Mag

Tłumaczenie: Ewa Fiszer
Seria: Salamandra
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
7,38 (1534 ocen i 161 opinii) Zobacz oceny
10
171
9
303
8
292
7
378
6
170
5
113
4
35
3
45
2
14
1
13
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Magus
data wydania
ISBN
8386211261
liczba stron
627
słowa kluczowe
Ewa Fiszer
język
polski

 

źródło okładki: własne

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (5939)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1893
Ola | 2016-05-09
Przeczytana: 08 maja 2016

John Fowles. Geniusz czy wariat? Wariat. Nie, geniusz. Jednak wariat. Jedno z drugim się nie wyklucza. Zdecydowanie geniusz. Może na regale z książkami jedną półkę przeznaczę na autorów wybitnych i Fowles zajmie tam stałe miejsce. Mag wdarł się brutalnie w moją głowę i w moje serce. Perfekcyjnie. Co jest prawdą? Prawda. Złudzenie. Manipulacja. Miłość. Nie, miłości nie ma. Iluzja. Pożądanie. Jestestwo. Kim jestem i kim są inni. Są inni. Nie ma. Są. Wszystko zależy od punktu widzenia. A my dajemy się wodzić za nos. Pozwalamy kierować sobą jak marionetkami. Tracimy siebie i odnajdujemy. Moralność jest dwuznaczna. Nie ma moralności. Jesteśmy malutcy. I wielcy. O tym jest Mag. Genialny.

książek: 539
veinylover | 2015-05-27
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 27 maja 2015

Postanowiłem dołączyć swoją opinię, w szczególności zwrócić uwagę na te aspekty książki, które w opiniach nie zostały zauważone (przeczytałem wszystkie opinie czytelników).
Pod względem formalnym jest to literatura najwyższych lotów począwszy od konstrukcji samej fabuły i pomysłu na książkę oraz wciągającą opowieść, a skończywszy na obecnych w niej rozmyślaniach, konstrukcji osobowości głównych bohaterów, zwrotów akcji itd., dlatego z urzędu ta książka zasługuje na ocenę 9, może nawet 10.
I dlatego może być nieco szokujące to, co napiszę poniżej.
Po przeczytaniu "Maga" zamyśliłem się nad wartościami, które autor nam serwuje. Takie stereotypowe pytanie: "co autor chce nam powiedzieć? Jakie wartości nam wskazuje? Co krytykuje? Z czym się utożsamia?".
Rozważając ów kompas moralny pisarza zacząłem najpierw identyfikować postaci i postawy, z którymi autor się utożsamia i je usprawiedliwia. Po tej analizie postrzegam przeraźliwie jasno autora, jako politruka komunistycznego i...

książek: 6202
Kalissa | 2014-11-25
Przeczytana: listopad 2014

„Nie ma prawdy poza czarami”

Gra Nicholasa i Conchisa bez reszty mnie pochłonęła i oczarowała niezwykłością. Zwłaszcza atmosfera maskarady i mistyfikacji była urzekająca – bo nie wiedziałam, które słowa, czyny lub uczucia są prawdziwe. Zachwycały mnie motywy mitologii greckiej i jej interpretacje, świat cieni, erotyki, filozofii, teatru.

Powieść ta:
1. jest hymnem na cześć wolności i odwiecznego, przypisanego ludziom, prawa wyboru – pojmowanym tak szeroko, jak tylko człowiek zdoła zrozumieć. Definicja wolności to arcydzieło: „że można wszystko zrozumieć, że można wszystko zrobić, z wyjątkiem tego, czego zrobić nie wolno.”
2.jest opowieścią o brutalnej wojnie prawdy z fałszem w człowieku -„Ponieważ jedyną rzeczą, która nie powinna zaistnieć między dwojgiem ludzi związanych miłością jest kłamstwo”.
3. jest wielką powieścią o miłości, bo „Miłość to przebieg doświadczenia. Do kresu wyobrażeń.”
4. jest filozoficznym rozważaniem o istocie przypadku, fikcji, bogach, o ateizmie.
5....

książek: 1340
Leeloo_Dallas | 2016-09-19
Przeczytana: 19 września 2016

Bohater powieści, niczym królik doświadczalny poddany został eksperymentowi psychologicznemu. Wikłany był w coraz to nowe wydarzenia i intrygi. I choć był na tyle bystry by dociec, że bierze udział w jakiejś grze to wikłał się w nią coraz bardziej. Eksperyment się zakończył i poddano bohatera wnikliwej i upokarzającej wiwisekcji:
egoista, nastawiony na gromadzenie dóbr i konsumpcję, niedostosowany społecznie, zaślepiony własnym rozumem, rozczulony własnym losem. Umotywowany wyłącznie w sferze libido. Gardzący sferą czucia, istnienia, współistnienia. Czy zrozumiał, co się wydarzyło? Zrozumie już niedługo.
Bohaterem mógłby być każdy z nas, obywatel współczesnej Europy. I nie ma się na co oburzać. Wszak każdy z nas jest wart trochę mniej, niż o sobie myśli, parafrazując trochę słowa Conchisa, reżysera całego spektaklu, lekarza psychiatry, szarlatana. Maga?
Książka jest ogromna, opasła, ciężka, gruba i wprost proporcjonalnie do swoich gabarytów wywarła na mnie ogromne wrażenie. Akcja...

książek: 2645

"Nowa grecka tragedia"

Nie ma w literaturze drugiej takiej powieści, jak „Mag”. Z trudem przychodzi mi sklecenie kilku zdań chociażby ocierających się o istotę dzieła życia Fowlesa. No cóż… Hmmm… „Maga” czytałam już jakiś czas temu, więc moje emocje już się zdezaktualizowały, jednak nie ulega wątpliwości, że mamy do czynienia z prozą najwyższej klasy. Już sam proces zrodzenia się w wyobraźni autora pomysłu na tę egzotyczno-erotyczno-metafizyczno-psychologiczno-sensacyjną historię zasługuje na uznanie. Niebezpieczna zabawa w Boga-Demiurga oraz psychologiczna rozgrywka na poziomie id, ego i superego reżysera (Conchis) i aktora (Urfe) odkrywają w rezultacie gorzką prawdę o człowieku rządzonym niezrozumiałymi, danymi odgórnie popędami, z którymi walka nierzadko jest skazana na porażkę. Siłą napędową całej tej niepojętej historii jest przede wszystkim libido, miotające głównym bohaterem niczym szmacianą lalką w rękach demonicznego milionera. Nad psychologizmem powieści można się...

książek: 772
Na półkach: Przeczytane

John Fowles nie był mi do tej pory znany. Sięgnąłem po "Maga" dość przypadkowo, książka nie znajdowała się nawet na liście oczekującej do przeczytania. Czasami właśnie takie abstrakcyjne posunięcia okazują się najlepsze, co potwierdziło się i w tym wypadku. Po pierwsze muszę przyznać, że lubię wyszukany język i trudne składnie, dlatego pod tym względem "Mag" mnie nie zachwycił. Język używany przez autora jest stosunkowo prosty, choć ma w sobie wiele uroku, a kilka cytatów z powodzeniem mogłoby przyozdobić moje ściany, znajdując się w gronie Faulknera, Hemingwaya, Manna i innych tuzów literatury. Siłą omawianej książki jest przede wszystkich historia, a właściwie nie tyle historia co gra. Bo "Mag" to jedna wielka mistyfikacja. To kino, teatr, sztuka antyczna i wielka powieść współczesna w jednym. To uwielbienie dla wolności i miłości. Czytając tę powieść nie będziecie wiedzieć, które słowa, uczynki, zachowania są prawdziwe, a które fałszywe. Fowles stworzył niezwykle wciągającą grę...

książek: 1743
Krzysztof Baliński | 2011-08-03
Na półkach: Przeczytane, Kcnk
Przeczytana: 03 sierpnia 2011

"Mag" czytając książkę długo zastanawiałem się o czym mówi ta książka?
O życiu. Życie jest jak groteska. Być może bogowie wszelkich wyznań, zabawiają się nami, tak jak to robi milioner Conchis ze swoją trupą teatralną. Conchis tworzy metateatr, gdzie nie ma aktorów i widzów, wszyscy uczestnicy są jednocześnie jednymi i drugimi, a ubaw ma tylko Reżyser. Ten tworzy, divide et impera, czyli dzieli i rządzi, dysponuje również życiem aktorów. Ta gra w metateatrze w przeciwieństwie do teatru nigdy się nie kończy, a nawet nigdy sie nie zaczyna. Emocje, uczucia uczestników Kreatora sztuki nie interesują. Aktorzy mają mu być bezwględnie posłuszni i grzecznie nakładać maski i odgrywać swoje role, takie jakie Twórcę interesują. Aktorzy zmieniają się cały czas, przemijają, pojawiają się nowi. Tylko gra jest ta sama w której kłamstwo jest metodą mówienia prawdy.

Wolność?

W koncepcji Fowlesa człowiek jest wolny dopóki trzyma w garści karabin kata, i decyduje czy zabić jedną osobę, czy nie...

książek: 2755
anitus | 2015-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2015

Uff...przeczytałam, a raczej wysłuchałam. Cieszę się, że czytał ktoś inny, bo pewnie mając taką cegłę w ręku, pewnie bym się poddała. A szkoda byłoby, bo książka warta jest poznania. To lektura na najwyższym poziomie.

książek: 1073
Ola | 2012-02-13
Na półkach: Przeczytane

"Każdy człowiek wart jest trochę więcej, niż sądzą o nim inni, a zarazem - trochę mniej, niż myśli o sobie sam."

Lubię sobie wyobrażać, jak wyglądałoby moje spotkanie z pisarzem, którego książkę akurat czytam. Taka rozmowa przy kawie - bo dla mnie każda książka, to w jakiś nietypowy sposób rodzaj rozmowy...Wyobrażam sobie pisarza i przenoszę na niego cechy powieści. Pat Conroy w mojej wyobraźni, to pełen ciepła, uroczy pan, z lirycznym i pełnym finezji humorem...John Irving ze skłonnością do megalomanii, patrzący na życie przez pryzmat tragedii (ta przytłaczająca, a zarazem fascynująca mieszanka gorzkiego i czarnego humoru!)...Orhan Pamuk z tym tureckim smutkiem...Stephen King - to geniusz, ale brrr...z tymi jego makabrycznymi wizjami (czy człowiek z taką fantazją jest duszą towarzystwa czy raczej odludkiem?)...A teraz najważniesze pytanie dnia: czy chciałabym spotkać kiedyś (oczywiście hipotetycznie) Johna Fowles'a i narazić się na jego spojrzenie? Spotkać zimne oczy Maurice'a...

książek: 387
Adam | 2018-05-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 23 maja 2018

Były chwile kiedy odkładałem tę powieść, czytając w międzyczasie coś lżejszego. To dzieło przez wielu czytelników uznane za arcydzieło literatury światowej ma w sobie coś, co nawet po odłożeniu na półkę sprawiało, że myślami wracałem do zaskakującej, a miejscami nużącej opowieści. Napisanej niezwykłym, poetyckim językiem z narracją pierwszoosobową. Przenosimy się w rok 1953 poznajemy głównego bohatera Nicolasa Urfe. Ukończył on studia na Uniwersytecie Oksfordzkim i postanawia w Anglii uczyć języka angielskiego. Praca i dziewczyna Alison nudzą młodzieńca, który tak naprawdę sam nie wie czego chce. Osobiście określiłbym Nicolasa człowiekiem poszukującym przygód, ateistą i poetą nieudanym. W końcu postanawia wyjechać na grecką wyspę Phraxos i tam uczyć w szkole. Spotkanie i poznanie na wyspie milionera Conchisa, który mówi o sobie, że jest jasnowidzem zmienia diametralnie życie młodego nauczyciela. Ten tajemniczy mieszkaniec wyspy wciąga naszego bohatera w świat intryg i...

zobacz kolejne z 5929 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
5 pytań do czytelnika – Izabela Sadowska

Dziś, w dniu zakończenia głosowania w Plebiscycie Książka Roku 2018, na pytania do czytelnika odpowiada prezes lubimyczytać.pl - Izabela Sadowska.


więcej
Pisarki i pisarze polecają na Gwiazdkę

Jak co roku o tej porze podpowiadamy wam jakie książki warto kupić bliskim na prezent. Tym razem z pomocą przychodzą pisarki i pisarze. Zobaczcie jakie książki wybrali dla was Katarzyna Bonda, Wojciech Chmielarz, Anna Kamińska, Jakub Małecki, Joanna Opiat-Bojarska, Alek Rogoziński, Bartosz Szczygielski i Paulina Wilk.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd