Gamedec. Zabaweczki

Cykl: Gamedec (tom 3)
Wydawnictwo: Rebis
Nekocia

TRZECIA CZĘŚĆ 5-TOMOWEGO CYKLU „GAMEDEC” Megastatek emigracyjny Medusa wiozący pasażerów na Gaję nie wyłania się na docelowej orbicie. Ubezpieczyciel rejsu postanawia wszcząć śledztwo, a Lilith Ernal, agentka tej firmy, wynajmuje Torkila. Ten, chociaż skłonny się zaangażować, pragnie też pomóc Peterowi „Crashowi” Kytesowi w sprawie Mike’a Gunnera, rozgrywającego drużyny Bezbolesnych, który...

TRZECIA CZĘŚĆ 5-TOMOWEGO CYKLU „GAMEDEC”
Megastatek emigracyjny Medusa wiozący pasażerów na Gaję nie wyłania się na docelowej orbicie. Ubezpieczyciel rejsu postanawia wszcząć śledztwo, a Lilith Ernal, agentka tej firmy, wynajmuje Torkila. Ten, chociaż skłonny się zaangażować, pragnie też pomóc Peterowi „Crashowi” Kytesowi w sprawie Mike’a Gunnera, rozgrywającego drużyny Bezbolesnych, który został zamordowany na Ziemi. Torkil chce także poinformować władze Gai, że Bestia nie została pokonana.
Jak poprowadzić trzy sprawy jednocześnie? Czy można znaleźć się w tym samym czasie w trzech różnych miejscach? Dokąd zaprowadzą Gamedeca kosmiczna przygoda, ziemskie dochodzenie i próba dotarcia do władz Gai? Czy tylko on widzi anioły i demony?

I ostatecznie: czy jednostka może wpłynąć na losy świata?

Nadchodzą zmiany. I nic już nie będzie takie jak przedtem.

źródło opisu: https://www.rebis.com.pl/pl/book-gamedec-zabaweczk...(?)

źródło okładki: https://www.rebis.com.pl/pl/book-gamedec-zabaweczk...»

Hari_Seldon | 2018-11-28
Przeczytana: 21 października 2018

Apokalipsa z trzech punktów widzenia. Główny bohater, Gamedec Torkil Aymore w wyniku wydarzeń z poprzedniego tomu został rozdzielony na trzy osoby. Przy tym każda przeżywa tu inne przygody – jedna wstąpiła do elitarnych oddziałów wojskowych, druga postanawia zbadać pewną stację kosmiczną, a trzecia powraca na Ziemię, której dni są już policzone.

Pomysł na trzy przeplatające się ze sobą historie był bardzo obiecujący. Każda jest trochę w innym stylu i porusza trochę inne problemy. Trzeba jednak czytać uważnie, bo łatwo można się pogubić w narracjach.

Pierwszy wątek to historia rekruta, który musi zdobywać pozycję w armii. Przedstawieni tu żołnierze swoją filozofią i metodami działania przypominają samurajów. Jednakże wspiera ich nowoczesna technologia przedstawiona tutaj w bardzo pomysłowy sposób. Pojawiają się też pewne elementy prawdopodobnie nadnaturalne, ale to akurat zależy bardziej od interpretacji czytelnika.

Z kolei drugi wątek najpierw wprowadza bardzo drastyczne sceny...

książek: 2019
Efemeryda | 2018-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2018

Spodobał mi się świat Gamedeca. Z ciekawością sięgnęłam po kolejny tom przygód detektywa od gier (nie podoba mi się określenie gierczany detektyw, bo to jakby ziemniaczany). Przyznaję p. Przybyłek zaskoczył mnie pozytywnie. Nigdzie nie przynudza, akcja dynamiczna, czasem słownictwo mało zrozumiałe, ale dla dociekliwych jest słowniczek na końcu. Kontekst działań bohatera pozostaje nie tylko spójny, ale i przeniesiony na wyższy poziom. Doskonały pomysł zwielokrotnienia osobowości, gdzie prawica nie wie co czyni lewica i świetne poprowadzenie spójnej równoległej narracji trzech klonów (?) osobowościowych Thorkila zasługuje na docenienie. W wersji audiobookowej chwilę zajmowała orientacja, gdzie jesteśmy i co robimy, dla mnie to jednak był dodatkowy smaczek.
Pozostaje mieć nadzieję, że kolejne tomy nie zawiodą rozbuchanych oczekiwań.

Дaniel | 2018-09-20

Gamedec ma w sobie coś co sprawia, że człowiek się wciąga w opisywany świat. "Zabaweczki" to nie krótka i prosta książka a gruba i pełna przemyśleń oraz zwrotów akcji powieść. Jest kompletnie nie przewidywalna, a rozwiązania które stosuje autor potrafią zaskoczyć.
Z drugiej strony jej wadą jest to, że wszystko strasznie się dłuży. Miejscami człowiek ma dość przez dość szczegółowe opisy.

huma22 | 2018-08-11
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 11 sierpnia 2018

Świetna pozycja. I największy szacun dla autora za utrzymania napięcia i spójności całej opowieści przez kolejny tom sagi gamedecka, który z opowieści na opowieść staje się coraz bardziej epicka. Jak mu się to udaje, nie wiem, bo poziom zawiłości opowieści z każdą stroną wzrasta i do końca się nie opuszcza. Do tego egzystencjalne przemyślenia bohaterów kilkakrotnie w czasie książki pozostawiają czytelnika z całkowicie wywirowanym mózgiem i wymagają dłuższej przerwy dla ułożenia sobie tego wszystkiego w logicznym porządku. Już nie mogę się doczekać jak dobiorę się do kolejnego tomu i oby poziom się utrzymał.

Tomasz Andrzejewski | 2017-09-27
Przeczytana: 27 września 2017

Iście fenomalne zakończenie całej tetralogii. Teraz mogę spokojnie przeczytać następne 2 dylogie i ciekawe co dalej :)

MaciejLiteon Strzępa | 2016-04-22
Przeczytana: 06 kwietnia 2016

Nie będę się długo wypowiadał na temat akcji i głównego bohatera, bo tu się nic nie zmieniło, nadal jest bardzo dobrze! .
Bardziej chodzi mi o to że Marcin w tej książce przemycił bardzo dużo wiedzy na temat funkcjonowania świata, sposobu działania korporacji, oraz informacji dlaczego nie widzimy tego co się dzieje dookoła, dlaczego jesteśmy Zabaweczkami!.
Czasami wali tą wiedzą jak młotkiem po głowie..hehhh. Marcin zmusza do pytania które każdy musi sobie zadać - Co byś zrobił gdyby od twojej decyzji zależały miliardy istnień ludzkich. Czy człowiek może stać się bogiem? Czy cel uświęca środki?
Żeby dowiedzieć się tego wszystkiego trzeba przeczytać tę książkę.
polecam!

Pafeu niszczuk | 2015-05-19

Cóż to się wyrabia w świecie gamedeka - trudno ogarnąć. Z jednej strony podziwiam Przybyłka za ilość pomysłów, które przelewa na karty swoich książek, z drugiej - wyraźnie czuć, że sam się trochę gubi, próbując to wszystko ogarnąć i ułożyć. Przyznaję, że karkołomny pomysł z podziałem narracji na trzy zadziałał całkiem sprawnie, ale rozdziały mogłyby być bardziej wyważone, bo momentami nużą. Przykładowo - cały proces zdobywania przez Torkila licencji na spacemobil (i zakup tegoż pojazdu) są o wieeele za długie. Podobnie rozmowy z Sergiem. Mimo to, jeżeli ktoś mimo przywar poprzedniego tomu dotarł do "Błysków", raczej się nie rozczaruje.

Beata | 2014-11-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Papierowe

Następny etap: korpokracja

„Gamedec. Zabaweczki. Sztorm” jest drugą częścią trzeciego tomu przygód Torkila, częścią powstałą przez sztuczny, wynikający jedynie ze względów edytorskich, podział bardzo obszernej powieści. Zatem, wcześniejsze zapoznanie się z „Gamedekiem. Zabaweczkami. Błyskami” jest nieodzowne dla zrozumienia całości intrygi i tak naprawdę lektura obu części „Zabaweczek” nie powinna być oddzielona długim interwałem czasowym. Pozwalam sobie na tę uwagę także dlatego, że niniejszy tekst jest pod pewnymi względami dokończeniem i podsumowaniem recenzji „Błysków”, której przeczytanie – by uniknąć powtarzania zawartych tam uwag – polecam. A teraz już do rzeczy.
Marcin Przybyłek przyzwyczaił mnie, że nie pisze książek błahych, których istotą są jedynie pojedynki, dynamiczne pościgi i śledztwa. Owszem, wątek przygodowy czy detektywistyczny jest podstawą powieści, ale autor się tym nie zadowala – w każdym utworze tkwi drugie dno. I kolejna odsłona losów Torkila Aymore pod...

Beata | 2014-11-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Papierowe

Gierczany detektyw rusza w kosmos

Na początek informacja porządkowa: kolejny, trzeci już tom przygód Torkila Aymore został ze względów wydawniczych (liczy ponad 1000 stron) podzielony na dwie części – „Gamedec: Zabaweczki. Błyski” oraz „Gamedec: Zabaweczki. Sztorm”, ta ostatnia do sprzedaży trafi na początku przyszłego roku. Zatem niniejsza recenzja jest nietypowa – dotyczy tylko połowy książki.
Po zwycięskiej walce z „Bestią” Torkil wraz z przyjaciółmi emigruje na Gaję. W podróż wyrusza sześć statków kolonizacyjnych, do planety dociera tylko pięć z nich – Medusa z pięćdziesięcioma tysiącami pasażerów na pokładzie ginie gdzieś w kosmosie. Tymczasem na Ziemi przyjaciel Torkila zostaje zamordowany, na Gai także zaczynają ginąć ludzie – również ci, z którymi gamedec kontaktował się po przylocie. Torkil przeczuwa, że to jeszcze nie koniec zmagań z cyfrowym zagrożeniem. Jednak musi działać sam, bo obawia się o bezpieczeństwo przyjaciół. Ale brakuje mu czasu. Zbyt wiele zadań, zbyt...

Tomek | 2014-08-20
Na półkach: Przeczytane, 2014, E-book
Przeczytana: 17 sierpnia 2014

Druga część "Zabaweczek" jest dużo lepsza od poprzedniczki. Książkę pochłaniało się strona po stronie. Fabuła w końcu nabiera tempa i nie ma tylu filozoficznych wywodów. Koniec przynosi wiele odpowiedzi na pytania które narastają przez poprzednie tomy, ale jednocześnie poddaje do rozwiązania nowe, jeszcze trudniejsze. Lektura jak najbardziej godna polecenia. Nie żałuje ani cetni poświęconej na czytanie.