Perła. Afrykański przypadek księdza Grosera

Okładka książki Perła. Afrykański przypadek księdza Grosera
Jan Grzegorczyk Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Przypadki księdza Grosera (tom 4) literatura piękna

Oficjalne recenzje i

Ten, który lepi i rozbija garnki

Link do recenzji

65 63 61

Ksiäżka dobra, ale miejscami dezorientująca dla dawno czytających pierwsze 3 części. Raczej polecam czytać we względnym ciągu. Poprawna.

Kilka razy zastanawiałem się, co przymiotnik relacyjny, tzn. afrykański, robi w tytule tej książki? W końcu moja ciekawość została zaspokojona, ale historia hmm... przeciętna.

Przyjemna seria

Warto przeczytać. Jest fabuła kryminalna, jest obyczajowa, jest prawdziwe, ludzkie oblicze kościoła, ale przede wszystkim jest pełna głębokich przemyśleń dotyczących natury ludzkiej. Zdecydowanie polecam.

Groser nie rozczarował, choć nie oczarował tak jak we wcześniejszych częściach. Ale sporo się dzieje w tej historii i bohaterowie są normalni, nie jednoznaczni,ale po ludzku normalni.

+!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przez pierwszą część książki było mi bardzo miło powrócić na parafię Pierwszych Chrześcijan. Chyba blisko mi do wizji Kościoła, jaką ma autor książki. Niestety, pod koniec tego tomu poczułam się zmęczona nadmiarem dramatyzmu i nieszczęść, które padają na poczciwego księdza Grosera. Co za dużo, to niezdrowo. Nie chcę zdradzać fabuły, ale myślę, że autor za bardzo stara się...

Pamiętam, że poprzednie powieści podobały mi się dużo bardziej. Akcja pędzi szyta na okrętkę, postaci całe mnóstwo. Właściwie, o co chodzi? O kolejny tytuł w serii?! Szkoda wielka.

Książka, która zmusza do przemyśleń i po raz kolejny obnaża słabości natury ludzkiej. Wciągająca, intrygująca i... i życiowa...
Ubolewam, że ta część stanowi zakończenie cyklu; nie potrafię rozstać się z księdzem Groserem i pozostałymi bohaterami, będzie mi ich naprawdę brakowało.

To po prostu bardzo dobra książka, Jak cała seria Przypadków Księdza Grosera. Nie odbiega w żadnym kierunku od swoich poprzedniczek. Jedyna różnica jest może taka, że autor dał mały upust swoim zamiłowaniom do podróży i górskich wspinaczek. A to tylko dodaje smaczku.
Warto czytać Gregorczyka. Autor ma sporo do powiedzenia. I do opowiedzenia. Bardzo się cieszę, że tyle jego...

• 2018
  • 2017