Perła. Afrykański przypadek księdza Grosera

Cykl: Przypadki księdza Grosera (tom 4)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka

PERŁA. Afrykański przypadek księdza Grosera to piąty tom z cyklu. W 2003 roku książka Jana Grzegorczyka Adieu. Przypadki księdza Grosera przełamała tabu w mówieniu o prywatnym życiu księdza i kondycji polskiego społeczeństwa katolickiego. Książka trafiła na wszystkie listy bestsellerów. Potem wyszły Trufle, Cudze pole, Jezus z Judenfeldu, który stanowił prequell. Zapowiadana na jesień pozycja będzie kontynuacją Cudzego pola. Ksiądz Groser, który w finale tej powieści został przybity w sposób symboliczny do rusztowań budowanego kościoła. Z dramatycznego zdarzenia wychodzi pokiereszowany fizycznie, ale jego autorytet wzrasta proporcjonalnie do piekła, które przeszedł. Do jego parafii, gdzie jest przyrównywany do ojca Pio i „Jerzego Popiełuszki, który przeżył” ciągną pielgrzymi. Aż do dnia, który odmieni bieg wydarzeń. Namówiony przez swego znajomego, słynnego podróżnika, ksiądz Wacław udaje się do Afryki. Powstała okazja na zrealizowanie jego odwiecznego marzenia… Czy odnajdzie tam spokój, a przede wszystkim sens niewytłumaczalnych doświadczeń?

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Ewelina książek: 65

Ten, który lepi i rozbija garnki

„Perła. Afrykański przypadek księdza Grosera” to piąty już tom przygód charyzmatycznego duchownego. W 2003 roku Grzegorczyk, pisarz i publicysta, zakwestionował tabu polskiego społeczeństwa, pisząc powieść o prywatnym życiu księdza oraz o kondycji ludzi deklarujących się jako wierzący. W kolejnych tomach ukazywały się kontynuacje losów nietuzinkowego kapłana. Zarówno „Adieu”, „Trufle”, jak i „Cudze pole”, stały się bestsellerami. Nie mogło być zatem mowy o dłuższej przerwie w pisarstwie, tym bardziej że autor otrzymywał ponaglające listy od zniecierpliwionych czytelników.

Piąty tom cyklu dowodzi nienagannej formy pisarskiej Grzegorczyka. Wszystko zaczyna się mocnym akcentem: główny bohater staje się ofiarą brutalnej i odrażającej napaści. Sposób działania sprawców daleki jest od przypadkowości, a metoda zadania Groserowi bólu wydaje się dowodzić nienawiści wobec duchownego. Autorytet księdza – w obliczu odniesionych obrażeń – zdecydowanie wzrasta w lokalnej społeczności. Już podczas pobytu w szpitalu znajdują się osoby usiłujące doświadczyć spotkania z żywą legendą. Główny bohater wraca do zdrowia i nieoczekiwanie konfrontowany jest z propozycją wyjazdu do Afryki. Wyprawa ta oznacza dla Grosera zmierzenie się z własnym słabościami, ale także z potencjałem, który od zawsze w sobie nosił.

„Perła” Jana Grzegorczyka trzyma poziom. Kolejny tom popularnego cyklu wciąga od pierwszych stron, ujmuje pewną świeżością spostrzeżeń oraz przynosi nową dawkę informacji na temat głównego bohatera serii. „Perłę” można oczywiście czytać bez znajomości poprzednich tomów, choć nie ulega wątpliwości, że po ich nadrobieniu lektura zyskuje zupełnie inny wymiar. Fabuła stworzona przez Grzegorczyka ma dobrą wewnętrzną dynamikę, tworzy przemyślaną zwartą całość, a do tego obfituje w trafne i czasami zaskakujące komentarze do współczesnej rzeczywistości.

Wbrew stereotypowym opiniom nie jest to książka (ani seria) o charakterze konfesyjnym. Autor niewątpliwie znajduje upodobanie w poruszaniu wątków ocierających się o sprawy transcendencji, ale potencjał tej historii jest znacznie większy. Pisarz i publicysta w umiejętny sposób, pod warstwą dowcipnej i realistycznej opowieści, mierzy się z pytaniami dotyczącymi sensu, wartości ludzkiego życia, poczucia spełnienia, poszukiwania swojej drogi. Konfrontując czytelnika z rozmaitymi dylematami, Grzegorczyk nie uprawia nachalnego moralizatorstwa, nie epatuje pobożnościowymi formułami, nie powtarza frazesów bez pokrycia. Wydaje się, iż zakłada, słusznie zresztą, że pewne doświadczenia i intuicje są po prostu uniwersalne.

Ewelina Tondys

veinylover | 2017-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2017

Coś w tym ostatnim tomie tak z mojej perspektywy wydawało się niespójne, postaci straciły ten blask autentyzmu.
A może to tylko moje subiektywne, niczym nie uzasadnione wrażenie?
Wciąż daję książce z tej serii wysoką ocenę.
Afrykańska podróż Wacława dodaje barwności fabule, ale chyba to ona powoduje to wrażenie niespójności, a sam Wacław w tej podróży, to jakby nie on.
Z drugiej strony depresyjny incydent głównego bohatera powinien nadać tej postaci wymiar realistyczny, a jakoś to wygląda średnio przekonywająco.
Sama akcja bliżej końca książki jakby przyspiesza i nabiera dramatyzmu i może właśnie ta ostatnia część książki, w której wątki zostają zamknięte zasługuje na aprobatę i rodzaj wewnętrznego zadowolenia czytelnika.
Warto było sięgnąć po tę serię i nie żałuję czasu spędzonego z poruszającym cyklem tych książek autorstwa Jana Grzegorczyka.

gwiazdka | 2018-04-23
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane
Przeczytana: 23 kwietnia 2018

Za każdym razem, kiedy dostaję do rąk książkę Grzegorczyka czuję strach. Że tym razem nie będzie tak dobrze, że na pewno teraz się rozczaruję. Nie inaczej było z „Perłą”. Znowu bałam się, że to już nie będzie to, że będzie wtórnie, nieciekawie, albo nawet byle jak. A potem ta ulga: to jest nadal dobra powieść. Bo i styl jest lekki, i treść wciągająca. I przede wszystkim postaci, które budzą optymizm. „Perłę. Afrykański przypadek księdza Grojera” czytało mi się świetnie. Książka nawiązuje bezpośrednio do „Cudzego pola” i dobrze byłoby czytać je chronologicznie- jak zresztą całą serię, chociaż jako samodzielna powieść też by uszła- i najlepiej bezpośrednio po sobie. Jednak ocenę wystawiam odrobinę niższą niż zawsze, a to za wstawki wątku praktycznie tytułowego, czyli kawałek o Afryce. Owszem, fragment jest dobrze napisany, zawiera w miarę interesujące wydarzenia, ale jakoś tak nijak nie przypasowane do całej serii. Urywki z Pałkiewiczem nie pasują mi tutaj wcale, jakby napisane...

Co tu dużo mówić. Mam słabość do Grosera, mam słabość do Grzegorczyka. Zatem obiektywna nie będę. Seria o dobrym, mądrym księdzu Wacku Groserze zajmuje honorowe miejsce w mojej biblioteczce. W niej odnajduję to, czego tak bardzo mi brakuje w dzisiejszym świecie- życzliwych ludzi, bezinteresowne dobro i wiarę, że pomimo różnych zawirowań i upadków zawsze jest czas, żeby wrócić na prostą, jasną drogę.

Agacha | 2018-06-19
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 19 czerwca 2018

Kolejna porcja życiowej mądrości. Jedna z czytelniczek oddając książkę powiedziała, że mimo, że jest niewierząca, to z przyjemnością czytała o przygodach księdza Grosera. Bo taka jest ta opowieść, nie tylko dla "kościelnych". Jej czytanie sprawia przyjemność, ale momentami zmusza do zamyślenia się nad życiem.

BIETKA | 2017-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2017

Czytanie książek, to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła. - Wisława Szymborska

Istotnie. Ostatnia powieść Jana Grzegorczyka, kontynuacja cyklu o ks.Groserze jest jak swoiste uczestnictwo w zabawie- grze na polskiej, współczesnej scenie życia o jego godne miano.
To kryminał społeczno-obyczajowy z poczuciem humoru, frazami wulgaryzmów i górskim wątkiem przygodowym. Dużo emocji - wstrząsających scen.
Pisarz bez subtelności, z odwagą demaskuje środowiska: Kościoła, mediów, służby zdrowia, światka przestępczego.
Pięknie i ciekawie mówi o wierze. O tym, czym ona tak naprawdę jest:
" wiara jest wspinaczką. Jeśli tak, to wspinaczka też jest wiarą. Nie da się jej objąć rozumem, rozsądkiem. Trzeba zawierzyć".
Wymowny i poruszający jest wątek związany z Dzienniczkiem św. S.Faustyny w kontekście patologii społecznej.
Galeria oryginalnych bohaterów literackich, a protagonista powieści, Wacław Olbrycht- ks.Groser, proboszcz parafii Pierwszych Chrześcijan to człowiek bardzo...

Agnieszka Garncarczyk | 2018-02-12

Wacław Grosser nietuzinkowy ksiądz o jakże oryginalnym podejściu do powołania. Przez to staje się charyzmatyczny dla swoich wiernych. Okazją aby się o tym przekonać staje się moment w którym to wspomniany zostaje napadnięty i "ukrzyżowany". Tłem tego wydarzenia są porachunki gangsterskie , bo i trupów jest więcej. Autor obnaża także słabości współczesnego katolicyzmu zarówno wśród samych księży jak i wśród wiernych. To także zapis własnej walki o wytrwanie w czasie wyprawy na afrykańską Margeritę.
Poza tym jak to u Grzegorczyka mnóstwo skrzącego się dowcipu.

LifeOnMars | 2017-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2017

Kurcze no... Bardzo dużo się spodziewałam po tej książce. A jestem zawiedziona. Groser irytował mnie przez całą powieść. Wiecznie idealny, nieskazitelny, kryształowy. Pcha się wszędzie, zawsze musi mieć coś do powiedzenia, wszystko mu wychodzi. No po prostu perła.

Człowiek, który ma kondycję na poziomie zerowym (tak jak Groser) nie jest w stanie wejść na pięciotysięcznik. Tak się po prostu nie da. Groser dokonuje w "Perle" takich rzeczy, że aż nie chce się tego czytać.

I na dodatek Krystian - lowelas, dla którego liczy się tylko nieskazitelne uzębienie. Na boku kobieta, o której wie biskup diecezji. I choć Florek chce się pozbyć Krystiana z diecezji, ostatecznie mianuje go biskupem. Naprawdę tak to działa? Ja nie chcę wierzyć, że Kościół jest takim cyrkiem, mimo wszystko.

Podsumowując: dokończyłam czytać, bo zawsze staram się to robić, jednak wiele razy miałam ochotę rzucić tę książkę w kąt.

Jadwiga | 2018-07-18

Audiobook rewelacyjnie przeczytany.
Mój ulubiony powieściowy ksiądz Gloser zaspokoił mnie sobą.
Czas się rozstać.Cztery audiobooki wysłuchane. Refleksję pozostają.
Bogactwo duchowych rozważań i życiowych przemyśleń.

Katarzyna | 2016-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2016

„ … Człowiek jest największy, kiedy klęczy”

To pierwsza książka Jana Grzegorczyka, która trafiła w moje ręce. Już teraz wiem, że nie ostatnia. Bo czasami trzeba zacząć od końca, by wrócić do samego początku. Nadrobienie zaległości zajmie trochę czasu, ale już teraz wiem, że kolejne publikacje będą świetne.

Grzegorczyk, to pisarz i publicysta, w latach 1982 – 2011 redaktor miesięcznika „W drodze”. Wszystkie części trylogii o przypadkach księdza Grosera – „Adieu”, „Trufle”, czy „Cudze pole”, stały się bestsellerami. W 2006 roku, ukazały się opowiadania, które opisują rzeczywistość w hospicjum. Natomiast w 2014 roku, autor wydał „Świętego i błazna”, czyli rozmowę – testament z legendarnym ojcem Janem Górą, który co roku, przyciągał na pola Lednicy tysiące młodych ludzi i stał się wzorem do naśladowania.

Motto, które otwiera samą powieść, zwraca uwagę na ogromną rolę losu i naszego szczęścia. „Kim jest Bóg, jak nie Tym, który i lepi garnki, i je rozbija”. Kim jest człowiek, wobec...

Grazia_czytaninka_ | 2017-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2017

Słuchanie tego audiobooka było czystą przyjemnością. Pisarz nie owija w bawełnę, tylko otwarcie przedstawia nam świat Kościoła takim jaki jest. Nie ma tutaj miejsca na jakieś kłamstwa czy też oszczerstwa. Słuchając w moim sercu na nowo rodziła się wiara w ludzi i ich intencje. Bo nie oszukujmy się, ale w dzisiejszym świecie w każdym otoczeniu znajdują się tacy ludzie, dla których fałsz jest porządkiem dziennym.

Autor uświadamia nas, iż nie ma ludzi idealnych, nawet wśród kapłanów. Każdy z nas popełnia błędy i jest to normalne. Mamy prawo do własnych słabości, niepowodzeń, czy też zachwiania wiary. Jednak ważne jest, aby w każdej sytuacji umieć odnaleźć Boga. Relacja z Bogiem bowiem, jest istotnym elementem naszego życia. To ona pozwala nam niejednokrotnie przetrwać najgorsze chwile w naszym życiu, daje nam nadzieję, iż wszystko może się jeszcze ułożyć.

Jan Grzegorczyk ujmuje swoją powieścią, powieścią, która jest nad wyraz ludzka. Bohaterowie są jak najbardziej realni, każdy z...