Ja, oni i Dżej

Psychoskok
2015-01-01
2015-01-01
wspieram.to Jolanta Nasiłowska Ja oni i dżej projekt wspieram.to

Już dawno nie utożsamiałam się tak bardzo z główną bohaterką książki, jak właśnie z tą - ale Emmą czy Dżej ?

To niesamowite, bo ja miałam kiedyś bardzo podobnie, jak tytułowa bohaterka :)

Raz byłam Elizą - poukładaną, nudną, spokojną, ale za to, gdy pojawiała się szalona Zośka, życie przewracało sie do góry nogami.

Mimo, że nie mogę powiedzieć, by towarzyszyły mi wydarzenia podobne do tych opisanych w książce, to jednak podobieństwo sytuacji jest ogromne.

Moja Zośka odeszła - w momencie, gdy wybrałam jogę, bo Zośka nie była dobra. A może to tylko ja miałam na kogo zwalić swoje złe uczynki ?

A co z Dżej ? - ciekawe czy Emma też nad nią zapanuje :) - dowiem się pewnie o tym w drugiej części jej przygód.

Jednak najpierw chciałabym zacytować pewien fragment, bo też miewałam takie sytuacje:

"Zabrałam się do robienia ciasta. Położyłam herbatniki, wzięłam puszkę z mlekiem słodzonym. Musiałam ją gotować godzinę, żeby zrobił się karmel. Kiedy już prawie wszystko było gotowe i tylko ciasto czekało na warstwę z karmelem, wzięłam puszkę i ostudziłam ją pod wodą. Otworzyłam denko, a oczom ukazała mi się brunatna woda.
- O cholera, zważyło się ? - patrzyłam na zawartość z niedowierzaniem
Zamieszałam w puszce widelcem, myśląc, że może woda połączy się z resztą i masa zrobi się taka jaka powinna być, ale wewnątrz były grudy, wielkie grudy.
- Blee, ale syf i ma dziwny zapach pomyślałam.
Powąchałam jeszcze raz. Pachnie dziwnie, bardziej jak.....
Spojrzałam jeszcze raz na puszkę i z niedowierzaniem przeczytałam etykietę.
- Karma dla szczeniaków? - zdziwiona patrzyłam na puszkę - Jak to ? "

Też miewałam takie przygody, ale wraz z odejściem Zośki zniknęły. Raz w kąpieli użyłam peelingu do stóp na twarz. Może i była gładka przez długi czas, ale za to jak piekło :)

To niesamowite, bo ja miałam kiedyś bardzo podobnie, jak tytułowa bohaterka :)

Mimo, że nie mogę powiedzieć, by towarzyszyły mi...

Szczerze do bólu - podobała mi się książka. Bardzo fajny pomysł na akcję i zarys głównej bohaterki, która skrywa w sobie dwie rożne osoby.

Pozycja jest debiutem, więc wróżę autorce ciekawą przyszłość.

Pozycja jest debiutem, więc wróżę autorce ciekawą przyszłość.

Fajnie pomyślana, lekka pozycja.

Zamiast dwóch kobiet, które mogłyby ścierać ze sobą swe pomysły na życie mamy jedną, tyle że o dwóch osobowościach. Pierwsza to typowa, "łagodna owieczka, która, chce kochać i być kochana. Druga, która pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie to wulkan energetyczny, który chce czerpać z życia całymi garściami.

Ciało jest tylko jedno więc, która ostatecznie przejmie nad nim kontrolę? O tym przekonać musimy przekonać się samodzielnie. Warto!!

Fajnie pomyślana, lekka pozycja.

Ciało jest tylko jedno...

"Dorastasz, czekasz na wielką miłość, na białą suknię, a potem wszystko się zmienia. Życie pozbawione jest sensu...".

Któż to siedzi w Waszej głowie? Skromna dziewczyna i grzeczny chłopiec, czy może kobieta rozwiązła i męski drań? A może Wasza osobowość to zlepek różnych charakterów i różnych postaw życiowych, które często ukrywacie przed innymi, mając tzw. drugą twarz? Nie wstydźcie się tego – chyba każdy z nas ma taką swoją Dżej, czyli zupełnie inną naturę, niż tę, którą pokazujemy na co dzień.

Jolanta Nasiłowska to czterdziestoczteroletnia debiutantka, pracująca w firmie finansowej. Autorka już jakiś czas temu opowiadając znajomym różnorakie, zabawne historie, zarówno z własnego życia, jak i te zasłyszane, stwierdziła, że warto by je spisać i wydać jako książkę. Dzięki stronie "Wspieram to" i ludziom, którzy uwierzyli w projekt, udało się ją wydać.

Poznajcie młodą i wrażliwą dziewczynę, zakochaną w swoim chłopaku Sharku do szaleństwa. Jest spokojną kobietą, lubiącą zakupy, nie wyróżniającą się z tłumu. Poznajcie również Dżej, czyli kobietę wampa – pozbawioną jakichkolwiek moralnych hamulców, gorącą, celebrującą seks bez zobowiązań. To właśnie Emma – dziewczyna, w której drzemią dwie natury, tak sprzeczne ze sobą. Nadchodzi jednak taki dzień, w którym tylko jedna może pokierować dalszym życiem bohaterki.

"Ja, Oni i Dżej" to książka, z którą mam spory problem. Otóż, podoba mi się sam zamysł autorki, by pokazać jak wielką walkę muszą cały czas staczać ze sobą, drzemiące w nas różne osobowości. To bowiem sfera, jaka dotyczy praktycznie każdego z nas, i trudno temu zaprzeczyć. Oczywiście, nie w każdym drzemią aż tak skrajne charaktery, jak pokazała to Jolanta Nasiłowska, jednak z pewnością, każdy posiada swoją drugą, a nawet trzecią twarz. I muszę przyznać, że sam pomysł na fabułę jest rewelacyjny, jednak już wykonanie pokazuje, że autorce przydałoby się wcześniej rozwinąć swój warsztat pisarski, by ciekawe pomysły nie zostały zepchnięte w nicość, zostawiając po sobie spory niedosyt i rozczarowanie. Co wywołało we mnie takie uczucia? Otóż książka została skonstruowana w ten sposób, że czytając ją, miałam przeświadczenie, że bohaterka zdaje czytelnikom relacje z interesujących i tych mniej ciekawych dni ze swojego życia. Co więcej, podczas lektury dominowało we mnie wrażenie, że czytam wyrwane kartki z notatnika, z czyimiś zapiskami. I nie byłoby to może aż tak źle odbierane, gdyby nie zupełny brak różnorakich szczegółów, uwiarygadniających fabułę. Długo nie wiedziałam bowiem, jak nazywa się główna bohaterka i nadal nie wiem, gdzie dokładnie pracowała, a było tych miejsc naprawdę sporo. Podczas czytania książki nie dowiecie się również niestety absolutnie nic na temat ukochanego Emmy, czyli Sharka, który był dla mnie totalnie papierową postacią w fabule. Reasumując, zabrakło w historii rozdwojonej jaźni bohaterki – zwyczajnego tła, jak chociażby opisów stanów emocjonalnych, czy przyczyn konkretnych zachowań. Wielka szkoda.

Emma i Dżej – dwie kobiety, mieszczące się w jednym ciele. Jak trudno czasami stoczyć walkę z samym sobą, z drugą stroną swojej osobowości. Taką prawdę właśnie próbuje w dość zabawny sposób przekazać czytelnikom Jolanta Nasiłowska. I muszę przyznać, że pomimo moich zarzutów odnośnie warsztatu literackiego, niektóre wydarzenia z udziałem bohaterki mnie zwyczajnie bawiły, a inne irytowały, dzięki czemu Emma nie była z pewnością bezbarwną postacią. Jej wewnętrzna, ciągła walka, skłoniła mnie do refleksji nad złożonością ludzkiej natury oraz nad niezbadanymi obszarami naszej psychiki, będącej nadal tajemnicą. Myślę, że to bardzo wdzięczny temat, i mam nadzieję, że w drugiej części, autorka pochyli się nad nim z o wiele lepszym przygotowaniem warsztatowym.

Jeśli zdarzają się Wam takie momenty, w których nie czujecie się sobą, a kontrolę nad Wami przejmuje Wasza druga natura, nie myślcie, że to coś niezwykłego. "Ja. Oni i Dżej" pokazuje bowiem, że taka walka toczy się w każdym z nas. I jedna strona mnie chciałaby Wam totalnie odradzić tę książkę, a druga dać autorce szansę i zachęcić Was do czytania. Walka nadal trwa.

Ja, Oni i Dżej” Jolanty Nasiłowskiej to opowieść o poszukiwaniu szczęścia, własnego miejsca na ziemi oraz o umiejętności akceptowania swoich wad i kompleksów.
Główną bohaterką jest Emma – młoda dziewczyna, która bez pamięci zakochuje się, jak sądzi, w wymarzonym mężczyźnie. Wierzy, że to miłość na zawsze. Jednak życie ułożyło jej inny scenariusz, całkiem brutalny. Wizja romantycznej przyszłości szybko pryska niczym bańka mydlana, a rzeczywistość zdaje się rozczarowywać. Wtedy z pomocą Emmie przychodzi Dżej – druga natura, skrzętnie skrywana pod płaszczem skromności i lekkiego roztrzepania.
Dżej w przeciwieństwie do swojej drugiej natury nie przejmuje się opiniami innych, czy problemami dnia codziennego. Bawi się do białego rana, flirtuje, czasami pije na umór, ale przede wszystkim nie łączy zabawy z emocjami. Wyłącza myślenie i uczucia. A Emma czuje się coraz bardziej niepotrzebna, snuje się jak cień zupełnie niezauważana przez swojego partnera. Nadszedł jednak dzień, w którym postanawia wszystko zmienić. A może to była Dżej? Odważna i bezkompromisowa? Ta, która spontanicznie postawiła wszystko na jedną kartę... Czy wygrała? Jak zmieniło się życie Emmy? Która osobowość ją zdominowała?

Główną bohaterką jest Emma młoda dziewczyna, która bez pamięci zakochuje się, jak sądzi, w wymarzonym mężczyźnie. Wierzy, że to miłość na zawsze. Jednak życie ułożyło jej inny scenariusz, całkiem brutalny. Wizja romantycznej przyszłości szybko pryska niczym bańka mydlana, a rzeczywistość zdaje się rozczarowywać. Wtedy z pomocą Emmie przychodzi Dżej druga natura, skrzętnie skrywana pod płaszczem skromności i lekkiego roztrzepania. Dżej, w przeciwieństwie do swojej drugiej natury, nie przejmuje się opiniami innych, czy problemami dnia codziennego. Bawi się do białego rana, flirtuje, czasami pije na umór, ale przede wszystkim nie łączy zabawy z emocjami, wyłączając myślenie i uczucia. A Emma czuje się coraz bardziej niepotrzebna, snuje się jak cień, zupełnie niezauważana przez swojego partnera. Nadszedł jednak dzień, w którym postanowiła wszystko zmienić. A może to była Dżej? Odważna i bezkompromisowa? Ta, która spontanicznie postawiła wszystko na jedną kartę... Czy wygrała? Jak zmieniło się życie Emmy? Która osobowość ją zdominowała? Bohaterka powieści Jolanty Nasiłowskiej, dochodząc do ściany, wie, że by osiągnąć szczęście, musi radykalnie zmienić swoje życie, zupełnie je przewartościować i rozpocząć wszystko od nowa.

"Dżej poddała się. Przestała się szamotać i wtuliła się w dawną miłość. Stali tak chwilę, a ona nie wiedziała, co ma robić. Przypomniało jej się to uczucie spokoju, jakie kiedyś odczuwała. To było okrutne. Przecież on wrócił do żony i do dziecka. Przecież do niej nie wróci. A gdyby nawet chciał… Nie dopuszczała myśli, że mogliby być znów razem. Za dużo się wydarzyło. Za dużo on miał do stracenia."

Dwie osobowości w jednym, małym, kruchym ciele. Czasem pogodzone, czasem rywalizujące ze sobą. Spojrzałam znów na Normana. To on sprawił, że Emma i Dżej znów żyły w harmonii. Ani jedna, ani druga, nie musiały sobie niczego udowadniać. Nareszcie były zgodne i równo idące naprzód. A co najważniejsze, szczęśliwe od prawie dwóch lat... Kochały i były kochane – mówi o sobie Emma.
Dżej to moja druga, ciemna strona. (…) Dżej to moja odskocznia. Jakby druga osobowość, która nie przejmuje się życiem i bierze z niego wszystko, co daje. Bawi się i lubi towarzystwo."

Książka jest opowieścią o kobiecie, która zmaga się z własnymi demonami. Nie umie okiełznać swojego zmiennego charakteru, czego częstą konsekwencją są kłopoty. Szuka siebie, miłości i spokoju, choć tak na prawdę jest to złudne, bo nie znosi nudy i monotonii.

Książka będzie bardziej szalona, kiedy bohaterka nie będzie jedynie płacząca za swoim zimnym partnerem Emmą a jej życie stanie się bardziej barwne w trochę skomplikowany sposób.

Czytając tę książkę widzimy, iż autorka ma bardzo lekkie pióro, pisanie sprawia jej przyjemność. Książkę czyta się jednym tchem.

• Polscy autorzy
  • Posiadam :)