Wspomnienia adwokata i sędziego

Wydawnictwo: Wolters Kluwer
8 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
GZal

"Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej przy współpracy z Wolters Kluwer SA postanowiło przypomnieć i przybliżyć osobę Aleksandra Mogilnickiego, niezwykłego prawnika, humanisty i obywatela, uczonego i profesora kilku wyższych uczelni, znaczącego pedagoga, edytora i publicysty prawniczego, członka licznych krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych - a przede wszystkim wybitnego sędziego i kodyfikatora oraz znakomitego adwokata i obrońcy. Chce to uczynić za pomocą publikacji Wspomnień adwokata i sędziego spisanych przez Niego w Łodzi w latach 1949-1955, a przygotowanych do druku w latach następnych przez Jego wnuczkę panią Barbarę Izdebską".

Ze "Słowa wstępnego" Czesława Jaworskiego

źródło opisu: wydawnictwo

źródło okładki: google

GZal | 2016-10-31
Przeczytana: 31 października 2016

(gdyby przy gwiazdkach było zamiast "bardzo dobra" "bardzo ważna" - dałbym bez wahania)
Na początku tego roku trafiłem na tekst Ewy Łętowskiej “W S&P czytają pamiętniki polskiego sędziego” stanowiący obszerny fragment Wspomnień adwokata i sędziego, Aleksandra Mogilnickiego. Przez długi czas nie mogłem jej znaleźć w żadnej księgarni. Później mi wyleciała z pamięci. Znalazłem ją wreszcie tydzień temu.

Mogilnicki w latach 1924-1929 był sędzią Sądu Najwyższego, uczestniczył również w pracach Komisji Kodyfikacyjnej, której zadaniem było ujednolicenie prawodawstwa na ziemiach polskich, które wcześniej były częścią trzech różnych zaborów (to ta sama komisja, którą wspomina Boy-Żeleński w Piekle kobiet).

Wspomnienia pierwotnie zostały wydane niewielkim nakładem dla rodziny i znajomych.

I właściwie przez większość czasu to są wspominki z życia. Interesujące jako obraz pewnej epoki, ale w dużej części wartościowe raczej dla rodziny i znajomych (choćby opisy wyjazdów na wakacje). Nie jest...

Ara | 2017-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2017

Najlepsza lektura z kategorii pamiętników/wspomnień, jaką czytałam. Wciągnęła mnie, jak dobra powieść historyczno-obyczajowa. Czuję się jakbym się zaprzyjaźniła z Panem Aleksandrem i przeżywała z nim kolejne jego losy. Znalazłam w tej pozycji mnóstwo ciekawych, nieznanych mi faktów z historii naszego kraju, jeszcze więcej z historii działalności polskich prawników przełomu czasów zaborów i II Rzeczypospolitej, a to wszystko okraszone nie tylko poważnymi komentarzami uczestnika opisywanych zdarzeń, ale i "iskrzącymi" anegdotami. Cieszę się, że Wspomnienia nie zostały nadmiernie "ocenzurowane" przez opracowujących tekst członków rodziny. Dzięki temu poglądy Pana Aleksandra na czyny i postawy ludzi mu współczesnych, choć można je momentami poddawać krytyce, są "żywe" i bardzo ludzkie. Polubiłam Pana Aleksandra szczerze, mimo, że osobiście wytknęłabym mu uzasadnienie oceny jednego z opisywanych prawników podszyte uprzedzeniem co do jego pochodzenia. Lecz któż z nas nie ma...

Dalila | 2017-11-21
jo_ta | 2017-10-07