Perła. Afrykański przypadek księdza Grosera

Oficjalne recenzje i

Ten, który lepi i rozbija garnki

[ 10 ] Link do recenzji

Warto przeczytać. Jest fabuła kryminalna, jest obyczajowa, jest prawdziwe, ludzkie oblicze kościoła, ale przede wszystkim jest pełna głębokich przemyśleń dotyczących natury ludzkiej. Zdecydowanie polecam.

Groser nie rozczarował, choć nie oczarował tak jak we wcześniejszych częściach. Ale sporo się dzieje w tej historii i bohaterowie są normalni, nie jednoznaczni,ale po ludzku normalni.

+!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przez pierwszą część książki było mi bardzo miło powrócić na parafię Pierwszych Chrześcijan. Chyba blisko mi do wizji Kościoła, jaką ma autor książki. Niestety, pod koniec tego tomu poczułam się zmęczona nadmiarem dramatyzmu i nieszczęść, które padają na poczciwego księdza Grosera. Co za dużo, to niezdrowo. Nie chcę zdradzać fabuły, ale myślę, że autor za bardzo stara się...

Pamiętam, że poprzednie powieści podobały mi się dużo bardziej. Akcja pędzi szyta na okrętkę, postaci całe mnóstwo. Właściwie, o co chodzi? O kolejny tytuł w serii?! Szkoda wielka.

Książka, która zmusza do przemyśleń i po raz kolejny obnaża słabości natury ludzkiej. Wciągająca, intrygująca i... i życiowa...
Ubolewam, że ta część stanowi zakończenie cyklu; nie potrafię rozstać się z księdzem Groserem i pozostałymi bohaterami, będzie mi ich naprawdę brakowało.

To po prostu bardzo dobra książka, Jak cała seria Przypadków Księdza Grosera. Nie odbiega w żadnym kierunku od swoich poprzedniczek. Jedyna różnica jest może taka, że autor dał mały upust swoim zamiłowaniom do podróży i górskich wspinaczek. A to tylko dodaje smaczku.
Warto czytać Gregorczyka. Autor ma sporo do powiedzenia. I do opowiedzenia. Bardzo się cieszę, że tyle jego...

Jest to ostatnia część przygód księdza Grosera. Powiem krótko - szkoda. Tak jak poprzednie części, tak i ta wciąga, intryguje oraz daje do myślenia.

Audiobook rewelacyjnie przeczytany.
Mój ulubiony powieściowy ksiądz Gloser zaspokoił mnie sobą.
Czas się rozstać.Cztery audiobooki wysłuchane. Refleksję pozostają.
Bogactwo duchowych rozważań i życiowych przemyśleń.

Jakoś mnie nie urzekła. Przedstawiony styl życia i bycia księży jest dla mnie nieprzekonujący; fabuła mętna, wątek kryminalny rzeczywiście intryguje czytelnika, jednak po pewnym czasie staje się nużący. Najlepszy zdecydowanie wątek afrykański, niestety krótki.

Dyskusje

• 2018