The Bestiarium

- Matriarchat
- Świnka
- Laboratorium nr 8
- Numer

Co łączy ze sobą cztery wymienione mikropowieści? Wszystkie stworzył autor do trzydziestego roku życia. Wszystkie wywodzą się z radia, a konkretnie z magazynu 60 minut na godzinę nadawanego w Trzecim Programie Polskiego Radia w latach 1974-81. Wszystkie były dłuższymi lub krótszymi serialami.

Antoniuss | 2016-05-16
Przeczytana: 12 maja 2016

Mimo upływu lat ,,The Bestiarium" to kawał cieżkiego, solidnego SF. Składa się z czterech tekstów, z których jeden ,,Doktor świnka", historia naukowca którego zazdrośni wspólnicy uwięzili w ciele świni, (o ironio, jak dla mnie zdecydowanie najlepszy - podczas lektury wręcz ryczałem ze śmiechu) nieco nie pasuje - jest bardzo zabawny i optymistyczny, podczas gdy ogólny nastrój książki jest raczej posępny. W każdym z pozostałych opowiadań ludzkość w jakiś sposób zmierza ku apokalipsie (albo jest już po niej). Powody są różne: szowinizm, upadek wartości rodzinnych, wojny, zanieczyszczenie środowiska, ogólna niechęć do współpracy... Efekt jest ten sam - upadek świata który znamy. I chociaż życie nie znosi próżni, to odrodzony świat raczej nie jest raczej miejscem w którym chcielibyśmy się znaleźć... Początkowo wydaje się, że nasze problemy powoduje egoizm, chciwość, zawiść i kierowanie się niższymi uczuciami, jednak ostatnie z opowiadań odziera z wszelkich złudzeń - każda cywilizacja...

Robert Sosnowski | 2014-02-02

Książka jest rewelacyjna, ale jeszcze lepsze było słuchowisko w "60 minut na godzinę" czytane przez Tadeusza Włudarskiego. Dlaczego nie można kupić audiobooka?

4wymiar | 2011-04-12
Przeczytana: 28 stycznia 2011

Zbiór pod każdym względem świetny. Wyobraźnia tego człowieka jest niebywała. coś w stylu "za milion lat dinozaury w szkołach uczyć się będą, że kiedyś na ziemi żyli ludzie" ;)

nellanna | 2011-08-01

KApitalne!