Gamedec. Zabaweczki. Błyski

Cykl: Gamedec (tom 3)
Wydawnictwo: superNOWA

"Zabaweczki" to kontynuacja przygód gierczanego detektywa Torkila Aymore'a, znanego już czytelnikom z powieści "Gamedec: Granica rzeczywistości" i "Gamedec: Sprzedawca lokomotyw". Tym razem gamedec wyrusza w kosmos, żeby wyjaśnić zagadkę, która może ocalić albo zniszczyć ludzkość. Megastatki przewożą z Ziemi na Gaję setki tysięcy ludzi szukających lepszych perspektyw. Emigracja na nową...

Megastatki przewożą z Ziemi na Gaję setki tysięcy ludzi szukających lepszych perspektyw. Emigracja na nową planetę trwa, dopóki megastatek "Medusa", wiozący na pokładzie pięćdziesiąt tysięcy pasażerów, nie znika bez śladu. Torkil Aymore podejrzewa, że za porwaniem statku kryje się Bestia, która wdarła się w mózgi pracowników firmy Live!. Teraz koncern Live!, główna baza Bestian, tworzy wielką armię, która zamierza zniszczyć Ziemię. Gamedec chce poinformować o tym rząd Gai, okazuje się jednak, że na nowej planecie władzę sprawuje Mobillenium - firma, która zapoczątkowała istnienie Bestii.

Ziemia - kolebka ludzkości.
Gaja - Ziemia Obiecana.
Kosmos - otchłań możliwości.

Bestia w sieci została pokonana, ale zdołała się przedostać do mózgów swoich twórców. Gamedec usiłuje ratować ludzkość przed nowym zagrożeniem. Czy powinien lecieć w kosmos i szukać zaginionego megastatku "Medusy", czy wrócić na Ziemię, żeby rozwiązać zagadkę morderstwa przyjaciela, czy może zostać na Gai i podjąć współpracę z rządem?

Jeśli wszedłeś w sieć, strzeż się Bestii!

źródło opisu: [SuperNOWA, 2008]

Pafeu niszczuk | 2015-05-19

Cóż to się wyrabia w świecie gamedeka - trudno ogarnąć. Z jednej strony podziwiam Przybyłka za ilość pomysłów, które przelewa na karty swoich książek, z drugiej - wyraźnie czuć, że sam się trochę gubi, próbując to wszystko ogarnąć i ułożyć. Przyznaję, że karkołomny pomysł z podziałem narracji na trzy zadziałał całkiem sprawnie, ale rozdziały mogłyby być bardziej wyważone, bo momentami nużą. Przykładowo - cały proces zdobywania przez Torkila licencji na spacemobil (i zakup tegoż pojazdu) są o wieeele za długie. Podobnie rozmowy z Sergiem. Mimo to, jeżeli ktoś mimo przywar poprzedniego tomu dotarł do "Błysków", raczej się nie rozczaruje.

Tomek | 2014-08-15
Na półkach: Przeczytane, 2014, E-book
Przeczytana: 14 sierpnia 2014

Ciąg dalszy przygody gamedec'a Torkila Aymore'a - niestety dla mnie słabsza część od poprzedniczki. Jak już ktoś w wcześniejszych opiniach napisał, wątek rozważań filozoficznych jest bardzo nudny i rozciągnięty. Gdyby nie to ocena byłaby o oczko wyższa. Pozostała część jak najbardziej wciąga i nie pozwala się oderwać. Polecam i uciekam czytać kolejny tom ;)

Beata | 2014-11-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Papierowe

Gierczany detektyw rusza w kosmos

Na początek informacja porządkowa: kolejny, trzeci już tom przygód Torkila Aymore został ze względów wydawniczych (liczy ponad 1000 stron) podzielony na dwie części – „Gamedec: Zabaweczki. Błyski” oraz „Gamedec: Zabaweczki. Sztorm”, ta ostatnia do sprzedaży trafi na początku przyszłego roku. Zatem niniejsza recenzja jest nietypowa – dotyczy tylko połowy książki.
Po zwycięskiej walce z „Bestią” Torkil wraz z przyjaciółmi emigruje na Gaję. W podróż wyrusza sześć statków kolonizacyjnych, do planety dociera tylko pięć z nich – Medusa z pięćdziesięcioma tysiącami pasażerów na pokładzie ginie gdzieś w kosmosie. Tymczasem na Ziemi przyjaciel Torkila zostaje zamordowany, na Gai także zaczynają ginąć ludzie – również ci, z którymi gamedec kontaktował się po przylocie. Torkil przeczuwa, że to jeszcze nie koniec zmagań z cyfrowym zagrożeniem. Jednak musi działać sam, bo obawia się o bezpieczeństwo przyjaciół. Ale brakuje mu czasu. Zbyt wiele zadań, zbyt...

Paweł Gryniewicz | 2013-06-13

Przygód gamedeca ciąg dalszy, chociaż coraz cieżej szukać śladów klimatu opowiadań. Od autora otrzymujemy całkiem zgrabną space operę, która momentami potrafi niemalże zachwycić, ale dysputy filozoficzne okazały się dla mnie prawie nie do przejścia i szczerze mówiąc mało co z nich pamiętam, a to źle.

Okot | 2012-10-13
Przeczytana: 13 października 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Początek mocny, a potem akcja niby nie ustaje, ale mi się strasznie nie podoba odejście od spraw jednostek i przeniesienie fabuły na poziom korporacyjno-imperialny.

Michał | 2012-07-08
Przeczytana: 05 lutego 2012

III Tom przynosi znaczne rozbudowanie fabuły i co za tym idzie jej skomplikowane, sama sytuacja bohatera staje się dość zawiła...

MaciejLiteon Strzępa | 2016-04-22
Przeczytana: 06 kwietnia 2016

Nie będę się długo wypowiadał na temat akcji i głównego bohatera, bo tu się nic nie zmieniło, nadal jest bardzo dobrze! .
Bardziej chodzi mi o to że Marcin w tej książce przemycił bardzo dużo wiedzy na temat funkcjonowania świata, sposobu działania korporacji, oraz informacji dlaczego nie widzimy tego co się dzieje dookoła, dlaczego jesteśmy Zabaweczkami!.
Czasami wali tą wiedzą jak młotkiem po głowie..hehhh. Marcin zmusza do pytania które każdy musi sobie zadać - Co byś zrobił gdyby od twojej decyzji zależały miliardy istnień ludzkich. Czy człowiek może stać się bogiem? Czy cel uświęca środki?
Żeby dowiedzieć się tego wszystkiego trzeba przeczytać tę książkę.
polecam!

| 2012-01-08

III część przygód Torkila Aymore'a. Akcja nabiera jeszcze większego tempa i wchodzi na poziomy, o których baliśmy się myśleć. Gaia, nowa ziemia, na której mieszkańcy Ziemi znaleźli schronienie przed bestią staje się kolejnym polem bitwy. Jak daleko można pójść pozostając nadal człowiekiem?

ikari | 2010-10-01
Przeczytana: kwiecień 2010

Przybyłek nieźle przewiduje nie tylko tempo rozwoju naszego świata, ale i same jego efekty, kierunki i ich społeczne skutki. Wartka akcja, może aż nazbyt prędka. Autor mi w to nie wierzy, ale zbyt prędka, by emocje w książce można było odpowiednio dostrzec i przetrawić.

Kuba Buja | 2016-09-30