Uciec od siebie czyli Oni i Dżej

2016-10-18
2016-10-18
Jolanta Nasiłowska Ja Oni i Dżej Psychoskok miłość

Ciąg dalszy przygód Emmy Dżej Blum

"Dwie istoty w jednym ciele"

Znalazłam bardzo ciekawy fragment - rozważania głównej bohaterki:

"Dlaczego mam się wciąż czymś martwić ? Czy jest coś złego w tym, że chciałabym być szczęśliwa ? Czemu wciąż, z mniejszą lub większą przerwą, życie daje mi kopniaki ? Może nie powinnam tak wszystkiego brać do siebie ?"

Kiedy Emma postanawia być Dżej, robiąc wszystko na co ma ochotę, przekonuje się, że to także nie dało jej szczęścia. Dochodzi wtedy do pewnych wniosków:

"Przemyślenia nad swoim życiem wciąż jej towarzyszyły. Pomyślała o leczeniu swoich wewnętrznych dolegliwości. O leczeniu duszy lub głowy. O znalezieniu spokoju. Duchowość to coś, czego jej teraz potrzeba. Po wizycie na dnie swojej moralności, poczuła nieodpartą chęć mistycznych przeżyć.
Jak jednak do tego się zabrać ? Może Joga ? Wizyta w jakimś klasztorze ? Jak, gdzie i kogo zapytać ?
Zaczęła od księgarni, szukając odpowiedzi w książkach."

Mam wrażenie, jakbym naprawdę czytała o sobie. W moim przypadku książki też stanowią ważną część rozwoju osobistego.

A na zakończenie mała dawka humoru :)

" - Proszę wejść za parawan i się rozebrać - poprosił doktor.
Dżej tak też zrobiła - za kotary wyszła cała naga, trzymając tylko torebkę.
Lekarz zdębiał widząc kobietę, Przez chwilkę nie wiedział, co powiedzieć.
- Ale... proszę założyć coś na górę - wydukał z siebie po chwili. :

Spodobała mi się bardzo jedna z recenzji na okładce, więc zapraszając Was do przeczytania o przygodach Dżej, przytoczę ją:
"Powieść obyczajowa J.N. przedstawia świat powierzchownych wartości, w którym zaburzona osobowościowo, niedowartościowana współczesna kobieta, marzy i szuka prawdziwej, głębokiej miłości. Ale czy można znaleźć jakąkolwiek głębie w kałuży?"

Książka kończy się bardzo optymistycznie i niezwykle cieszę się, że mogła poznać przygody Dżej :)

Ciąg dalszy przygód Emmy Dżej Blum

"Dwie istoty w jednym ciele"

Znalazłam bardzo ciekawy fragment - rozważania głównej bohaterki:

Kiedy Emma postanawia...

"Dwie osobowości w jednym małym, kruchym ciele. Czasem pogodzone, czasem rywalizujące ze sobą".

W recenzji pierwszej książki ukazującej perypetie Emmy napisałam, że każdy z nas posiada taką Dżej, czyli drugą stronę osobowości. Taką drugą twarz, która czasami niezależnie od nas, wypełza na światło dzienne. Byłam bardzo ciekawa, czy w kontynuacji udało się Emmie poskromić Dżej. Okazało się, że niekoniecznie.

Jolanta Nasiłowska zadebiutowała w 2015 roku książką pt. "Ja, Oni i Dżej". Autorka już jakiś czas temu opowiadając znajomym różnorakie, zabawne historie, zarówno z własnego życia, jak i te zasłyszane, stwierdziła, że warto by je spisać i wydać jako książkę. Dzięki stronie "Wspieram to" i ludziom, którzy uwierzyli w projekt, to zamierzenie udało się zrealizować. "Uciec od siebie, czyli Oni i Dżej" to kontynuacja pierwszej części.

Emma mieszka z Normanem z Barcelonie, z którym prowadzi klimatyczną kawiarnię. Bohaterka nareszcie odnajduje upragniony spokój i miłość. Jak się jednak okazuje, ta sielanka nie trwa zbyt długo, bowiem Norman wraca do swojej żony. Zdradzona i opuszczona Emma po raz kolejny budzi w sobie Dżej.

Nie można odmówić autorce rozwiniętej wyobraźni, gdyż dość mocno poplątała losy Emmy, która będąc w Polsce kompletnie nie radzi sobie ze swoim życiem, popadając w coraz większe tarapaty. Powtarza się więc szaleństwo z poprzedniej części, z taką różnicą, że Dżej jest w moim przekonaniu jeszcze bardziej wyuzdana i frywolna. Bohaterka pozbawiona jakichkolwiek zahamowań, bawi się na całego przy pomocy alkoholu i przygodnego seksu. Jest więc w tej książce pikantnie i bezpruderyjnie. Czasami wręcz zachowania Dżej wywoływały we mnie sporą dozę zdziwienia.

Druga książka Jolanty Nasiłowskiej jest zdecydowanie lepsza pod względem warsztatowym. Cała kompozycja fabularna nie wytwarza poczucia chaosu, a kreacja bohaterów wydaje się lepiej dopracowana. W szczególności mowa tutaj oczywiście o Emmie i Dżej, które będąc jedną osobą, pomimo drzemiących w nich przeciwieństw, pragną tego samego – miłości i wparcia. A jak wiadomo w naszych czasach to towar dość mocno deficytowy.

Zakończenie historii Emmy, noszącej w sobie nieokiełznaną Dżej, zyskało moje uznanie. Jak widać, czasami niepozorna znajomość może odmienić czyjeś życie na zawsze.

Pisząc o bohaterce książki „Uciec od siebie, czyli Oni i Dżej”, nie mogę nie uciec się do klasyfikacji chorób Światowej Organizacji Zdrowia i pochodzącego z niej numeru F.60. Oznacza on, mówiąc najogólniej, zaburzenia osobowości. Poznając bliżej Emmę Dżej Blum, już po kilkunastu stronach wyraźnie widać, że bohaterka powieści ma ze sobą poważne problemy.

Dwie osobowości w jednym, małym, kruchym ciele. Czasem pogodzone, czasem rywalizujące ze sobą. Spojrzałam znów na Normana. To on sprawił, że Emma i Dżej znów żyły w harmonii. Ani jedna, ani druga, nie musiały sobie niczego udowadniać. Nareszcie były zgodne i równo idące naprzód. A co najważniejsze, szczęśliwe od prawie dwóch lat... Kochały i były kochane – mówi o sobie Emma.

Poznajemy ją, kiedy tworzy szczęśliwy związek z Normanem. Mieszkają w Barcelonie i prowadzą kawiarenkę, którą zapisał im jej zmarły właściciel. Niespełna czterdziestoletnia Emma ma za sobą kilka nieudanych związków, z których wyszła mocno okaleczona emocjonalnie. Norman jest jej oparciem i spełnieniem marzeń o szczęśliwej miłości. Do czasu, kiedy i on ją zostawia dla… swojej żony. Po tym zdarzeniu w Emmie zaczyna dominować druga część jej osobowości – Dżej, kobieta bez zahamowań, lubiąca zabawę i nowe, przygodne znajomości.

Dżej wyrusza do Polski, chcąc załatwić z Normanem sprawę własności barcelońskiej kafejki. Podczas pobytu rzuca się w wir zabawy, alkoholu i niekontrolowanych zachowań seksualnych. Po jednym z takich epizodów zdaje sobie sprawę, że osiągnęła dno i musi zmienić swoje życie.
Wyprana z uczuć, z człowieczeństwa, czuła się jak lafirynda. Dająca na lewo i prawo.

„Uciec od siebie, czyli Oni i Dżej” jest opowieścią o szukaniu miłości przez osobę, która do niej nie dorosła. Na domiar złego, szuka jej wśród ludzi równie niedojrzałych, co ona. Czy Emmie Dżej w końcu uda się ją znaleźć? A może już zawsze będzie uciekać od siebie?

Dwie osobowości w...

• 52 Books Challenge 2016