Armia ślepców

Wydawnictwo: Red Horse

Gdy pewnego dnia z Lasu Kabackiego wyłoniły się wojska Bizancjum, dla Polski rozpoczęła się nowa era rządów Wiecznego Cesarstwa. Wprowadzane przez Wielkiego Logotetę reformy zdegradowały wielu mieszkańców do roli nic nieznaczących trybików wielkiego imperium. Dostanie się do cechu pisarskiego jest zatem dobrym wyjściem z sytuacji. Ale jak napisać konkursową pracę, gdy książki o historii Bizancjum okazują się zakazane, telewizja kłamie, a po piętach depczą kuriałowie sprawiedliwości...

Grażyna | 2013-02-17
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 24 lutego 2013

Za mało, za krótko, a pomysł bardzo ciekawy.

Sturnus | 2013-12-18
Na półkach: Inne, Przeczytane, Posiadam

Nabyłem i przeczytałem dość przypadkowo, gdyż nie lubuję się w fantastyce, ale w sumie...również się zgodzę, że pomysł bardzo ciekawy, dobrze się czyta, ale i również czuję pewien niedosyt oraz zawód z tego wynikający. Swoją drogą, taka inwazja "wiecznego Bizancjum" dzisiaj chyba by nam się przydała, a przynajmniej nie zaszkodziła, zaś rola "trybików w imperium" pod okiem "bizantyńskiego" urzędnika plus chęć dostania się do jakiejś hermetycznej korporacji, która zapewnia lepszy byt...to chyba dla nas, mieszkańców kraju nad Wisłą, brzmi dość znajomo i bez tego ;)

aster | 2014-07-15

Książka przedstawia Polskę pod zaborem Bizancjum. Bizancjum posiadającego broń tak straszną, że nikt mu się nie przeciwstawi. Skąd się to Bizancjum wzięło w XXI wieku i dlaczego w Polsce - nikt dokładnie nie wie.
Główny bohater jest operatorem kserokopiarki Minolta. Ma już trochę dość tej jakże ważnej funkcji, próbuje się dostać gdzieś wyżej. Aby udowodnić swą lojalność dla ukochanych naje... tfu, sojuszników państwa Polskiego musi napisać esej o jednej z postaci starożytnego Bizancjum. Książka jest więc po części tym esejem, po części zaś historią jego tworzenia.
Wszystko byłoby fajnie, gdyby nie jeden, drobny szczególik: główny bohater jest naiwnym idiotą. Poważnie, człowiek, który żył w PRLu a potem w demokracji lat 90'tych nagle jest w totalnym szoku, że władza kłamie. No szok i niedowierzanie.
Do tego w sumie słabiutka fabuła, jak to bohater szuka materiałów źródłowych i jak to mu źle w pracy.
Sam esej jest najlepszą częścią książki. Tutaj autor pokazuje, że ma naprawdę dobry...

Cuz | 2012-09-24

Bardzo ciekawie przedstawiona wizja alternatywnej rzeczywistości, jednak boli kiedy autor udaje, że oczywiste fakty nie istnieją. Chodzi tu mianowicie o niesłychaną ślepotę i głuchotę głownego bohatera, który po epoce PRL nie nauczył się jeszcze że okupant fałszuje historię oraz fakty. Książka sprawia też wrażnie niedokończonej. Nie polecam, chyba że ktoś jest maniakalnym fanem polskiej fantastyki, w takim wypadku i tak warto czytać wszystko.

Vaherem | 2012-11-07

Najbardziej rozczarowuję to, że książka kończy się w momencie w którym fabuła powinna tak naprawdę ruszyć z kopyta.

Dawid | 2013-03-25
Przeczytana: październik 2012

Książka, którą zakupiłem od tak spowodowała ograniczenie mojego czasu wolnego i skupienie się tylko na niej. Pomysł i opis historii uważam za bardzo dobre, gdzie możemy się doszukać wielu odnośników do naszej wspólnej historii. Polecam jako taką odskocznie i możliwość refleksji nad wydarzeniami.

Basieńka | 2011-11-18
Przeczytana: 2008 rok

jak dla mnie, książka w Orwelowskim stylu. Czytałam je kiedyś w dużych ilościach, tą zachwycona nie byłam.

elstasiu | 2012-05-21

Podoba mi się pomysł,trochę gorzej z wykonaniem. Momentami bardzo,ale to bardzo nudna.

ariel | 2016-08-29
Cirinelis | 2016-08-25