Upadek Austro-Węgier

Napoleon V
2016-10-03
2016-10-03
historia Austro-Węgry XX w. rozpad państwa Habsburgowie

„Upadek Austro-Węgier” to fascynująca opowieść o ostatnich dniach cesarstwa Habsburgów i rozpaczliwych próbach jego ocalenia, podjętych przez Karola I Habsburga, ostatniego cesarza. Więcej: https://czytamywedwoje.pl/upadek-austro-wegier/

Książka niezwykle bogata w detale, opracowana na podstawie profesjonalnego warsztatu badawczego, przed zabraniem się do niej warto jednak znać zarys sytuacji tamtych czasów gdyż natłok dat, przedstawianych osób oraz smaczków może przytłoczyć, tym bardziej gdy autor robi dygresje do wydarzeń z kolejnych rozdziałów.

Edmund von Glaise-Horstenau był austriackim historykiem, archiwistą i politykiem, w czasie pierwszej wojny światowej służył w sztabie generalnym armii, a następnie znajdował się w naczelnym dowództwie sił austro-węgierskich. Dzięki temu, autor był nie tylko świadkiem owych wydarzeń, ale także ich uczestnikiem i miał dostęp do wielu materiałów oraz osób biorących udział w ostatnich dniach Austro-Węgier. W 1928 roku Glaise-Horstenau ukończył swoją książkę na temat upadku ck monarchii. Co ciekawe, polskie tłumaczenie jest oparte na angielskim, okrojonym wydaniu pozycji, w związku z czym lektura rozpoczyna się od śmierci Franciszka Józefa I i objęcia tronu przez młodego cesarza, Karola I. Upadek Austro-Węgier to złożony temat, dlatego autor w swojej książce porusza sporo zagadnień. Na pewno na pierwszy plan wysuwają się zagadnienia polityki wewnętrznej monarchii. Autor opisuje liczne zmiany rządów w omawianym okresie, próby stworzenia monarchii trialistycznej, z polskiej perspektywy ciekawe są opisy dotyczące unii polsko-austriackiej i negocjacje polsko-austriacko-niemieckie. Ważnym tematem poruszanym przez autora są również zagadnienia dyplomatyczne, często nieoficjalne, związane z negocjacjami dotyczącymi zakończenia wojny. Horstenau skupił się również na pokazaniu sił emigracyjnych różnych narodów i ich działań w Ameryce, Francji i Anglii. Omówiono działania Benesza oraz uznanie Czechów na arenie międzynarodowej, epopeję Legionu Czechosłowackiego itp. Autor zarysowuje również ogólną sytuację na frontach wojny światowej, pokazuje trudności z jakimi mierzyła się armia austro-węgierska. Książka kończy się opisami rewolucji socjalistycznych do jakich doszło w różnych miastach monarchii oraz abdykacją Karola I, co było symbolicznym końcem Austro-Węgier. Pewną wadą dla historyka może być fakt, że Horstenau nie stosował w swojej pracy przypisów, co sprawia, że pewne fakty mogą być trudne lub niemożliwe do zweryfikowania przez badaczy. W każdym razie, sama książką prezentuje się niezwykle ciekawie, jeśli chodzi o omówienie ostatnich dwóch lat monarchii i aż szkoda, że polskie wydanie nie jest oparte na oryginale.

2029

Edmund Glaise von Horstenau, był niemieckim politykiem, który obok swojej działalności w kręgach władzy pisywał książki historyczne. Jako urodzony w Austro-Węgrach, szczególnie był zainteresowany tym regionem, jego powstaniem, ale i upadkiem.

Franciszek Józef, przez ponad 60 lat był cesarzem Austro-Węgier i przez ten okres, twór ten w swoich granicach cieszył się względnym pokojem, bez jakichś większych konfliktów, czy zatargów. Dopiero jego śmierć, a także zabicie arcyksięcia Ferdynanda, doprowadziła do upadku cesarstwa. Oczywiście, miało na to wpływ wiele czynników, które narastały przez cały okres istnienia tego państwa, jednak autor książki"Upadek Austro-Węgier, jako punkt wyjściowy przyjął śmierć cesarza. W swoim dokumencie pisarz, przedstawia również najważniejsze wydarzenia z państw ościennych, a także stara się wykazać, co jeszcze wpłynęło najbardziej na zmianę. Coraz liczniejsze dążenia niepodległościowe narodów wchodzących w skład państwa, a także konflikty, które, po dłuższym okresie spokoju, zaczęły nękać ten rejon.

Publikacja ta ma z grubsza 70 lat, jednak nic nie straciła ze swej atrakcyjności. Nie tylko dla pasjonatów historii, ale i dla tych którzy lubią po prostu wiedzieć więcej. Z tego miejsca polecam.

• Przeczytane na studia
  • I wojna światowa