Mag

tłumaczenie
Ewa Fiszer
The Magus

Inne wydania

Młody mężczyzna wplątany w śmiertelną psychologiczno-erotyczną grę... Powieść o fabule obfitującej w niezwykłe zwroty akcji i zaskakujące rozwiązania, należy do arcydzieł literatury współczesnej. Bohater książki, młody Anglik Nicholas Urfe, przyjmuje stanowisko nauczyciela na pewnej greckiej wyspie, gdzie zaprzyjaźnia się z właścicielem najwspanialszej posiadłości. Przyjaźń z milionerem...

Młody mężczyzna wplątany w śmiertelną psychologiczno-erotyczną grę...
Powieść o fabule obfitującej w niezwykłe zwroty akcji i zaskakujące rozwiązania, należy do arcydzieł literatury współczesnej. Bohater książki, młody Anglik Nicholas Urfe, przyjmuje stanowisko nauczyciela na pewnej greckiej wyspie, gdzie zaprzyjaźnia się z właścicielem najwspanialszej posiadłości. Przyjaźń z milionerem wprowadzi młodzieńca w świat prawdziwego koszmaru. Z każdym dniem rzeczywistość i fantazje coraz bardziej się mieszają, a Urfe staje się nieświadomym aktorem prywatnego teatru bogacza - styka się ze śmiercią, seksem i straszliwą przemocą. Powoli, desperacko zaczyna walczyć o zachowanie zdrowia psychicznego i... życia. Akcji, stanowiącej prawdziwy labirynt zdarzeń, towarzyszą kulturowe szarady i zagadki, a sama powieść prowokuje do zastanowienia się nad iluzorycznością otaczającego nas świata i funkcjonujących w nim zasad moralnych.

źródło okładki: http://www.sklep.zysk.com.pl

Mów do mnie
Lisa Scottoline

8 (9 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Kalissa | 2014-11-25
Przeczytana: listopad 2014

„Nie ma prawdy poza czarami”

Gra Nicholasa i Conchisa bez reszty mnie pochłonęła i oczarowała niezwykłością. Zwłaszcza atmosfera maskarady i mistyfikacji była urzekająca – bo nie wiedziałam, które słowa, czyny lub uczucia są prawdziwe. Zachwycały mnie motywy mitologii greckiej i jej interpretacje, świat cieni, erotyki, filozofii, teatru.

Powieść ta:
1. jest hymnem na cześć wolności i odwiecznego, przypisanego ludziom, prawa wyboru – pojmowanym tak szeroko, jak tylko człowiek zdoła zrozumieć. Definicja wolności to arcydzieło: „że można wszystko zrozumieć, że można wszystko zrobić, z wyjątkiem tego, czego zrobić nie wolno.”
2.jest opowieścią o brutalnej wojnie prawdy z fałszem w człowieku -„Ponieważ jedyną rzeczą, która nie powinna zaistnieć między dwojgiem ludzi związanych miłością jest kłamstwo”.
3. jest wielką powieścią o miłości, bo „Miłość to przebieg doświadczenia. Do kresu wyobrażeń.”
4. jest filozoficznym rozważaniem o istocie przypadku, fikcji, bogach, o ateizmie.
5....

Ola | 2016-05-09
Przeczytana: 08 maja 2016

John Fowles. Geniusz czy wariat? Wariat. Nie, geniusz. Jednak wariat. Jedno z drugim się nie wyklucza. Zdecydowanie geniusz. Może na regale z książkami jedną półkę przeznaczę na autorów wybitnych i Fowles zajmie tam stałe miejsce. Mag wdarł się brutalnie w moją głowę i w moje serce. Perfekcyjnie. Co jest prawdą? Prawda. Złudzenie. Manipulacja. Miłość. Nie, miłości nie ma. Iluzja. Pożądanie. Jestestwo. Kim jestem i kim są inni. Są inni. Nie ma. Są. Wszystko zależy od punktu widzenia. A my dajemy się wodzić za nos. Pozwalamy kierować sobą jak marionetkami. Tracimy siebie i odnajdujemy. Moralność jest dwuznaczna. Nie ma moralności. Jesteśmy malutcy. I wielcy. O tym jest Mag. Genialny.

Aga CM | 2015-05-19
Przeczytana: 19 maja 2015

Ten dość śmiały utwór literacki, bogaty w erotyzm i napięcie, jest jednym z najbardziej znanych powieści Johna Fowlesa (zaraz po "Kolekcjonerze") i znacznie przyczynił się do jego międzynarodowego rozgłosu. Czytałam go już kiedyś. Mam nawet jedno z wcześniejszych wydań z ulubionej przeze mnie serii KIK wydawnictwa PIW. Wiele lat temu "Mag" ukazał się także w serii Salamander z dość ciekawą okładką. Postanowiłam wspomnieć teraz o tej pozycji, ponieważ niedawno znów wydano tę powieść. I to się chwali. Oby więcej pojawiało się takich pozycji. Zatem o czym jest ta książka? Główną postacią "Maga" jest Nicholas Urfe, młody Anglik, który przyjmuje stanowisko nauczyciela na greckiej wyspie, gdzie zaprzyjaźnia się z lokalnym milionerem. Ich relacja szybko przeradza się w śmiertelną grę, w której rzeczywistość i fantazja są celowo manipulowane, a Nicolas musi walczyć nie tylko o swoje zdrowie psychiczne, ale także i o życie.

Autor "wrzucił" mnie do wnętrza szalonego umysłu Nicholasa,...

"Nowa grecka tragedia"

Nie ma w literaturze drugiej takiej powieści, jak „Mag”. Z trudem przychodzi mi sklecenie kilku zdań chociażby ocierających się o istotę dzieła życia Fowlesa. No cóż… Hmmm… „Maga” czytałam już jakiś czas temu, więc moje emocje już się zdezaktualizowały, jednak nie ulega wątpliwości, że mamy do czynienia z prozą najwyższej klasy. Już sam proces zrodzenia się w wyobraźni autora pomysłu na tę egzotyczno-erotyczno-metafizyczno-psychologiczno-sensacyjną historię zasługuje na uznanie. Niebezpieczna zabawa w Boga-Demiurga oraz psychologiczna rozgrywka na poziomie id, ego i superego reżysera (Conchis) i aktora (Urfe) odkrywają w rezultacie gorzką prawdę o człowieku rządzonym niezrozumiałymi, danymi odgórnie popędami, z którymi walka nierzadko jest skazana na porażkę. Siłą napędową całej tej niepojętej historii jest przede wszystkim libido, miotające głównym bohaterem niczym szmacianą lalką w rękach demonicznego milionera. Nad psychologizmem powieści można się...

Krzysztof Baliński | 2011-08-03
Na półkach: Przeczytane, Kcnk
Przeczytana: 03 sierpnia 2011

"Mag" czytając książkę długo zastanawiałem się o czym mówi ta książka?
O życiu. Życie jest jak groteska. Być może bogowie wszelkich wyznań, zabawiają się nami, tak jak to robi milioner Conchis ze swoją trupą teatralną. Conchis tworzy metateatr, gdzie nie ma aktorów i widzów, wszyscy uczestnicy są jednocześnie jednymi i drugimi, a ubaw ma tylko Reżyser. Ten tworzy, divide et impera, czyli dzieli i rządzi, dysponuje również życiem aktorów. Ta gra w metateatrze w przeciwieństwie do teatru nigdy się nie kończy, a nawet nigdy sie nie zaczyna. Emocje, uczucia uczestników Kreatora sztuki nie interesują. Aktorzy mają mu być bezwględnie posłuszni i grzecznie nakładać maski i odgrywać swoje role, takie jakie Twórcę interesują. Aktorzy zmieniają się cały czas, przemijają, pojawiają się nowi. Tylko gra jest ta sama w której kłamstwo jest metodą mówienia prawdy.

Wolność?

W koncepcji Fowlesa człowiek jest wolny dopóki trzyma w garści karabin kata, i decyduje czy zabić jedną osobę, czy nie...

Ola | 2012-02-13

"Każdy człowiek wart jest trochę więcej, niż sądzą o nim inni, a zarazem - trochę mniej, niż myśli o sobie sam."

Lubię sobie wyobrażać, jak wyglądałoby moje spotkanie z pisarzem, którego książkę akurat czytam. Taka rozmowa przy kawie - bo dla mnie każda książka, to w jakiś nietypowy sposób rodzaj rozmowy...Wyobrażam sobie pisarza i przenoszę na niego cechy powieści. Pat Conroy w mojej wyobraźni, to pełen ciepła, uroczy pan, z lirycznym i pełnym finezji humorem...John Irving ze skłonnością do megalomanii, patrzący na życie przez pryzmat tragedii (ta przytłaczająca, a zarazem fascynująca mieszanka gorzkiego i czarnego humoru!)...Orhan Pamuk z tym tureckim smutkiem...Stephen King - to geniusz, ale brrr...z tymi jego makabrycznymi wizjami (czy człowiek z taką fantazją jest duszą towarzystwa czy raczej odludkiem?)...A teraz najważniesze pytanie dnia: czy chciałabym spotkać kiedyś (oczywiście hipotetycznie) Johna Fowles'a i narazić się na jego spojrzenie? Spotkać zimne oczy Maurice'a...

anitus | 2015-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2015

Uff...przeczytałam, a raczej wysłuchałam. Cieszę się, że czytał ktoś inny, bo pewnie mając taką cegłę w ręku, pewnie bym się poddała. A szkoda byłoby, bo książka warta jest poznania. To lektura na najwyższym poziomie.

"Mag" to proza najwyższej klasy. Taka, przed którą można śmiało schylić głowę w wyrazie podziwu. Przynajmniej jam gotowa to uczynić....bez wahania....:-) Autora uwielbiam za nieprzeciętny umysł psychologa, patrzącego dalej i znacznie przenikliwej niż większość. Fowles ma szczególny dar docierania do samego jądra ludzkiej duszy i potrząsania nim w taki sposób, że zaczyna się myśleć całym sobą. "Mag" to piekielnie inteligentnie skonstruowana opowieść stanowiąca megalabirynt ludzkiego życia: uczuć, pragnień, zasad jakimi się kierujemy, konkretnych sytuacji, decyzji i ich następstw. Fowles pokazuje jak złożone i nieoczywiste są rzeczy i pojęcia, które wydają się nam być, czasami wręcz banalnie proste, oczywiste. Labirynt stworzony przez Fowlesa może doprowadzać do szaleństwa, ponieważ wywraca do góry nogami sens zasad, którymi zwykliśmy się kierować w życiu. Nie tylko Nicholas Urfe starał się znaleźć właściwe wyjście z labiryntu próbując odróżnić rzeczywistość od fikcji. Towarzyszyłam...

joaśka | 2014-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2014

Dobrze się zaczęło, źle się skończyło. Pierwsze 100 stron przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem i oczekiwaniem na rozwijającą się akcję.
Początek wydał mi się bardzo obiecujący: młody zblazowany człowiek przybywa na wyspę, gdzie staje się obiektem manipulacyjnej gry ze strony starszego człowieka. Co może być lepszego? - zapytałam się samej siebie z uśmiechem.
Niestety, ale zaczęły się pojawiać pierwsze sygnały ostrzegawcze w postaci zerkania ile stron zostało do końca i westchnięć, że chyba Fowles nie miał co robić ;)
Nowe zasadzki szykowane na głównego bohatera (nawiasem mówiąc był to wredny typek) coraz mniej zaczęły mnie interesować a coraz częściej nużyć. Nie znajduję w książce niczego przewrotowego i niczego, co mogloby mną wstrząsnąć.
Winę za taką ocenę ponosi też Sandor Marai, którego "Żaru" zaczęłam słuchać w trakcie, ale o tym już w następnej recenzji ;)

EwaWu | 2016-02-05
Na półkach: E-book, Przeczytane
Przeczytana: 05 lutego 2016

Już od pierwszych stron "Mag" budził we mnie skojarzenia z "Portretem Doriana Greya" - zarówno ze względu na podobieństwa fabularne, jak i stylistyczne. Przyjaźń młodzieńca ze starszym człowiekiem o znamionach autorytetu, dyskusje światopoglądowe, pogrążanie się w niebezpiecznej grze. Granice między rzeczywistością a wyreżyserowaną iluzją są cienkie. Nicholasowi Urfe trudno oprzeć się wciągającemu, lecz toksycznemu urokowi przygotowanej dla niego gry; niełatwo oddzielić prawdę od pozorów. Zostaje wystawiony na próbę modulacji jego istoty.

"(...) rzeczywistość jest nie kończącym się wzajemnym oddziaływaniem. Nie ma dobra i zła, piękna i brzydoty. Sympatii i niechęci. Tylko wzajemne oddziaływanie."

Jak więc rozpoznać rzeczywistość pośród tylu oddziałujących na bohatera bodźców? Czy to, co wyreżyserowane, może być doświadczane jako prawda? Na ile jest w stanie wywrzeć na niego wpływ, ukształtować go, pozostać w pamięci?

"Zawsze istniał we mnie pewien konflikt. Między pociągiem do...

Literackie postwalentynki

Mówienie o walentynkach w kontekście literatury wielu może przyprawić o zgrzytanie zębami. Zostawmy zatem walentynki gdzie ich miejsce (w tytule) i zajmijmy się czymś przyjemniejszym – książkowymi romansami z najwyższej półki.