Ekspedycja

Wydawnictwo: Agencja Solaris

Maria Galina to rosyjska autorka specjalizująca się w pisaniu science fiction. Niniejszy zbiór zawiera dwie krótkie powieści poruszające się wokół tematu inwazji obcych. W & Ekspedycji& mamy do czynienia z bliżej nieokreśloną inwazją znika ludność całych wsi i miasteczek, a w opustoszałych domostwach hula wiatr i czai się zło. Upadają państwa, panuje chaos, władzę przejmują samozwańczy watażkowie. & Żegnaj, mój aniele& to historia alternatywna ewolucja na kontynencie australijskim dała ziemi gatunek skrzydlatych ludzi, którzy szybko opanowują całą planetę. Jednak ich przewaga technologiczna z czasem maleje, a populacja homo sapiens szybko rośnie. Bunt jest nieunikniony.

ira | 2015-10-08
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 08 października 2015

"Ekspedycja" składa się z zaledwie dwóch opowiadań, i wielka szkoda.
Pierwsze z nich, użyczające tytułu "zbiorkowi", podobało mi się dlatego, że było całkowicie wyrwane z kontekstu. dostajemy sytuację, jaka jest, bez wyjaśnień, co i kiedy się stało. Koniec też niczego zbytnio nie kończy i nie wyjaśnia. To zwykle jest bardzo irytujące, bo sprawia wrażenie, jakby autorowi się nie chciało, ale nie w tym przypadku. U Galiny wygląda to naturalnie, czyta się dobrze mimo braku drobiazgowych wyjaśnień. Narracja prowadzona przez Ritę trafiła do mnie tak, jakbym czytała swój pamiętnik.
W drugim opowiadaniu przeciwnie, sytuacja jest wyjaśniona niemalże od początku i ma ono zdecydowany koniec. Na tym jednak różnice się kończą, "Żegnaj, mój aniele" także było zajmującą lekturą. Ciekawy pomysł,sprawnie poprowadzona akcja, świetne, choć mało budujące zakończenie.
Zdecydowanie poszukam innych tworów tej autorki. I polecam. :)

_encore_ | 2016-10-19
Na półkach: > TRADYC., Przeczytane