Wspomnienia adwokata i sędziego

Okładka książki Wspomnienia adwokata i sędziego Aleksander Mogilnicki
Okładka książki Wspomnienia adwokata i sędziego
Aleksander Mogilnicki Wydawnictwo: Wolters Kluwer Polska biografia, autobiografia, pamiętnik
444 str. 7 godz. 24 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Wolters Kluwer Polska
Data wydania:
2016-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2016-01-01
Liczba stron:
444
Czas czytania
7 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380924550
Średnia ocen

8,3 8,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Budzi się Łódź… Obrazy miasta – między literaturą a publicystyką. Antologia cz. II Leon Baumberg, Leo Belmont, Wiktor Bilski, Karola Bloch, Gustawa Bolkowska, Jerzy Bolski, St. Borawski, Ben Chanoch, Georg Cleinow, Aleksander Bolesław Cyps, Karl Dedecius, Wiktor Dłużniewski, Karol Doczkał, Ilia Erenburg, Stefan Gelski, Artur Glisczyński, Pola Gojawiczyńska, Jerzy Grohman, Czesław Gumkowski, Feliks Rafał Halpern, Otto Heike, Mieczysław Hertz, Antoni Humnicki, Gustawa Jarecka, Jan Karczewski, Jerzy Korwin, A. Krzewiński, Monika Kucner, Kuzmicz, Rafał Len, Stanisław Martynowski, Antoni Mieszkowski, Aleksander Mogilnicki, Zygmunt Nowakowski, Adam Ochocki, Władysław Pawlak, Marian Piechal, Zenon Pietkiewicz, Bolesław Prus, Ksawery Pruszyński, Maria Przedborska, Artur Rubinstein, Lucjan Rudnicki, Aleksy Rżewski, Wojciech Salwa, Carl Heinrich Schultz, Kazimierz Ślaski, Przecław Smolik, Kazimierz Sowiński, Adolf Starkman, Ludwik Starski, Stefan Świderski, Antoni Sygietyński, Henryk Szczygliński, Berta Teplitzka, Violetta Thurstan, Grzegorz Timofiejew, Julian Tuwim, Henryk Vimard, Zygmunt Waliński, Anna Warda, Jan Wojtyński, Konrad Wrzos [ps.], Josef Zelkowicz, Heinrich Zimmermann
Ocena 0,0
Budzi się Łódź... Leon Baumberg, Leo ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,3 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
4
1

Na półkach:

Najlepsza lektura z kategorii pamiętników/wspomnień, jaką czytałam. Wciągnęła mnie, jak dobra powieść historyczno-obyczajowa. Czuję się jakbym się zaprzyjaźniła z Panem Aleksandrem i przeżywała z nim kolejne jego losy. Znalazłam w tej pozycji mnóstwo ciekawych, nieznanych mi faktów z historii naszego kraju, jeszcze więcej z historii działalności polskich prawników przełomu czasów zaborów i II Rzeczypospolitej, a to wszystko okraszone nie tylko poważnymi komentarzami uczestnika opisywanych zdarzeń, ale i "iskrzącymi" anegdotami. Cieszę się, że Wspomnienia nie zostały nadmiernie "ocenzurowane" przez opracowujących tekst członków rodziny. Dzięki temu poglądy Pana Aleksandra na czyny i postawy ludzi mu współczesnych, choć można je momentami poddawać krytyce, są "żywe" i bardzo ludzkie. Polubiłam Pana Aleksandra szczerze, mimo, że osobiście wytknęłabym mu uzasadnienie oceny jednego z opisywanych prawników podszyte uprzedzeniem co do jego pochodzenia. Lecz któż z nas nie ma wad?

Najlepsza lektura z kategorii pamiętników/wspomnień, jaką czytałam. Wciągnęła mnie, jak dobra powieść historyczno-obyczajowa. Czuję się jakbym się zaprzyjaźniła z Panem Aleksandrem i przeżywała z nim kolejne jego losy. Znalazłam w tej pozycji mnóstwo ciekawych, nieznanych mi faktów z historii naszego kraju, jeszcze więcej z historii działalności polskich prawników przełomu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
873
857

Na półkach:

(gdyby przy gwiazdkach było zamiast "bardzo dobra" "bardzo ważna" - dałbym bez wahania)
Na początku tego roku trafiłem na tekst Ewy Łętowskiej “W S&P czytają pamiętniki polskiego sędziego” stanowiący obszerny fragment Wspomnień adwokata i sędziego, Aleksandra Mogilnickiego. Przez długi czas nie mogłem jej znaleźć w żadnej księgarni. Później mi wyleciała z pamięci. Znalazłem ją wreszcie tydzień temu.

Mogilnicki w latach 1924-1929 był sędzią Sądu Najwyższego, uczestniczył również w pracach Komisji Kodyfikacyjnej, której zadaniem było ujednolicenie prawodawstwa na ziemiach polskich, które wcześniej były częścią trzech różnych zaborów (to ta sama komisja, którą wspomina Boy-Żeleński w Piekle kobiet).

Wspomnienia pierwotnie zostały wydane niewielkim nakładem dla rodziny i znajomych.

I właściwie przez większość czasu to są wspominki z życia. Interesujące jako obraz pewnej epoki, ale w dużej części wartościowe raczej dla rodziny i znajomych (choćby opisy wyjazdów na wakacje). Nie jest to rzecz napisana z jakimś wielkim polotem literackim, ot życie człowieka w ciekawych czasach. Mogilnicki spisywał swoje wspomnienia pod koniec życia (w latach 1945-1955) i we wstępie zwraca uwagę na to, że wiele rzeczy przypomina sobie z pamięci, gdyż jego zapiski spłonęły podczas II wojny światowej. Szczerze przyznaje, że różnego rodzaju cytaty i sformułowania mogą nie być dosłowne, ale stara się jak najbardziej oddać ducha i sens zdarzeń.

[...]

Czytając wspomnienia Mogilnickiego o rządach sanacji otwierałem coraz szerzej oczy. To co on pisze o rządach Piłsudskiego i jego zwolenników, było dla mnie przerażające. Przerażające podwójnie, gdyż wiele sytuacji i okoliczności niestety przypominało to co nadal dzieje się w Polskiej polityce. To, że Mogilnicki nie przepadał za nimi to jest tylko delikatne określenie. To, że po latach mógł jeszcze bardziej krytycznie się odnosić do marszałka jest uzasadnione minionym czasem. Ale wydarzenia, które przytacza są przerażające. Tak, z całą premedytacją użyję tego sformułowania – przerażające.

[...]

całość:
http://www.speculatio.pl/mogilnicki-wspomnienia-adwokata-sedziego/

(gdyby przy gwiazdkach było zamiast "bardzo dobra" "bardzo ważna" - dałbym bez wahania)
Na początku tego roku trafiłem na tekst Ewy Łętowskiej “W S&P czytają pamiętniki polskiego sędziego” stanowiący obszerny fragment Wspomnień adwokata i sędziego, Aleksandra Mogilnickiego. Przez długi czas nie mogłem jej znaleźć w żadnej księgarni. Później mi wyleciała z pamięci. Znalazłem...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    25
  • Posiadam
    6
  • Przeczytane
    5
  • Biografie, wspomnienia, pamiętniki, dzienniki, listy, rozmowy
    1
  • Literatura polska (1800-1990)
    1
  • Prawo, państwo i społeczeństwo
    1
  • Nexto
    1
  • Ebook
    1

Cytaty

Więcej
Aleksander Mogilnicki Wspomnienia adwokata i sędziego Zobacz więcej
Aleksander Mogilnicki Wspomnienia adwokata i sędziego Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także