Widzenia nad zatoką San Francisco

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Jesienią 1960 roku Czesław Miłosz wyjechał do Berkeley na zaproszenie Uniwersytetu Kalifornijskiego, a otrzymawszy po kilku miesiącach stanowisko profesora języków i literatur słowiańskich, osiadł w Stanach Zjednoczonych na stałe. Wydane w 1969 roku Widzenia nad Zatoką San Francisco sa swoistym eseistycznym podsumowaniem kilkuletnich doświadczeń i obserwacji wyniesionych z pobytu w Ameryce. Głównym bohaterem książki jest właśnie Ameryka drugiej połowy lat sześćdziesiątych oglądana oczami emigranta, przybysza z Europy. Na kulturę i cywilizację amerykańską Miłosz patrzy z mieszaniną fascynacji i lęku, dostrzegając przenikliwie jej kulturowe słabości i zaniechania, a także ideologiczne zauroczenia, widoczne choćby w uniwersyteckim środowisku Berkeley podczas rewolty studenckiej 1968 roku. Jest zawsze, socjologiczna obserwacja i obyczajowy konkret służą Miłoszowi za podstawę do formułowania pytań o wymiarze uniwersalnym, te zaś układają się w formę wielowymiarowej, oryginalnej medytacji nad powinnością i losem dwudziestowiecznego intelektualisty.

Olaf | 2012-10-01
Przeczytana: 30 września 2012

Pierwszy raz o Miłoszu w USA przeczytałem we wspomnieniach Leszka Kołakowskiego. Filozof wspomniał tam, że Miłosz, to nielitościwie rozchwiana persona. I w "widzeniach" takim właśnie go widzę. Troszki w nim Witkacego, troszki Gombrowicza, troszki poety, a to tu to tam na zmianę literaturoznawcy i domorosłego teologa. Ale co ja laik będę się tu produkował, niech sam kolego poety, z resztą sam poeta powie tu słów kilka: Chodasiewicz pisał także prozą - żal się Boże
o dzieciństwie a to było nawet ładnie
lecz przykładał się przesadnie do zagadnień
Swedenborga godził z Heglem i czort wi co
był jak student który czyta w kółko parę książek niedokładnie

"Byl z natury emigrantem tak jak ktoś
rodzi się powiedzmy draniem świętym lub artystą
sam szaraczek drugostolny miał krewnego
ten z kolei był baronem lub kimś koło tego
mówił tedy o nim Chodasiewicz bardzo ciepło
i podziwiał jego fumy jego skłonność do zadumy
że tak tworzył po francusku żył w Paryżu miał kochanki|
Bardzo mi się te...

Mateusz | 2015-04-15

Fascynujące jest zderzenie, które dało impuls do powstania "Widzeń nad zatoką San Francisco". Poeta słowiański urodzony na Litwie wtedy, gdy żywa jest jeszcze tradycja szlachecka, dorastający w otoczeniu natury, wkracza w świat zdominowany przed technikę i myślenie konsumpcyjne, w świat kultury masowej. W świat, którego symbolem jest pustynny krajobraz widziany z okien samochodu podczas podróży przez autostradę.

"Moloch, któremu na imię Umysł" - to cytat ze "Skowytu" Ginsberga, który przewija się przez strony eseistycznej książki Miłosza. Moloch to reklama papieru toaletowego, to nie różniące się między sobą miasta, to racjonalizm wyzuty z wartości. Chcą przeciwstawić mu się młodzi studenci, odurzeni marihuaną i psychodeliczną muzyką. A pomiędzy Molochem i marihuaną, w '69 roku, kiedy kontrkultura hipisowska osiąga swoje apogeum, wydaje swoją książkę Miłosz, który na wyjałowionej ziemi szuka rozpaczliwie miejsca dla Boga. Przenikliwe to widzenia.

eli | 2011-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2011

Luźne, tematyczne retrospekcje w krótkich opowiadaniach.
Zawarte monologiem wewnetrznym, w trakcie doświadczania codzienności, miasta Berkley w stanie kalifornia w USA - opowiadanka, mieszają się ze wspomnieniami tego, co poznał Autor w Europie.
Nie dokonuje porównań poznanych "światów", choć ma się takie wrażenie, ale czyta się jak przezywania metafizyczne dotykanej dotąd rzeczywistości.

Mirabel91 | 2016-10-27
Przeczytana: 25 stycznia 2016