Fahrenheit 451

Wydawnictwo: HarperCollins
angielski
norimenai

Voyager Classics – timeless masterworks of science fiction and fantasy. A beautiful clothbound edition of the internationally acclaimed "Fahrenheit 451" – a masterwork of twentieth-century literature. The terrifyingly prophetic novel of a post-literate future. Guy Montag is a fireman. His job is to burn books, which are forbidden, being the source of all discord and unhappiness. Even so,...

Guy Montag is a fireman. His job is to burn books, which are forbidden, being the source of all discord and unhappiness. Even so, Montag is unhappy; there is discord in his marriage. Are books hidden in his house? The Mechanical Hound of the Fire Department, armed with a lethal hypodermic, escorted by helicopters, is ready to track down those dissidents who defy society to preserve and read books.

The classic dystopian novel of a post-literate future, "Fahrenheit 451" stands alongside Orwell's "1984" and Huxley's "Brave New World" as a prophetic account of Western civilization's enslavement by the media, drugs and conformity. Bradbury's powerful and poetic prose combines with uncanny insight into the potential of technology to create a novel which, decades on from first publication, still has the power to dazzle and shock.

źródło opisu: www.harpercollins.com

źródło okładki: www.harpercollins.com

Czy ktoś z Was wyobraża sobie życie bez książki? Albo świat, w którym posiadanie książek grozi spaleniem całego domu? Wydaje się być nieprawdopodobne, a jednak książka z gatunku klasyki science-fiction napisana przed pięćdziesięciu laty pokazuje, że jednak ma coś wspólnego ze światem współczesnym.

Raymond Bradbury ur. 22 sierpnia 1920 w Waukegan. Amerykański pisarz należący do światowej czołówki twórców fantastyki. Znany również jako : Edward Banks, William Elliot, D. R. Banat, Leonard Douglas, czy też Leonard Spaulding. Znany również z powieści " Jakiś potwór tu nadchodzi", czy "Słoneczne wino". Zmarł w 2012 roku w Los Angeles.

Na pierwszych stronach powieści poznajemy Guy Montaga'a, który wykonuje zawód strażaka. Jednak niech Was to nie zmyli, bowiem Montag zamiast gasić pożary, zwyczajnie je wznieca. Do obowiązków naszego bohatera należy palenie książek, gdyż są uważane za coś zbytecznego i niepotrzebnego. Liczy sie tylko wygoda i rozrywka. Guy swój zawód wykonuje od 10...

allison | 2014-03-10
Przeczytana: 10 marca 2014

Rzadko sięgam po fantastykę, ale tę powieść przeczytałam ze względu na treść - zaintrygowała mnie historia o świecie, w którym książki są palone, ich czytelnikom grozi śmierć, a w najlepszym razie więzienie.

Jako mol książkowy niemal fizycznie czułam swąd palonego papieru i aż wychodziłam ze skóry, śledząc losy strażaka, który z posłusznego systemowi niewolnika zmienił się w wolnego człowieka.

Świat przedstawiony przez Bradbury'ego jest przerażający. Nie ma w nim miejsca nie tylko na książki, ale i na myślenie, emocje, własne decyzje. To typowo antyutopijna rzeczywistość, w której życiem ludzi rządzą odgórnie narzucone, często absurdalne, ale obwarowane strasznymi sankcjami nakazy.
Jak to jednak w antyutopiach często bywa, w końcu rodzi się bunt, który stopniowo dojrzewa do wyzwolenia.

Dużo jest w powieści mądrych i nieprzegadanych myśli o literaturze jako ponadczasowej wartości, o książkach, przyjemności i zaletach czytania...
To także lektura skłaniająca do smutnych...

_____ | 2016-05-26
Przeczytana: 26 maja 2016

Ta książka jest rewelacyjna. Do tej pory nie mogę uwierzyć, że autor w tamtych latach stworzył tak niezwykłe dzieło a co ważniejsze - to co napisał sprawdziło się i świat dzisiaj wygląda bardzo podobnie jeśli nie tak samo.

Totalitaryzm zawsze jest ciekawy ze względu na formy, które dla zmyłki przybiera. W antyutopijnym świecie Bradbury'ego książki są czymś złym i należy je palić. Postęp idzie do przodu, trzeba unieszkodliwić umysł. Guziki zostały zastąpione zamkiem automatycznym, bo po co tracić czas na zapinanie koszuli?
Czynności jakie wykonują obywatele ograniczają się do oglądania teleścianek, połykania pigułek - dzięki którym zamieniają się w syntetyczne organizmy niezdolne do jakichkolwiek uczuć i emocji. Zmanipulowani przez media nie martwią się również o swoje rodziny.
Główny bohater jest postacią tragiczną. Jego życie - bezbarwne i poukładane, zmienia się dopiero wtedy gdy poznaję sąsiadkę. Następuje załamanie jego światopoglądu.

Książka jest fenomenalna zawiera...

Łokieć_Pana_D | 2016-12-02

A jak przyjdą i spalą książki? Poszczują psem mechanicznym i wyświdrują żonę z emocji? A gdy będę wierzgał, to i mnie spalą. Nie przyjdą? Czy wszechobecny brak samodzielnego myślenia i masowa papka edukacyjno-serialowa to niegroźna zabawa? Wyluzowanie?
Książka - protest. Krótka, dosadna. Żadna tam literatura piękna. Stawia do pionu jak paralizator. To nie jest koszmarna wizja autora. To żyje. Boję się, że kiedyś - wzorem bohatera - zobaczę dziewczynę, która zapyta: "Czy jesteś szczęśliwy?" A ja się tego pytania przerażę.
Bradbury woła, bym się odłączył. Bym nie był odbiornikiem do reklamy przyssanym. Bym został istotą, która myśli. Sama. Potrafi weryfikować dane, jakie w nią tłoczą.
Nic dodać. Czy się zestarzała? Wolne żarty. Bardziej potrzebna dziś niż wtedy, kiedy powstała.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jak wyglądałby świat bez książek? Czy zbliżamy się do świata przedstawionego w powieści pana Bradbury’ego? Czy inteligencję będziemy gnębić i odrzucać? I ostatnie pytanie: czy książki są złem?
„Magia tkwiła jedynie w tym, co książki mówiły, jak zszywały razem skrawki wszechświata w jedną szatę dla nas.”
Chyba każdy na tym portalu zdaje sobie sprawę z wyjątkowości książek. Nie ważne czy to fikcja, czy dzieje historyczne, ważne, że przenosi nas w zupełnie inny świat.
„Ludzie sami przestali czytać, z własnej chęci.”
Cóż... z tego co widzę, ludzie naprawdę przestają czytać. Dokąd zmierzamy? Może wpierw wytłumaczę dokąd zmierzyła akcja książki, a potem zastanówmy się nad rzeczywistością – czy z nami jest równie źle?

Kiedy ludzie odrzucili książki i inteligencję, zawód strażaka zupełnie zmienił swoją definicję. Zamiast pomagać ludziom w kryzysowych sytuacjach – np. gasząc domy, oni zaczęli wzniecać pożar, jeśli tylko znaleźli książkę w domu osobnika. Nowe rozrywki, „rodzinka” i wiele...

Villiana | 2017-05-22
Przeczytana: 22 maja 2017

„Nie pozwól potokowi melancholii i ponurej filozofii zatopić naszego świata.”

Moje pierwsze spotkanie z autorem, obyło się bez większych uniesień, ale trzeba przyznać, że autor stworzył bardzo przekonywującą i możliwą wizję świata.

A w wizji tej ludzie nie muszą się niczym martwić, ani wiszącą groźbą wojny, ani rozpamiętywać przeszłości, w ogóle nie muszą myśleć, żyją tu i teraz, faszerowani nic nie znaczącymi obrazami na ścianie telewizyjnej. Myślenie może prowadzić tylko do zbędnego chaosu. Książki są zakazane, spalane przez strażaków, często razem z właścicielem, który jednak ośmielił się zapoznać ze słowami z minionych czasów. Pewnego dnia Montag, jeden ze strażaków doznaje przebudzenia i postanawia sprawdzić, co może być interesującego w książkach…

Autor maluje smutną rzeczywistość. Przyglądając się otumanieniu żony Montaga na usta cisnęło się tylko pytanie, co to jest za życie? Przykro było patrzeć na ich małżeństwo, na brak chęci zrozumienia siebie nawzajem, i na to, co z...

„451° Fahrenheita” to jedna z tych książek, o której mam wrażenie napisano już wszystko. Ja, podobnie jak większość mieszkańców naszego kraju, najpierw trafiłem na film doskonałego, a w moim prywatnym mniemaniu najlepszego reżysera francuskiej nowej fali – Francoisa Truffauta. I tenże film właśnie spodobał mi się tak bardzo, że mimo upływających lat i poznania tysiąca nowych historii czy to rzeczywistych, czy literackich, czy wreszcie filmowych, dalej losy Guya Montaga i jego żony drążyły mnie od środka, nie pozwalały o sobie zapomnieć. I nawet nie chodzi już o to, na co wszyscy zwracają uwagę – na palenie książek. Bo pewnie jednakowo mogli palić i inne przedmioty – maskotki, pozwalające nam pamiętać o dzieciństwie, obrączki, jako symbole naszego dorosłego życia, czy chociażby ludzi, jako powrót do tego, co już było. Wcale nie te płonące stosy książek mnie tak przyciągnęły. To wizja zatracenia, którą najpierw Bradbury opisał, a później Truffaut sfilmował, dręczyła moje myśli od...

Karol | 2018-05-11
Przeczytana: 11 maja 2018

Niestety, ale moim zdaniem ta książka zwyczajnie nie przetrwała próby czasu.

Pomysł jest kapitalny, zakończenie całkiem poprawne, ale styl jak i cała fabuła za nic świecie mnie nie porywa. Oczekiwałem zdecydowanie więcej po tak znanym tytule, który dorobił się własnej legendy. Były momenty w których zaczynałem się wciągać, ale niestety były to tylko momenty. Większość czasu spędzamy na tych samych, wciąż powtarzających się rozważaniach o ludzkości, które o ile całkiem intrygujące z początku, tak z czasem zaczynają nużyć.

Nie ma tutaj bohaterów za których chciałbym trzymać kciuki, brakuje mi jakiejkolwiek akcji. Filozofia i rozważania nad przyszłością ludzkości nie obronią się same. Widać tutaj sporo nawiązań do stylu Orwella, ale tak jak tam wszystko było dopracowane i dopięte na ostatni guzik, tak tutaj są wyraźne braki.

glodnawyobraznia | 2018-05-19
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 19 maja 2018

Cała recenzja tu: http://glodnawyobraznia.blogspot.com/2018/05/pietno-swiata-bez-ksiazek.html
Po "451 stopni Fahrenheita" sięgnęłam z ciekawości – aby sprawdzić, czy napisana w 1953 roku powieść science-fiction Raya Bradbury'ego zawiera nadal aktualne treści, ale też ze względu na główny pomysł – czyli świat bez książek. Jak zatem wypada lektura z poprzedniego stulecia?

Głównym bohaterem jest trzydziestoletni Guy Montag, z zawodu strażak. A ponieważ wynaleziono specjalną niepalną folię, którą pokrywa się całe budynki, służba pożarnicza jest czymś zupełnie innym niż u nas – zamiast walką z ogniem zajmuje się bowiem jego wzniecaniem i jest wzywana, by palić zakazane woluminy wraz z domami ich właścicieli. A tak się składa, że wszystkie książki są zakazane, ponadto można nawet zostać ukaranym za spacer na świeżym powietrzu. Żona Guya Mildred całymi dniami ogląda telewizję i marzy o tym, by mieć ekran na kolejnej, czwartej ścianie, bo wtedy mogłaby w pełni uczestniczyć w programie...

Tathagatha | 2011-12-13
Przeczytana: 11 grudnia 2011

Czytając tą książkę momentami zastanawiałam się, czy nie powinno się zaliczyć jej do literatury grozy. Strach we mnie wywołały dwie wizje.

Pierwsza to świat bez książek. Jak ubogie i nudne byłoby nasze życie bez literatury? Zarówno dla czytelników, jak i twórców. Ciężko mi w ogóle sobie coś takiego wyobrazić. Ile wrażliwości, ile emocji, ile spojrzeń na świat zostalibyśmy pozbawieni?
I przede wszystkim: pozbawieni wolnej woli, możliwości realizowania się w wybranym przez nas kierunku. A to wszystko w imię naszego 'dobra'.

Drugą wizją jest to co stało się z ludźmi. To otępienie umysłowe, brak samodzielnego myślenia. Powtarzanie tego, co ktoś wtołkował do tych durnych łbów. To tak jakby naćpać większość ludzi i sterować nimi jak marionetkami, takie bydło które pędzi się w jedna stronę, a ono lezie tam gdzie mu się każe i jest szczęśliwe bo ma co żreć.

Więc czytając i wyobrażając sobie, że żyję w takim świecie czułam autentyczne przerażenie.

Ray napisał tą książkę pół wieku temu,...