteroidy, która ma uderzyć w Ziemię, nie jest niczym nowym zarówno w filmie, jak i w literaturze, ale wciąż robi na mnie wrażenie. Oczekiwanie na zderzenie, zachowania ludzkie wobec nadchodzącej zagłady - lubię ten motyw i nigdy mi się nie znudzi.

Dwie kolejne nowele: "Kwitnienie dziwnej orchidei" i "Ćma" również są na bardzo dobrym poziomie, chociaż według mnie trochę zbyt pobieżnie potraktowały temat, są za mało rozbudowane. Natomiast "Sen o Armageddonie" nie zainteresował mnie, znużył, wręcz ledwo dobrnęłam do końca. Zabrakło mi tu klimatu i uczucia niepokoju...

Mimo moich zastrzeżeń to wciąż bardzo dobra proza autora słynnej "Wojny światów" i warto po nią...

| 2014-08-12

Marek Nowowiejski | 2014-08-06

Ta dziwna książeczka, która z grozą ma niewiele wspólnego (bo nie gromadzi opowiadań niesamowitych Wellsa), cieniutka objętościowo, jest ostatnią publikacją zniszczonego przez władze wspaniałego wydawnictwa z ogromnymi zasługami dla kultury polskiej, książką przygotowaną w ostatnim momencie niejako w akcie rozpaczy na postawie kilku przekładów dokonanych przez znawcę i konesera twórczości autora "Wojny światów".
Niestety, poza zbiorem "Opowieści fantastyczne" nie doczekaliśmy się (po wojnie) innych zbiorów krótszych utworów Wellsa (no, nie licząc jakichś "maleństw"), więc w sumie fajnie, że dostaliśmy coś takiego.
Niniejszym oświadczam, że nieprawdą jest, jakoby "Ćma", "Kwitnienie dziwnej orchidei" i "Sen o Armageddonie" zostały opublikowane po raz pierwszy po polsku. Były one doskonale znane przed wojną we wcześniejszych przekładach. Ostatnie np. ukazało się w zbiorze przekładów Bronisława Falka razem z "Gwiazdą" ("Opowieści fantastyczne" z 1936). "Orchidea z Wysp...

Jale | 2013-11-21
Przeczytana: 19 listopada 2013

Rozczarowująco niechlujne wydanie (wstęp w sumie po łebkach, bez bibliografii opowiadań Wellsa, w samych opowiadaniach nadmiar przecinków oraz kresek, również tych dialogowych), w dodatku opowiadania dalekie od grozy, jedno z nich ("Ćma") w ogóle dalekie od fantastyki, absolutnie nie zasługujące na wydanie w serii Biblioteki Narodowej. Z pozostałych trzech tekstów na uwagę zasługuje tak naprawdę głównie "Sen o Armageddonie", bo "Gwiazda" - jakkolwiek niezła - gościła już przed laty w zbiorze opowiadań Wellsa oraz w pierwszym tomie antologii "Droga do science fiction", zaś "Kwitnienie dzikiej orchidei" jest wyjątkowo błahe i przypomina szkic do opowiadania, a nie opowiadanie.